• |
ide | kryesore

“Detyruan shqiptarët të ndryshojnë emrat”, gazeta greke: Rama provokon Greqinë në Itali

Arkiva, Lajme, Të fundit


Mediat greke kanë pasqyruar edhe takimin e sotëm të kryeministrit, Edi Rama me emigrantët shqiptarë në Milano, disa ditë pas takimit në Athinë.

Sipas “Protothemës”, kryeministri shqiptar vazhdon retorikën e tij propagandistike.

Sipas mediat helene Rama nuk ka ngurruar të flasë për vuajtjet e tmerrshme të shqiptarëve në shtetin grek, duke iu referuar ndryshimeve të emrave.

Në fjalimin e tij Rama iu drejtua shqiptarëve: “ Ju, shqiptarët e Italisë, nuk i ndryshuat emrat, detyrimisht dhe gjerësisht, siç u ndodhi tragjikisht qindra e mijëra vëllezërve dhe motrave tona në Greqi, për një të vetëm dhe të vlefshëm. arsye, të cilën të gjithë e dimë shumë mirë. Është një njollë turpi në historinë e Evropës demokratike


10 Comments

 1. Se ku do dalë ky me yrysh që ka marrë vetëm mëndja e sëmurë e di.
  Por thjesht mendja të shkon se ai qëllimisht e bën për të mbajtur të izoluar vendin dhe të bëjë si Enveri, të kthejë diktaturën!!

 2. Kjo eshte ana e showt.
  Ana tjeter eshte VKM e qeverise para dy muajsh, ku i fali token dhe i jep lejen kompanise greke Terna , te regjistruar ne shwiperi si Faethon shpk. te ndertoj ne fushen e Libohoves 93 mgw park fotovoltaik.
  Ne greqi eshte e pamundur nje leje e tille

  1. Shumë e saktë z. Fakt , përndryshe fshesa e Miçotaqit baba , do të përsëritej nga Miçotaqi djalë “esnaf e tolerant” për Ram “patriotin atdhetar” , që sulmon e trimëtohet duke dhuruar copa shqiptare dhe atëher qindrat e mijrave shqiptarë të përzën nga kjo fshes , do ta varrosnin Ram ziun në bunkerin e Surrelit

 3. Akuzat gjoja akuzat qe ben kryeministri per greqine , nuk jane aspak problem per vet ata, madje i pranojne me qef , pasi nje pjese e qeverise greke duke fillu nga kryeministri micotakis dhe dy ministrat kryesor jane vet kompania Terna qe vec te tjerave ka marr leje nga shteti shqiptar per ndertimin e termocentralit ne Roskovec, prandaj me keto leje qe kane marre ata , e kane per nder ti shash ti ofendosh dhe ti ti thuash cfare te duash, loja vazhdon

 4. diktatoret para se te behen gjakpires behen nacinalist dhe keshtu perversi shkon ne greqi dha ban takim sic thuhet me adminstraten e jugut dhe nuk thote asnji fjale per kete maaker greke ne post komunizem ( po qe shumica e shqiptarve e kane ba me deshire per te perfiti ekonomikish dhe nje pencion ) ne Milanoky sharlatan bane akuza per greqin .
  Ban metingje jashte vendit per ti mbushe mendjen patronazhistave dhe nostalgjikve se ka perkrahje te gjane dhe jashte vendit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *