• |
ide | kryesore

Gjyqi britanik i Berishës zbulon operacionin sekret kundër bosëve shqiptarë të krìmìt

Arkiva, Lajme, Të fundit
ish-kryeministri Sali Berisha ka komentuar deklaratën e sotme të Erion Veliajt që mundohej të justifikonte veten dhe drejtorët e tij të përfshirë në vjedhjen me kompaninë ‘5D’


Një operacion sekret ka për të ndaluar gangsterët shqiptarë që vërshojnë rrugët e Britanisë me kokainë dhe për të rrëzuar perandoritë e tyre kriminale të lidhura me kontrabandën e njerëzve dhe trafikimin e seksit.

Zyrtarët në Ministrinë e Jashtme dhe Ministrinë e Brendshme kanë nisur bashkërisht ‘Crime State Nexus’ për të shënjestruar kriminelët e organizuar dhe politikanët e Ballkanit që i ndihmojnë ata, shkruan Daily Mail.

Detajet e operacionit u zbuluan në dokumentet gjyqësore të qeverisë në lidhje me një betejë ligjore mbi një vendim për të ndaluar ish-presidentin shqiptar Sali Berisha të hyjë në Britaninë e Madhe.

Bandat shqiptare u përshkruan në dokumentet ligjore si një ‘kërcënim akut’ për Britaninë duke qenë ‘shumë të përhapura në krimin e rëndë dhe të organizuar’ nëpërmjet përfshirjes së tyre në tregun e kokainës në Mbretërinë e Bashkuar, kontrabandën e njerëzve dhe trafikimin e seksit.

Gazetat cituan gjithashtu të dhëna që tregojnë se shqiptarët janë deri tani kombësia më e madhe e huaj në burgjet e Mbretërisë së Bashkuar, duke përbërë një tetë nga të gjithë kriminelët e burgosur.

Z. Berisha ka apeluar në Komisionin Special të Apelimit të Emigracionit në Londër masën e ish-sekretares së Brendshme Priti Patel për ta ndaluar atëtë hyjë në Britaninë e Madhe – me një vendim që pritet muajin e ardhshëm për këtë rast, raportoi The Times.

Dokumentet në lidhje me ankesën pretendojnë se lidhjet midis politikës dhe krimit në Shqipëri krijojnë një ‘mjedis lejues në të cilin bandat e krimit të organizuar mund të veprojnë dhe të përfitojnë nga mbrojtja politike e politikanëve të korruptuar nga veprimtaria e zbatimit të ligjit’.

Gazetat thonë gjithashtu se mbrojtja politike u jep bandave më shumë mundësi për të pastruar paratë dhe do të thotë që Shqipëria mund të përdoret si një ‘strehë e sigurt nga e cila mund të operojnë’.

Këto banda më pas mund të blejnë vota ose të frikësojnë votuesit gjatë zgjedhjeve për të ndihmuar politikanët, pretendojnë dokumentet.

Projekti Crime State Nexus përpiqet të marrë masa kundër personave të ekspozuar politikisht në Shqipëri, që mund të përfshijë ndalimin e tyre nga Britania. Prandaj, qëllimi themelor është prishja e lidhjeve ndërmjet politikës, biznesit dhe aktivitetit të paligjshëm.

Z. Berisha, 79 vjeç, i cili shërbeu si kryeministër i Shqipërisë nga 2005 në 2013 dhe si president nga 1992 në 1997, po hetohet për një marrëveshje toke.

Ai u akuzua për korrupsion tetorin e kaluar pasi dyshohet se ka shpërdoruar postin e tij për të ndihmuar dhëndrin e tij, Jamarber Malltezi, të blejë tokë në Tiranë në pronësi të qytetarëve privatë dhe të ministrisë së mbrojtjes, si dhe për të ndërtuar 17 pallatet e banimit në pronë.

Z. Berisha dhe z. Malltezi kanë shpallur të dy pafajësinë e tyre, duke pretenduar se rasti ishte një lëvizje politike nga Partia Socialiste në pushtet e kryeministrit Edi Rama.

Z. Berisha, i cili u rizgjodh si deputet i Partisë Demokratike në 2021, ka qenë në arrest shtëpie që nga dhjetori i kaluar ndërsa po hetohet.

Prokurorët kanë thënë se nëse shpallet fajtor, ai përballet me një dënim me burg deri në 12 vjet.

Qeveria e SHBA në maj 2021 dhe Britania e Madhe në korrik 2022 e ndaluan zotin Berisha dhe anëtarët e ngushtë të familjes të hynin në vendet e tyre për shkak të përfshirjes së dyshuar në korrupsion.

Javën e kaluar, Sekretari i Jashtëm Lord David Cameron vizitoi Tiranën për të diskutuar iniciativat për të ndihmuar Shqipërinë të godasë bandat që kontrabandojnë njerëz nëpër Kanalin Anglez dhe nxisin krimin e drogës në MB.

Sidoqoftë, vizita u ndërpre pasi kryeministri Rishi Sunak njoftoi një zgjedhje të papritur verore për 4 korrik.

Pas një rritjeje në vitin 2022 të numrit të shtetasve shqiptarë që mbërrinin në Britaninë e Madhe me varka të vogla, qeveritë e të dy vendeve arritën një marrëveshje për të punuar së bashku për të parandaluar njerëzit të bënin udhëtimin.

Kjo përfshinte vendosjen e stafit të Forcave Kufitare të Mbretërisë së Bashkuar në aeroportin e Tiranës, shkëmbimin e oficerëve të lartë të policisë dhe krijimin e një grupi të përbashkët pune për migracionin.

Ka të ngjarë që kjo të ketë kontribuar në një rënie prej 93 për qind të shqiptarëve që kalojnë Kanalin, nga 12,658 në 2022 në 922 nga 1 janari deri më 29 nëntor 2023.

Sipas marrëveshjes së kthimit, Mbretëria e Bashkuar ka larguar 26,000 njerëz gjatë vitit të kaluar, duke përfshirë afro 6,000 shqiptarë, tha Ministria e Jashtme.

Në fillim të këtij muaji, Britania i dorëzoi Shqipërisë 1.6 milionë paund kamera dhe drone në një përpjekje për të kapur bandat e trafikut të njerëzve në Channel.

Por numri i emigrantëve që mbërrijnë në MB ka vazhduar të rritet pavarësisht përpjekjeve të qeverisë për të frenuar kalimet.

Shifrat e përkohshme të Zyrës së Brendshme tregojnë se 10,170 njerëz kanë mbërritur në Mbretërinë e Bashkuar në vitin 2024 deri dhe duke përfshirë të premten e kaluar, pasi kanë bërë udhëtimin nga Franca.

Ky ishte një rekord i ri për pesë muajt e parë të një viti kalendarik që nga fillimi i regjistrimeve në vitin 2018. Në vitin 2023 u desh deri më 17 qershor për të arritur shifrën prej 10 mijë.


7 Comments

 1. Hajde lidhje rantashkencë hajde

  Operacion kari

  Se sja tegin dot sky ecc 2ncrochat etj po duhet operacion

  Artikull qe niset nga berisha që ka apelu çeshtjen dhe del te operacioni sekret hahahah flet per gjendjen e krimit shqoptat ne angli dhe e mbyll me shpifjet per akuzat ndaj berishes

  3 momente kryesore
  E para non grata e britanise u be pas asaj te shba ne ndjekje te asaj te shba dhe shume para në kohe se te vihej nën hetim berisha me udhezim të ramës për skappppp

  E dyta berisha nuk eshte i akuzuar por person nën hetim dhe
  E treta hetimi eshte për korrupsion pasiv hahahaahah dhe jo për perfshirje në krim të organizuar

  Secili njeri mesatar e poshte pas ketij shkrimi per te nustifikuar non graten e britanise kupton qe berisha mafia britania akuza non grata

  Pra fajin e ka saliu!

  Fantashkence

 2. Me ndalimin r Zotit Berisha ne Ngli…… jeta per anglezet eahte bere me e bukur. Mjaft te shihni familen e lumtur mbreterore….se burgjet dihen…. ashtu si dhe trafiku.. Zoti Berisha mesa duket me rrezikun e tij ballkonian i ka cuar anglezet ne zgjedhje te parakohshme ne 4 korrik, ku rreth 80 deputete dhane doreheqjen nga Parlamenti Anglez..

 3. Nuk e di po mbase eshte dashekeqesi juaja ku shkruani se Z.Berisha akuzohet !!!!!!???
  Deri me sot nuk ka nje akuze Z.Berisha dhe kurre nuk mund te jete per nje vendim kolegjial se nuk parashikohet ne ligj,asnjehere nuk ka lidhje me çorben qe keni shkruar ju aperacionet sekrete dhe zbulimin e krimit nga veritfikimi apo gjykimi i dosjes se Berishes i cili nuk ka disponuar kurre aparate te tille telefoni te koduara,asnjehere !
  Gjygjin Berisha do e fitoje ne Britani ndersa NonGrata do ti hiqet ne janar 2025 me betimin e Z.Tramp si Presidet i USA.

 4. Nuk i dija kaq koqe britaniket, ose do kene marr nje shuk parash nga Sorra e sju rruhet shume per te vertetat dhe dinjitetin e shqipetareve. Berisha ka 14 vjet qe ka ik nga qeverisja keta nerren me të. Ujku ujku çakalli bën kërdinë i thonë kësaj.

 5. Tani Rames i mbetet te bleje Henen, se me planetin Toke mbaroi pune, bleu USA, Britanine, BE, Rusine e ka falas, se asht vllau i Vuqiqit, Kinen, Afriken, Tanganiken Mariken… Ah ju kripsha trute qe si keni… Gjithe bota osht e korruptume, vetem Sala me Trampin jane te paster siq i ka pjell nona…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *