• |
ide | kryesore

SHBA dhe BE, mekanizëm të përbashkët kundër dezinformimit të Rusisë dhe Kinës në Ballkan

Arkiva, Planet
rrjet, SHBA


Departamenti amerikan i Shtetit njoftoi të enjten se Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian kanë themeluar një mekanizëm të përbashkët koordinues për Ballkanin Perëndimor, që do të përqendrohet tek lufta kundër manipulimit të informacionit dhe ndërhyrjeve, përfshirë dezinformimin dhe propagandën që vjen nga Rusia dhe Kina. Mekanizmi i përbashkët është themeluar nga Departamenti amerikan i Shtetit dhe Zyra e Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, thuhet në deklaratë.

Duke përmendur “qëllimet e përbashkëta të SHBA-së dhe BE-së në Ballkan” si dhe “aktorët e huaj që kanë vënë në shënjestër rajonin me operacionet e tyre” të ndikimit, Departamenti amerikan i Shtetit theksoi se ky mekanizëm i ri “do të forcojë integritetin e hapësirës informative në Ballkanin Perëndimor.”. “Ky mekanizëm do të fuqizojë partnerët që ndajnë të njëjtat vlera që të jenë në gjendje të përballen me kërcënimin” nga këto operacione të huaja të manipulimit të informacionit dhe ndërhyrjes dhe “që të punojnë bashkërisht për të zvogëluar aftësinë e Rusisë dhe Republikës Popullore të Kinës për të zhvilluar fushata propagandistike dhe të manipulimit të informacionit në rajon.”

Departamenti i Shtetit thekson në deklaratë synimin për “të forcuar Evropën si një partner gjeostrategjik, forcimin e qeverisjes demokratike dhe sundimin e ligjit”. Objektivi, thekson më tej deklarata, është që partnerët rajonal të jenë më të sigurt dhe më të begatë. “Kjo politikë mbështetet në ruajtjen e integritetit të hapësirës informative dixhitale. Në ditët e sotme, kur informacioni i bazuar në fakte dhe lajmet e manipuluara lëvizin lirshëm dhe pa kufi, një hapësirë informative e hapur dhe e bazuar në fakte është pjesë e pazëvendësueshme e qeverisjes së suksesshme demokratike”, -thuhet në deklaratë./VOA


2 Comments

  1. Agjitacion dhe Propagande bashke me denimet e Fashisteve DEMOKRAT AMERIQEN DHE EVGROPIAN. JU qifsha rrobte pokur Pushtuat Afganistanin, Irakun dheplot vende te tjera that po ahkpjme te kuftojme terroristet dhe te njejtet terroriste i mbeshesnit dhe financonit ne Siri dhe Libi. JU THATE DO GIEJME ARME TE SHKATERRIMIT NE MASE NE IRAK DHE PASTAJ Thate qe genjyem. Ju shkerdhefsja rracen Zinosta fashiste. Shporruni nga Trojet tona…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *