• |
ide | kryesore

Heysel, tragjedia e 39 viteve më parë: Juventus, Liverpool e Torino kujtojnë 39 viktimat

Sport
Heysel


Tridhjetë e nëntë vjet më parë, më 29 maj, ndodhi tragjedia Heysel, me 39 tifozë të Juventus që humbën jetën në kaosin e turmës së krijuar nga dhuna e huliganëve anglezë, në finalen e Kupës së Kampionëve mes bardhezinjve dhe Liverpool. Juventusi kujton dramën në faqen zyrtare: “Një plagë që vazhdon të lëndojë, një tragjedi, një kujtim dramatik për ata që kanë humbur të dashurit e tyre dhe për të gjithë botën e Juventus. Këtë herë koha e kujtesës është e ndërthurur në rrjedhën e saj të paepur me një numër që ka qenë gjithmonë e përgjithmonë do të jetë e lidhur me atë ditë: kanë kaluar 39 vjet nga humnera e asaj mbrëmjeje në Bruksel.

“Tridhjetë e nëntë. Kujtimi mbetet i qartë dhe i dhimbshëm – vazhdon mesazhi nga Juventus -, për një finale të Kupës së Kampionëve që vazhdon të krijojë zbrazëti, zemërim dhe dhimbje, në të cilën 39 persona humbën jetën gjatë incidenteve të çmendura para ndeshjes. Tridhjetënëntë. Një numër që është kthyer në një simbol, që tregon më shumë se çdo fjalë vuajtjet që ne të gjithë vazhdojmë të mbajmë brenda nesh. Kjo është arsyeja pse ne qëndrojmë pranë familjeve në kujtim të viktimave të pafajshme që nga ajo ditë e mallkuar, duke mos harruar kurrë dramën, gjithnjë të gjallë, të asaj dite”.

EDHE LIVERPOOL E TORINO NDEROJNË VIKTIMAT

Liverpool dhe Torino kujtojnë 39-vjetorin e masakrës së Heysel. Klubi anglez “kujton 39 tifozët e futbollit që humbën jetën në stadiumin Heysel në Belgjikë, 39 vjet më parë”, me një mesazh të publikuar në murin e Anfield me kujtimin e viktimave, stemat e klubeve të futbollit dhe shkrimin “Në kujtim e miqësisht”.

Edhe Torino bëri homazhe për viktimat e Heysel: “Të bashkuar në kujtimin e 39 viktimave të masakrës së Heysel”, është mesazhi në X i klubit Granata.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *