• |
ide | kryesore

Borrell: Netanyahun përdor pretendime të rreme të antisemitizmit për qëllimet e tij politike

Lajme, Të fundit


Bashkimi Evropian ra dakord në parim të hënën për të ringjallur një mision civil të vetin në Rafah, një qytet në Rripin jugor të Gazës, pranë Egjiptit, por tha se do të duheshin marrëveshje nga të gjitha palët për të vazhduar përpara. Lajmin e bëri të ditur shefi i politikës së jashtme të bllokut Josep Borrell i cili duke folur në një takim mujor të ministrave të jashtëm të BE-së, akuzoi gjithashtu kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu për përdorimin e pretendimeve të rreme të antisemitizmit kundër Gjykatës Penale Ndërkombëtare (ICC) për qëllimet e tij politike.

Blloku po shqyrton ringjalljen e Misionit të tij të Ndihmës Kufitare të Bashkimit Evropian (EUBAM) Rafah, i cili nuk ka qenë operacional që nga viti 2007, kur grupi militant islamik palestinez Hamas mori kontrollin e plotë të Gazës. Kalimi i Rafahut është pika kryesore hyrëse për ndihmat nga Egjipti dhe është mbyllur që kur forcat izraelite morën kontrollin e tij nga pala e Gazës gati tre javë më parë.

“Ata më dhanë dritën jeshile, dritën jeshile politike për të riaktivizuar EUBAM-in, misionin tonë në Rafah. Kjo mund të luajë një rol të dobishëm në mbështetjen e hyrjes së njerëzve në Gaza, brenda dhe jashtë. Por kjo duhet të bëhet në përputhje me Autoritetin Palestinez, Egjiptianët dhe padyshim Izraeli, autoritetet e Izraelit. Ne nuk do ta bëjmë këtë vetëm. Ne nuk do të jemi kontraktorët e sigurisë në kufi. Ne jemi jo një kompani sigurie”, u tha Borrell gazetarëve pas takimit, duke shtuar se blloku do të përgatisë planet teknike tani për tani.

Sulmet ajrore izraelite vranë të paktën 45 palestinezë në një kamp tendë dhe plagosën dhjetëra në Rafah të dielën, duke shkaktuar një protestë nga udhëheqësit globalë dhe Borrell akuzoi Izraelin se po vazhdon veprimet ushtarake në Gazën jugore, pavarësisht vendimit të GJND. Duke folur pasi ministrat zhvilluan gjithashtu bisedime me homologët nga Arabia Saudite, Katari, Egjipti, Jordania dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, Borrell tha se të dy palët do të shikojnë nëse mund të kombinojnë përpjekjet e tyre për të ngritur një konferencë të përbashkët se si të zbatohet një zgjidhje me dy shtete.


1 Comment

  1. Hahahahah si ka mundesi?
    Do jete hera e pare besoj….

    Shikoni dokumentarin EUROPA THE LAST BATTLE(2017)

    europathelastbattle.net
    bitchute.com

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *