• |
ide | kryesore

Njësoj si ambasadorët, edhe AMA reagon e shqetësuar për molotovët poshtë zyrës së Veliajt

Arkiva, Lajme, Të fundit


Autoriteti i Mediave Audiovizive ka reaguar pas hedhjes së molotovit në protestën e sotme para bashkisë së Tiranës.

Në deklaratë thuhet se siguria e grupit të reporterëve dhe kameramanëve të medias u vu në rrezik si pasojë e përdorimit të lëndëve shpërthyese, molotov.

Më tej shprehen se pasiguria në punën e medias që mbulon një protestë a demonstratë është e papranueshme, është goditje për fjalën e lirë dhe kufizim për informimin e publikut.

REAGIMI I PLOTE

Autoriteti i Mediave Audiovizive, AMA, përcolli me shqetësim sot paradite (28.05.2024), incidentin para godinës së Bashkisë së Tiranës, ku siguria e grupit të reporterëve dhe kameramanëve të medias u vu në rrezik si pasojë e përdorimit të lëndëve shpërthyese (molotov). Pasiguria në punën e medias që mbulon një protestë a demonstratë është e papranueshme, është goditje për fjalën e lirë dhe kufizim për informimin e publikut.

Autoritetet ligjzbatuese të rendit, por dhe organizatorët e protestave, duhet të marrin masa konkrete për të mbrojtur aktivitetin e reporterëve në terren, për të lënë të hapur komunikimin e tyre me publikun në mbulimin e dinamikës së ngjarjeve. Ju kërkojmë autoriteteve, që të identifikojnë sa më parë dhe të ndjekin ligjërisht çdo akt që sulmon drejtpërdrejt apo rrezikon ekipet e medias që janë në kryerje të detyrës.


6 Comments

 1. Mos paska reaguar dhe AMA-N,kjo qenka serioze 😂😂😂.
  Pse nuk reagon AMA-NI dhe ku palikari ju thote kazane,i shtyn dhe i peshtyn apo çe do,nuk kruhet suma me te gjatin

  1. Ama mos na ca karin, reporteret i mbron dhe i drejton drejt vendeve te sigurta policia porjo policia e hashashit kokaines rrajes ndokajve doshit bajrave qazos suel çelës etj bandave nga jugu ne veri

   Protestuesit jane treguar të butë sepse kanë te drejte ti vene zjarrin cdo hajduti te fondeve publike sidomos kur drejtesia eshte e kapur dhe mediat janë të kapura me para ukt incenratoresh etj

   Zelli i pidhit të mamit te amas eshte qartazi provokator sepse ama stha gjyesm fjale per qynon e oranews apo dhe ate gazetaren e syrit ambrozia metën qe u bene ceshtje nderkombetare sepse ne cdo vend abuzon shteti dhe pushteti dhe jo opozita qe ka 12 vjet pa pike pushteti qe te vetmen ka fjalën dhe protestën

   O lapsi ka thene gje amarama për ju ne rastin e patronazhisteve qe ju futu ne burg skapii??

   Por fajin e ka saliu dhe çi qi tëmën

   1. Ho mor pidh motre a ta qi ate pidhin e satom vijme gazetaret per pidhin e motres tate dhe na hudhni benzine ju moterqirat e salegut ptu rrac serbi te qifsha ate motren me kom karrige

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *