• |
ide | kryesore

Rama: BE të bashkohet përmes demokracisë dhe jo të zgjerohet me hapin e breshkës përmes burokracisë

Lajme, Të fundit


Kreu i qeverisë, Edi Rama në fjalimin e tij para shqiptarëve në Milano ka komentuar edhe zgjerimin e Basahkimit Europian përmes një “mesazhi”.

Ai tha se BE duhet të kuptojë se duhet të bashkohet përmes ujërave të demokracisë dhe jo të zgjerohet me hapin e breshkës përmes kanaleve të burokracisë. Sipas kryeministrit u desh lufta e nisur nga Rusia që unioni europian të kuptojë se duhet zgjeruar.

Rama: Ne shqiptarët jemi të barabartë për ecurinë e fatit të atij projekti etnik, në rrugën e fateve tona të pandashme evropiane, ku shtetet Evropës demokratike, o ja dalin të gjithë në krye së bashku si evropianë pa dallim o mbetemi prapa botës të gjithë bashkë, në një Evropë që është e sfiduar si asnjëherë më parë qysh nga lufta e dytë botërore.

Gjermania e quajti ribashkim dhe ia doli në krye pa pritur dhe pa kërkuar që gjermanet lindorë të bëheshin të përshtatshëm në një proces me kritere standarde, por edhe me lojëra politike. Ndërsa BE iu desh të zvarritej dhjetëra vite me të ashtuquajturin zgjerim derisa carizmi rus u shfaq si ajo gjilpëra duke hapur luftën e parë pushtuese në këtë kontinent dhe duke bërë Evropën të kuptojë më në fund se duhet të bashkohet përmes ujërave të demokracisë dhe jo të zgjerohet me hapin e breshkës përmes kanaleve të burokracisë.


11 Comments

 1. 𝐊𝐨𝐫𝐫𝐮𝐩𝐬𝐢𝐨𝐧𝐢 𝐣𝐨𝐭 𝐝𝐡𝐞 𝐢 𝐠𝐣𝐢𝐭𝐡𝐞 𝐧𝐣𝐞𝐫𝐞𝐳𝐯𝐞 𝐪𝐞 𝐮𝐬𝐡𝐭𝐫𝐨𝐣𝐧𝐞 𝐩𝐮𝐬𝐡𝐭𝐞𝐭 𝐧𝐠𝐚 𝐯𝐨𝐭𝐚𝐭 𝐞 𝐯𝐣𝐞𝐝𝐡𝐮𝐫𝐚 𝐩𝐫𝐞𝐣 𝐛𝐚𝐧𝐝𝐚𝐯𝐞 𝐤𝐫𝐢𝐦𝐢𝐧𝐚𝐥𝐞 𝐭𝐞 𝐌𝐞𝐭𝐚𝐦𝐨𝐫𝐟𝐨𝐳𝐚 𝟐 𝐞𝐬𝐡𝐭𝐞 𝐚𝐫𝐬𝐲𝐞 𝐞 𝐪𝐞𝐧𝐞𝐬𝐢𝐬𝐡𝐦𝐞 𝐪𝐞 𝐬𝐚 𝐭𝐞 𝐣𝐞𝐬𝐡 𝐭𝐢 𝐧𝐞 𝐩𝐮𝐬𝐡𝐭𝐞𝐭 𝐄𝐔 𝐧𝐮𝐤 𝐝𝐮𝐡𝐞𝐭 𝐚𝐬 𝐭𝐞 𝐤𝐨𝐦𝐮𝐧𝐢𝐤𝐨𝐣𝐞 𝐦𝐞 𝐭𝐲!

  1. Cfar mut dictator Eshte ky mo kyj Eshte nje hajduta nje bythmut qe mbahet nga CA leber kokloqe qe I pelqen kapelia graqireve

 2. ” Lideri global ” qe pasi I perzuri shqiptaret nga vendi I tyre I jep leksione Europe’s?! Sa I peshtire dhe qesharak eshte bere ky deshtak!,

 3. Ky pallosh e di qe Evropa nuk e dhjet fare prandaj leh si qen, vetem per ti pjerdhur mendjen gomereve qe i besojne ose qe bejne sikur i besojne, sepse paguhen me parate qe u vjedh shqiptareve!

 4. Diktatori jep leksione se si duhet të jetë demokracia Europiane!!
  O Zot!! Është për të qeshur e për të qarë!!

 5. Per cfare Demokracir flet ti o kriminel,o ligesi e nje frymori qe gjallon ashtu mes bandave,vjedhjes e krimit qe vete ke gatuar.
  Çfare demokracie flet ti o ndyresire e lindur,ke nje bande ne Burg miqte e tu per koke,nne Bande nw Dubai qe shperlan parate tuaja te ndyra dhe flet per demokraci ti ?!
  Ke kapur çdo institucion me banden tende qe quhet Partia Socialiate dhe ha mut kuturu per demokraci e burokraci,flet ti bandit ?!Zoti te marrte me vete,dhimbja te sherrmoqte papushim qenjijen tende prej perbindeshi qe shkaterrove nje komb si mos me keq,qe ja shpife nje populli vendin e tij,qe nuk le gje pa bere e sajuar bashke me çeten tende kriminale te Partise Socialiste !Vdeksh edi rama,me shpirt ta them,e zoti me ndjifte sa me shpejt e marrte hak per te gjitha te keqijat qe i ke bere Shqiptareve dhe Shqiperise.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *