• |
ide | kryesore

Shefi i NATO-s: Nuk vendosim mbrojtje ajrore në Ukrainë

Arkiva, Planet, Të fundit


NATO nuk ka në plan të përdorë mbrojtjen e saj ajrore për të siguruar mbulim për Ukrainën, ka insistuar Sekretari i Përgjithshëm i organizatës Jens Stoltenberg. Komenti i tij erdhi disa ditë pasi presidenti ukrainas Zelensky i kërkoi SHBA-së dhe aleatëve të saj të rrëzojnë raketat ruse.

Duke folur për New York Times të hënën, Zelensky deklaroi se ai nuk sheh asnjë problem me një përfshirje të tillë të NATO-s, duke argumentuar se kjo nuk do të ishte e barabartë me një “sulm ndaj Rusisë”.

Zelensky vuri në dukje se SHBA-ja dhe Britania e Madhe kishin rrëzuar raketat dhe dronët iranianë në hyrje mbi Izrael muajin e kaluar. Si Uashingtoni ashtu edhe Londra, megjithatë, kanë argumentuar se të dy skenarët nuk janë të krahasueshëm.

Në një intervistë me Welt am Sonntag, Stoltenberg tha: “Ndërsa ne po rrisim mbështetjen tonë për vetëmbrojtje të Ukrainës, nuk ka plane për të dërguar trupa të NATO-s në Ukrainë ose për të shtrirë mburojën e mbrojtjes ajrore të NATO-s në Ukrainë”.

“NATO nuk do të bëhet pjesë e konfliktit”, këmbënguli shefi i NATO-s.

Ai sugjeroi gjithashtu se Kievi mund të rimarrë ende avantazhin në konflikt, pavarësisht se Rusia aktualisht duket se e ka atë momentalisht. Për të siguruar këtë, arsyetoi ai, vendet anëtare të NATO-s duhet të “dërgojnë më shumë armë dhe municione në Ukrainë, e cila përfshin sisteme të mbrojtjes ajrore dhe armë me rreze të gjatë”.


9 Comments

 1. Nuk janë të krahasueshme???
  Këta me tërë mend janë të pakrahasueshëm me deklaratat dhe veprimet që bëjnë!! Si ore nuk janë të krahasueshme. Madje është më keq Ukraina se ka një fuqi të madhe në përballje me Rusinë.
  Izraeli e ka fuqinë të përballojë sulmet me sistemin e mbrojtjes kundërajrore!!

  1. Ndonje fjale per genocidin AngloAmerokano Izraelit ne Palestine ke ti shoku veprimtar i zjarrte i te drejtave te njeriut apo vetem per Rusine e hapni vrimen e bythes gay ju bushtrat ProAmerikane

   1. Sa zili qe ke kur te tjeret jane te lumtur dhe dihet dhe shkencerisht qe Pederastet e LGBT kane shume ziëi dhe jane shume te palumtur.

 2. Sa zili qe ke kur te tjeret jane te lumtur dhe dihet dhe shkencerisht qe Pederastet e LGBT kane shume Zili dhe jane shume te palumtur.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *