• |

Video/ Mourinho jashtë Champions e me justifikimin gati: “Nëse flas futem në telashe”

Mourinho

José Mourinho nuk do të marrë pjesë në edicionin e ri të Champions League. Për Fenerbahce mbërriti goditja më e rëndë, eliminimi në paraeliminatore ndaj Lille që shënoi golin vendimtar në momentin e fundit të ndeshjes, duke dënuar trajnerin portugez të qëndrojë jashtë kupës më prestigjioze pikërisht në edicionin që do të nisë me modulin e ri.

Një hap fals që nuk është kapërcyer lehtë, siç konfirmoi Mourinho në konferencën për shtyp, duke sjellë fjalë të vjetra që u shndërrua në justifikimin e tij më të famshëm. Në çdo rast, sezonin e ardhshëm ai do të marrë pjesë në Europa League ku mund të takohet edhe me Romën, ish-skuadrën e tij.

TËRBIMI I MOURINHO: “NUK FLAS”

Barazimi 1-1 nuk i mjaftoi Fenerbahce për t’u kualifikuar në Champions League. Goli i David në minutën e 118′ i prishi festën skuadrës turke dhe portugezit Mourinho, i cili u eliminua në fazën paraeliminatore të kompeticionit për herë të parë në karrierën e tij. Tani ai do të duhet të përballet me Europa League, por nuk duket si një ngushëllim i madh për të.

Në konferencën për shtyp u fol shumë për eliminimin dhe mundësinë e re europiane, por portugezi i befasoi të gjithë duke përsëritur moton e tij të vjetër që ishte bërë virale në atë kohë në Angli: “Në Europa League mund të bëjmë shumë mirë. Por nëse… nuk dua të vazhdoj me këtë fjali, sepse nëse e them përfundoi në telashe. Nuk do ta kishim fituar kurrë Champions League. Nuk do të kishim arritur kurrë në finale”.

Nuk mungoi polemika edhe kundër arbitrit Sánchez Martínez, i akuzuar se i humbi shumë kohë ekipit të tij: “Të mos humbasësh kohë është puna e arbitrit, ai duhet të respektojë lojën. Ai duhet t’i bëjë lojtarët ta respektojnë atë. Nëse ata marrin një karton të verdhë në 20 minutat e para do të ndryshonte gjithçka, por nuk e bëjnë”.