• |
ide | kryesore

Shkrimi në “Domani” që acaroi Ramën: Emigrantët në bastionin e klaneve

Arkiva, Kryesore, Lajme
domani


Që në fillim të fjalës së tij në krah të kryeministres italiane Giorgia Meloni, kryeministri shqiptar Edi Rama zbrazi një lumë akuzash për të përditshmen e njohur italiane “Domani” për të cilën tha me ironi se flet për “të nesërmen”. Rama e akuzoi atë se ka thënë gjysmë të vërteta për qendrat e emigrantëve dhe si dhe për krimin shqiptar.

“Një mirëseardhje të ngrohtë për të gjithë dhe veçanërisht për gazetarët italianë. Më lejoni të shpreh lehtësimin dhe kënaqësinë time që t’ju shoh të gjithëve këtu shëndoshë e mirë në këtë zonë që sipas një gazete italiane e cila merret me të nesërmen, zemra, thelbi i kriminalitetit shqiptar është vendi ku veprojnë klanet të cilat lidhen me trafikun e qenieve njerëzore” – tha Rama (video poshtë).

Të gjithë shihnin njëri – tjetrin duke pyetur: “Për çfarë po flet ky?” Ajo që kishte acaruar kryeministrin shqiptar u zbulua më pas dhe bëhej fjalë për një shkrim të botuar në 1 qershor me titullin: “Qendrat e emigrantëve në Shqipëri u ngritën në bastionin e klaneve kriminale”. Në shkrimin e gjatë gazetarët Marika Ikonomu dhe Giovanni Tizian kishin vizituar fillimisht SPAK-un të cilin e krahasonin me prokurorinë anti-mafia të Giovanni Falcone. Aty kanë takuar edhe prokuroren Elida Kaçkini.

“Zona ku po ngrihen qendrat bën pjesë në bashkinë Lezhë. Kjo është një zonë ku krimi i organizuar lulëzon. Kjo konfirmohet nga operacionet e fundit të Spak në zonë. Një prokuror tjetër i kësaj “super-prokurorie” ka hetuar aferat e grupeve të ndryshme aktive në bashkinë ku po punohet për qendrat e emigrantëve. Një deklaratë publike e Spak ka plot detaje për plane të keqbërjes dhe korrupsionit, trafikut të drogës dhe vrasjeve.

Janë sekuestruar mbi 2 milionë euro cash dhe mes të hetuarve gjendet edhe drejtori i policisë vendore të Lezhës, shefi i narkotikëve të po kësaj zyre dhe ish-deputeti Arben Ndoka, i akuzuar për planifikimin e kryerjes së një vrasjeje. Ndoka është i lidhur me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, aq sa pas arrestimit të tij opozita akuzoi kryeministrin me fjalë shumë të ashpra.

Ndër bizneset më të begata për krimin e organizuar shqiptar edhe në ato zona, jo shumë larg kufirit me Malin e Zi dhe Kosovën, është trafikimi i qenieve njerëzore” – thuhet në shkrimin e “Domani”, cituar nga lapsi.al, që flet më pas edhe për hetimet mbi disa kompani që bashkëpunonin për trafikimin në BE të punëtorëve nga Bangladeshi.

Dhe Ramës, mesa duket ky shkrim i kishte prishur humorin. Në deklaratën e tij nuk e kurseu ironinë, por edhe akuzën.

“Më duhet t’ju rrëfej që e kemi marrë shumë seriozisht këtë “zbulim” shqetësues dhe meqenëse gazeta e të nesërmes thoshte edhe që Prokuroria po merret me zbulimin e këtyre klaneve, do të thotë që po merremi së bashku me Prokurorinë e posaçme për krimet e rënda dhe na siguruan që ky klan nuk ekziston as në këtë zonë dhe as në vende apo në zona të tjera të Shqipërisë, ku sigurisht, veprojnë grupe kriminaliteti, por sipas prokurorisë së posaçme, e cila është pjesë e rrjetit Eurojust, nuk ekzistojnë premisat për të folur për një mafie shqiptare, një koncept ky mjaft i përdorur kohët e fundit për të hedhur baltë mbi Shqipërinë, por duke cituar kreun e Prokurorisë së Posaçme shumë të nderuar, nuk mund të themi që në këtë vend ekzistojnë struktura, të cilat u ngjajnë organizatave mafioze të llojit Cosa Nostra, Ndragheta, Camorrra apo Sacra Corona Unita sepse grupet kriminale shqiptare nuk kanë hierarki të tyre dhe veprojnë në rrethe të ngushta familjare apo shoqërore” – tha Rama.

Nuk ka vonuar as përgjigja e “Domani” pas konferencës për shtyp. Në një editorial të gazetarit Giovanni Tizian thuhet që në titull se “Rama po gënjen duke shkuar deri në surrealizëm kur mohon ekzistencën e mafies në vendin e tij”, citon lapsi.al.

“Porti i Shëngjinit u shndërrua në skenën e një farse me kryeministren Giorgia Meloni dhe kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama. Dy kampionë në artin e viktimizimit, ata kërkojnë armiq kudo për të shmangur problemet reale. Meloni është i shqetësuar për zgjedhjet e ardhshme evropiane. Konfirmimi është udhëtimi i kotë, një reklamë elektorale, në gjykatën e socialistit Rama për të ritheksuar se qendrat do të ndërtohen, pavarësisht vonesave, kritikave dhe atyre gazetarëve që vazhdojnë të ndërhyjnë në çështjen ku do të shpenzohen 1 miliard euro” – thuhet në shkrim që vizitës së Melonit i ka vënë moton “Për një grusht vota” të cilën e akuzon edhe “për heshtjen përballë monologut të Ramës, i cili sulmoi gazetën tonë, shërbimin publik (Report) dhe shkon deri në surrealizëm duke mohuar ekzistencën e mafies në vendin e tij. Nëse nuk do të kishte ndodhur vërtet, mund të dukej si komploti i një filmi fantastiko-shkencor”.

“Rama akuzoi “Domani” se i ka dhënë një imazh “mafioz” të Shqipërisë. Faji ynë është që kemi publikuar një raport me titull “Qendrat e emigrantëve në bastionin e klaneve”. Sipas Ramës “nuk ka mafia” dhe koncepti shërben vetëm “për të hedhur baltë”. Madje, ai arrin deri aty sa jep analizën e tij për fenomenin mafioz në përgjithësi: “Grupet kriminale shqiptare nuk janë mafioze, sepse nuk kanë një strukturë nga lart-poshtë, por horizontale”. E tha vërtet. Por është një gënjeshtër.

Aleatët më të mirë të “grupeve shqiptare” janë klanet ‘Ndrangheta dhe Camorra, të cilat kanë një strukturë horizontale. Në Itali ka edhe procese që vërtetojnë aleancën mafioze mes klaneve shqiptare, kalabreze dhe kampaniane. Një treshe që së bashku menaxhon më shumë se gjysmën e trafikut të kokainës që hyn në Evropë. Ata kanë kontakte të drejtpërdrejta me kartelet kolumbiane dhe meksikane. Në Holandë ata kanë hyrë në një sipërmarrje të vërtetë të përbashkët për të shfrytëzuar sa më shumë portin e Roterdamit. Madje Rama shkon deri aty sa thotë se ka folur me superprokuren e Tiranës dhe se prokurorja autoritare i ka konfirmuar shpjegimet e tij.

Nuk e dimë përmbajtjen e dialogut mes prokurores dhe kryeministrit, por është kurioze që një kryeministër të sjellë zyrën që në fund të majit kreu një hetim delikat në bashkinë e Lezhës. Një rrëfim për këtë investigim e kemi dhënë në artikullin e publikuar dhe kontestuar nga Rama.

Lezha është bashkia në të cilën do të vendosen qendrat italiane të migracionit. Lista e krimeve të dyshuara ndaj të arrestuarve janë: vrasje, tentativë vrasje, korrupsion, shpërdorim detyre, trafik migrantësh, rrahje, lojëra të fatit, bixhoz, kërcënime. Të përfshirë në këtë operacion kompleks të prokurorisë gjejmë policë nga Lezha, drejtues klanesh dhe një politikan, ish-deputetin socialist Arben Ndoka, i akuzuar gjithashtu se ka dhënë informacione për të kryer një vrasje. Ndoka konsiderohet shumë i afërt me rrethin e kryeministrit. Dhe ndoshta ishte përmendja e këtij emri që e mërziti më shumë partnerin e ri politik të Melonit?

Gënjeshtrat e Ramës për mafian të kujtojnë ato të politikanëve sicilianë demokristiane që bërtisnin “po çfarë mafie”. E bënin për të fshehur ekzistencën e një fuqie kriminale që po gllabëronte vendin. Ishte sistemi i portretizuar nga Leonardo Sciascia në “Dita ekukuvajkës”. Një epokë e largët. Ndoshta jo për Shqipërinë” – e mbyll Domani. ©LAPSI.al

LEXO EDHE: “Il Fatto Quotidiano”: Rama sulmoi mediat italiane në krah të Melonit

Associated Press: Meloni në Shqipëri dhe akuzat për kampet e refugjatëve


9 Comments

 1. Rama sulmon mediat italiane ne krah te Melonit. Meloni duke e njohur Ramen si skizofren reaktiv, nuk ben asnje reagim thjesht per interesa elektorale. Problemi I Rames eshte se nuk kishte parashikuar reagimin e shtypit europian kur beri marrevshjen me Melonin dhe pretendonte te fitonte pike ne arenen globale duke dale si nje politikan meshiremadh dhe duke e kthyer vendin, sikur ai te ishte mbret absolut, ne kamp perqendrimi per refugjatet. Reagimi I shtypit italian, Rames I duket si nje enderr sepse eshte mesuar me gazetare te tipit Fevziu, Balla, Car-bol, apo Baze, qe e vetmja gje qe dine te bejne mire, eshte bythelepirja. Nga ana tjeter, duke patur nje opozitar pa prapanice dhe qe per para shet edhe prapanicen si Basha, I cili shkaterroi opoziten dhe opozitarizmin, Rama mendon se nje gje e tille ndodh ne çdo vend sepse kaq eshte kapaciteti I tij. Kulmi eshte se Rames I vjen keq kur I permenden personat me precedente sepse vetem ketu nuk mund te thote se eshte faji I Berishes.

  1. Fevziu eshte deri diku kritik, ne vend te emrit te tij kishe shtuar ate Metin e Topit qe eshte nje bythelepires i shpifur, dhe keta lloj gazetaresh si Sokol maturbuesi jane aq te shpifur ne servilizem te pushtetit e shplarje truri te popullit me 4 klase shkolle sa jane dhe rrezik per Shqiperine! Te keni te qarte dicka, me kampet po vuloset mos-hyrja e Shqiperise ne BE!

   1. E tha vërtet ket Rama për gazetën Domani?
    I modh osht për zotin!
    Po si lulzoka krimi në Shngjin e Lezh ?
    Kta gazetar idjota duan me largu klientët nga hotelet e lokalet tona.
    As mos i len me hy hiç në Shqipni kta idjotër gazetar.
    Pse, mo kush po sulmohet, kush po fyet, kush po shaet nga gjith ai milet qi asht mbush rana në Shngjin e gjithanej?
    Hajt se mir fort ja paska ba Rama ktyne. Hallall.

 2. Shahisti harroi te luaje shah.
  Solidarizimi i melonit me kriminelin kunder gazetarise,
  I njejte me solidarizimin e varfanjakeve napoletane me boset e kamorres kunder karabinjereve qe i arrestojne.
  Ne asnje moment meloni nuk ka mohuar hetimet e gazetarise.
  Kur shkel mut qelbesh ne ere.

 3. Ismail Kadere, Poema ANKETE 1956-1966
  Po citoj:
  5.
  “Poezi./ Rrugen deri tek une si è gjete?/ Nena ime shqipen mire s’e di,/ ( Letrat si surealistet i shkruan pa pike dhe pa presje)/ Babai lexon vec faqen 4 ne gazete./
  Per ti erdhe,/ Duke ecur ne kalldremet/ E qytetit tim te gurte e te qete./ Trokite ne shtepin e vjeter ngjyre gri. / Nr. 16./
  Sipas zakonit te lashte te vjersherise/ Muzen tende e thirra dhe une nga i largeti Parnas,/ Por ty me plumb te qelluan , / Ne kufi te Greqise./ Tek vije e shkujdesur, te shtine nga pas./
  Jo hipur mbi pegas, por ne makinen e ndihmes se shpejte,/
  Po vije./ Ndihma e shpejte udhet perpinte./ Kryqi digjej./ Sirena ulerinte,/ Si sirene alarmi e shekullit XX./
  Permes tymit te provocazioneve, vargjeve te pafund te refugjateve, / Prapa bohceve dhe djepeve, ku dhembjen kishin lidhur grat came/ Ti vije e zbehte/ Dhe tek shkelje mbi pellgjet e udhes se gjate,/ Kerkoje ne horizont nje qytet te cuditshem me minare./ Dhe pullaze te fantaksur, qe dinin te fshehtat e shirave,/
  Ku nje djale i vogel, / Te kishte thirrur e te priste./ Me ne fund arrite./ Sokakeve. Sokakeve./ Portes se vjeter i re me nje goditje ritmike./
  Une dola./ Kerciten te habitura shkallet./ Parvazet shkulen faqet : ” C’eshte kjo, o bir” ?/ Une I thashe se kjo eshte nje mysafire i rralle,/ Dhe ato me thane “Ki mendjen, o bir”/
  Ne dolem neper lagjen e cuditshme, te lashte./ mbi kalldremet e pjerret ty gjunjet te thyheshin,/ Por ne ecem, ecem perkrahu bashke./
  Ahere ti cdo gje ma shderrove para syve./ Befas ne muret e shtepive te stilit te shkuar / Skelat e strofave dhe vargjeve u ngriten, / Gjithe boten me llacin e poezize, duke suvatuar./
  Cerdhet e lejlekeve dhe pirgjet e keshtjelles/ Bisedonin mbrembjeve nje gjuhe te cuditshme. / Majat e minareve shponin rete./ Ne muzg/ Dhe gjaku nga rete rridhte./
  Pullazet pyesnin shiun per jeten e qiellit,/ Per aventurat e reve,/ Per xhelozine e vetetimave, / Por ai s’dinte asgje, vec monotonise se vet,/ Qe pullazet s’ia falnin/ Vjeshtrave dhe dimrave./
  Tingullin e kambanes, bubullima/ E shqyente ne ajer si nje zog te vogel./ Puplat binin te qeta si nje peshperime/ Dhe vdisnin pastaj rreth e rrotull./
  Mbi kalldremet e pjerret ritmet thyeheshin,/ Rimat perplaseshin mbi guret dhe binin. / Ti the : s’ka gje,/ Dhe keshtu mund te shkruhet,/ Mjafton qe ne zemer ngricat mos binin!
  Keshtu u njohem ne te dy, poezi./ Jam dashuruar dhe ftohur me shume gjera ne jete,/ Por prape,/ Si djale, qe kthehem vone ne shtepi / I shqyer e plot balte nga bredhjet e nates,/ Ashtu dhe une I lodhur perseri,/ Pas cdo amatorie, / Jam kthyer tek ti./
  Dhe ti,/ Pa me mbajtur meri per tradhtite e shkuara,/ Me ke prekur ftohte, qetesisht, me embelsi / Ballin e nxehte ma ke freskuar,/ Stacioni im I fundit, / Poezi./
  6.
  Tani atje larg, tek ai hani i vjeter, i braktisur / E di, fryn prape era me ze te zvargur, te hidhur/ Dhe tek porta tabelen se prapthi ka kthyer,/ Tabelen e ndryshkur prej llamarine/ “Mbyllur”.
  Vershelle, vershelle, ere ne hanin e braktisur te feminise./ Enderr e vonuar, trokit, trokit./ Me kot./ Jam larg, shume larg, s’i ndjej me te trokiturat./ S’ke c’i ben. Ti mbete jashte jashte ne kyt muzg te vone./
  Larg nga atdheu i dashur, larg maleve, fushave drureve ,/
  Qe i ronitin fletet si ditet e kalendaret;/ Ne vende te huaja, ne dimer tjeter, tjeter dritare, Hap fletoren e vjeter, / Fletet hap me rradhe./
  Fjalet e gjuhes shqipe si nuk e ngaterrojne rrugen/ Permes deborave, shirave, ngricave te rrepta./ Dhe kaq larg, gjere ketu vijne e me gjejne, / Trokasin ne xham, trokasin ne qelqet./
  Te skuqur nga ngrica, palmi dhe malli,/ Ja ku rrine e presin tani ne rresht,/ Sic presin udhetaret e lodhur strehe,/ Si nenat labe, qe tek bijte, zbresin ne qytet./
  Dhe une s’mund te fle po s’u dhashe strehe,/ Fjalve te dashura gjuhes sime./ Une i fundit do te fle, ne shtratin qe do te mbetet,/ Ne shtratin me te forte, ne thellime./
  Shkruaj. Rrjedhin kujtimet nga pllajat e viteve poshte. / Jo keto s’jane flete,/ Jane fusha t’atdheut, ara e vreshta. / Ca plepa feshferiten ndane udhe, nje udhetar me bohce,/ Tre yje mbi te si (***) mbi nje vjershe./ Vershelle, vershelle, ere, ne hanin e braktisur te feminise,/
  Enderr e vonuar trokit, me kot shpreso./
  Une I ulur nen floket e poezise / Pas tymit te cigares, mjegullat e atdheut shoh./
  Si keto re te mbushura vij drejt teje / Te zbrazem mbi ty,/ Me dashurin cdo vije te mbush, / Ashtu si qielli qe zbrazet nen ndricime rrufeje,/ Ashtu si shiu, qe mbush cdo vije ne fushe.
  1956-1966 “

 4. Sa me shume ta kruaje bythen Ramsi i surrelit me median italiane, aq me shume gjak do i kulloje. Se ky harron qe ata nuk i komandon, kercenon apo blen dot si gazetaren ne Shqiperi. budallai e ben sepse nuk rri dot pa u ngrefur si gjel, si skizofren delirant narcist i semure qe eshte don te jete gjithmone ne qender te vemendjes, por po ja hap vete gropen vetes me duket. Po konsumohet shume shpejt si Hitleri qe hapi me shume fronte sesa i mbanin gjunjet

 5. “Ata kanë agjendën e Berishës. Është shumë qartë, e vetmja gjë që kërkohet është Sali Berisha. Kjo që ndodhi sot m’u duk si një funeral i mandatit të Berishës. Po vjen dita kur Berisha duhet të dorëzojë mandatin dhe e gjitha ishte parafunerali i atij mandati, i cili për fatin e keq të Shqipërisë, ka rrënuar vendin prej 30 vjetësh.Prokuriarja qe vetingu e hodhi ne kosh,tani punon si furnizuese per keta gazetaruce italiane

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *