• |
ide | kryesore

Ofenduan rëndë Vinícius: tre tifozët e Valencias dënohen me 8 muaj burg

Sport
Vinícius


La Liga dënon racizmin. Por jo vetëm me fjalë, por edhe me vepra. Pak më shumë se një vit pas fyerjeve diskriminuese ndaj Vinícius, që çuan në ndërprerjen e përkohshme të Valencia-Real Madrid, ka ardhur një dënim historik. Tre tifozët e Valencias të shpallur fajtorë u dënuan me një masë shumë të rëndë: 8 muaj burg dhe 2 vjet përjashtim nga stadiumet. Një masë shembullore, për të dërguar një sinjal të fortë për ata që shkojnë në stadium dhe për të tentuar të eliminohet përfundimisht plaga e racizmit.

VALENCIA-REAL MADRID U NDËRPRE PËR FYERJE RACISTE

Le ta kthejmë kasetën prapa. Siç raporton Sky Sport, ngjarjet kanë ndodhur më 21 maj 2023, në ndeshjen Valencia-Real Madrid, në javën e katërt nga fundi të La Liga. Ndeshja u ndërpre për disa minuta për shkak të fyerjeve raciste ndaj Vinícius. Braziliani dalloi një nga autorët, kërkoi largimin e tij dhe kërcënoi të mos kthehej më në fushë. Më pas gara rinisi dhe në vijim, falë ndihmës së kamerave, u identifikuan edhe dy personat e tjerë.

Lexo më tej: “Majmun”, “cigan” e Vinicius nuk mban më: “Vendi ku meritojnë të jenë racistët është burgu”

8 MUAJ BURG DHE 2 VJET PËRJASHTIM PËR TRE TIFOZËT

Sot, më 10 qershor 2024, dënimi është historik. Pas denoncimit të La Liga në gjykatë, së cilës iu bashkuan Federata Spanjolle e Futbollit (RFEF), Real Madrid dhe vetë Vinícius, tre tifozët e Valencias u dënuan me 8 muaj burg dhe 2 vjet përjashtim nga stadiumet. Një vendim i mirëpritur në mënyrë të kënaqshme nga Tebas, presidenti i La Liga: “Ky vendim është një lajm i madh për luftën kundër racizmit në Spanjë. Ai riparon dëmin e pësuar nga Vinícius dhe dërgon një mesazh të qartë për njerëzit që shkojnë në stadium për të ofenduar. La Liga do t’i identifikojë, do t’i raportojë dhe do të ketë pasoja penale për akte të tilla”. Me pak fjalë, përveç fjalëve, edhe fakte.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *