• |

Video/ Sørloth përbindësh, poker në 4-4 me Real Madrid: Girona e treta, çfarë zhgënjimi për Atletico

Real Madrid

Java e parafundit e La Liga nuk sheh një sukses të Real Madrid, që lejon të rikuperohet pasi kishte kaluar me tre gola përpara, falë një Arda Güler të shkëlqyer. Heroi i Villarreal është Sørloth, që shënoi katër gola në 4-4 e sotshëm. Barça dhe Girona fituan dhe mbajtën vendet e tyre si ndjekëse të Blancos. Ndërsa Atletico Madrid shembet keq, me Osasuna që fitoi 4-1 në Wanda Metropolitano. Athletic Bilbao dhe Real Sociedad sigurojnë vendin në Europa League, Betis atë në
Conference League. Rrëzohet edhe Cadiz.

Ndeshje spektakolare në Estadio de la Ceramica, që dëshmoi rikthimin historik të Villarreal. Nën tre gola, vendasit arritën të barazonin në 4-4 me Real Madrid. Nëndetësja e Verdhë e nisi më mirë, duke goditur shtyllën me Sørloth dhe duke pasur një rast me Gerard Moreno. Por ata pësuan një gol të befasishëm nga Arda Güler në minutën e 14′. Real Madrid, duke shfrytëzuar në maksimum kundërsulmet, dyfishoi me Joselu. Sørloth ngushtoi diferencën me kokë (39′), më pas ndodhi gjithçka. Lucas Vazquez shënoi të tretin për merengues (40′), që mbyllën ndeshjen në kohën shtesë. Arda Güler shënoi golin e pestë në pesë ndeshjet e tij të fundit në La Liga.

Lexo më tejE bujshme, Real Madrid vazhdon të paguajë Hazard edhe pas tërheqjes nga futbolli

Real Madrid shkoi në pushim me rezultatin 4-1 dhe ndoshta në mënyrë të pavetëdijshme uli tensionin. Këtu erdhi rikthimi i bujshëm i Villarreal, me tre gola në harkun e njëmbëdhjetë minutave për të barazuar 4-4. Alexander Sørloth i shënoi të gjithë, i pamëshirshëm në zonë dhe fitues në duelin fizik me qendërmbrojtësit e blancos. Norvegjezi ka shënuar 23 gola në La Liga dhe ishte fondamental në këtë barazim 4-4. Ancelotti ngjitet në 94 pikë, ndërsa Villarreal është i teti me 52. Nëndetësja e Verdhë, megjithatë, i thotë lamtumirë Evropës me një ndeshje nga fundi: distanca me Betis është shumë e madhe.