• |
ide | kryesore

John Kirby: Nuk ka ndryshim të politikës karshi Izraelit pas sulmit në Rafah

Arkiva, Planet
Kirby


Shtëpia e Bardhë dënoi humbjen e jetës të dhjetëra civilëve si rezultat i një sulmi ajror izraelit në Rafah, por tha se nuk planifikon ndryshim të politikës si rezultat i veprimeve të Izraelit.

Zëdhënësi për siguri kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, John Kirby, u tha gazetarëve më 28 maj se Izraeli nuk ka shkelur “vijën e kuqe” të presidentit Joe Biden, për ndalimin e armëve sulmuese në të ardhmen, sepse sipas SHBA-së, nuk do të nisë një pushtim tokësor në shkallë të plotë në qytetin jugor të Gazës.

Biden ka deklaruar më herët gjatë muajit se do të kufizonte furnizimet me armë për Izraelin, nëse ushtria e këtij shteti do të hynte në qendrat e banuara të Rafahut.

“Gjithçka që mund të shohim na tregon se ata nuk po lëvizin drejt një operacioni të madh tokësor në qendrat e banuara në qendër të Rafahut”, tha Kirby.

Nga sulmi izraelit i së dielës, shumica e të vrarëve ishin duke u strehuar në tenda.


3 Comments

  1. NE SI NJEREZ MUND TE MENDOJM FLASIM DHE VEPROJM SI TE DESHIROJME NE CDO KUPTIM POR FATMIRESISHT PER TE DREJTIT DHE FATKEQSISHT PER TE PADREJTIT AI LART NE QELL I PASKA KRIJUAR ,NDARE ,DHE BERE FUNKSIONALE HAKUN PER GJITHCKA SIPAS VULLNETIT TIJE thotë:

    DUAM APO SDUAM NE ,NESE NUK MBAJM DREJTESI NE CDO KUPTIM DHE JAPIM HAKUN GJITHCKAJE,SI INDIVID APO KOLEKTIV KY HAK MOSBARAZIJE ,KOSTOJE NDESHKIMI PATE DREJT NDAJ TJEREVE ,PO KTHEHET KUNDER NESH, SI NDESHKIM,PASI ASKUSH NUK PO NA DETYRON TE MENDOJM FLASIM DHE VEPROJM KEQ SIKURSE ASKUSH NUK NA NDALON TE MENDOJM FLASIM DHE VEPROJME MIRE ,,ASKUSH MBI TOK TE MOS PRESIN SE DUKE U ANGAZHUAR NE CDO TE KEQE NDAJ TJETRIT ,DO TI VIJNE QARTESI GJALLERI SIGURI SHPRES ZGJILLJE UNITET PAQE SHPETIM ZGJILLJE SUKSES PASI ESHTE KRIJUAR TI VIJNE VETEM RENDIMENTI I ASAJE QE ME MENDJE ZEMER SHPIRT GJYMTYRE I SHERBEN E VERTETA KRIJIMIT UDHEZIMIT FUNKSIONIT FLET VET E KEMI PREZENT FAKT NE GJITHA KUPTIMET AKTIVE TE PREKESHME SHIKUESHME DHE PACMANGESHME.POR PERDERI SA SEJCILI RENDIMENTIN E ANGAZHIMIT E KA PER VETEN E VET MIR I BEFTE PASI HAKUN PO MERR,DHE DO MARRIN NGA CDO AN ,POR QE FLASIN TE GJITH ,SEJCILI KA PERGJEGJESIN DHOGARIN E CDO ANGAZHIMIT DIKUSH TJUA KUJTOJN SHPETIMIN KESHILLIM PER MIR NDALIM NGA E KEQA NJE REFLEKTIM HUMAN ,I BUT DHE DOBISHEM ,DIKUSH ME EGER DERI TEK MATJA RAPORTEVE TE FUQIS ,DIKUSH ,KA MUNDESI NUK I KONTRIBON DOBIS LARGOHET NGA UNITETI ,ZOTI KA TREGUESIT E VULLNETIT TIJE NE LILLJE ME ANGAZHIMET TONA SI FUNKSION UNIVERSAL DHE GJITH SEBASHKU ,TEK BURIMET E UNITETIT NDERSJELL NDERGJALLESOR PREJ KU JAN KRIJUAR TE VIN CFAR KEMI NEVOJ DO SHOHIM NE GJITHA KUPTIMET TE VIJNE CFAR MERITOJM ,KY DO JET ALAM PER TE GJITH NE GJITHA KUPTIMET ,QE JOVETEM NUK ISHIM NE RREGULL POR VETVETEN E SOLLEM BUZ CDO TE KEQE ,PASI I SHERBYEM ASAJ NDONSE SHPIRTI ZEMRA NUK NA PRANON ,ENDE NUK JEMI VON TE GJITH ,QE MENDIMET FJALET E MIRA CILA DO QOFSHIN NUK KAN VLER PERDERI SA JU MUNGOJNE VEPRAT E MIRA ME SHPEJTESIN E FJALES FUQIN NDJESHMERIN E SAJ,PASI ATO JAN FUQIJA ZGJILLJES DOBIS VET RENDIMENTI, KJO QE PO NDOLL ESHTE THJESHT VETZHGENJIM ,VETSHKATRRIM NE CDO KUPTIM SI INDIVID DHE KOLEKTIV

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *