• |
ide | kryesore

Dënohen me burg Albin Kurti dhe 3 deputetë të tjerë të Vetëvendosjes

Lajme, Të fundit
albin.jpgKatër deputetët e Vetëvendosjes janë shpallur fajtorë në Gjykatën Themelore të Prishtinës për hedhjen e gazit lotsjellës në Kuvend. Aktgjykimi ndaj tyre u shpall në mungesë. Asnjëri prej të dënuarve nuk ndodhen në sallë të gjykatës gjatë shpalljes së aktgjykimit.

Albin Kurti, Albulena Haxhiu, Donika Kadaj dhe Faton Topalli u ngarkuan me akuza nga Prokuroria për kryerjen e veprave penale “të përdorimit të armës apo mjetit të rrezikshëm” si dhe “pengim i personit zyrtar gjatë kryerjes së detyrës zyrtare”.

Albin Kurti është dënuar me 1 vit e 6 muaj burgim me kusht. Me kaq është dënuar edhe deputetja, Donika Kadaj. Faton Topali ka marrë dënim unik me 1 vit e 2 muaj me kusht, plus shpenzimet e pagesës të gjyaktës, aq sa është dënuar edhe Albulena Haxhiu.

Të gjitha këto dënime janë me kusht, në rast se për 2 vite deputetët e Vetëvendosjes nuk do të kryejnë vepra të tjera penale.1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *