• |
ide | kryesore

Shkencëtarët: Një sëmundje misterioze vdekjeprurëse po i kanoset njerëzimit

F1, Stil


Sëmundjet e reja sa vijnë e shtohen çdo ditë. Edhe pse zhvillimet shkencore kanë përparuar shumë duke e ndihmuar mjeksinë, përsëri sëmunjde të reja por edhe ato ekzistuese vazhdojnë dhe marrin jetë njerëzish.

Një sëmundje e panjohur dhe vdekjeprurëse, e quajtur Sëmundja X është shtuar në listën e epidemive të mundshme globale që mund të vrasin miliona njerëz.

Çdo vit, shkencëtarët dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) krijojnë një listë të sëmundjeve më të mundshme për t’u klasifikuar në një epidemi globale. Këtë vit, mes emrave të njohur si Ebola, SARS dhe viruset Zika, është emri i ri i Sëmundjes X. Ndryshe nga patogjenët e tjerë, Sëmundja X nuk dihet se çfarë shkakton apo se si mjekët mund të përpiqen ta trajtojnë atë.

OBSH po paralajmëron mjekët dhe shkencëtarët që të bëjnë më shumë për t’u përgatitur për pandeminë e ardhshme, e cila mund të godasë nesër dhe të vrasë më shumë se 300 milionë njerëz në të gjithë botën. “Sëmundja X përfaqëson njohurinë se një epidemi serioze ndërkombëtare mund të shkaktohet nga një patogjen që aktualisht është i panjohur për sëmundjen njerëzore”. Studiuesi norvegjez dhe këshilltari i OBSH John-Arne Rottingen tha se ka të ngjarë që shpërthimi i ardhshëm të jetë “diçka që nuk e kemi parë më parë”.

“Mund të duket e çuditshme të shtojmë një ‘X’, por çështja është që të sigurohemi që ne të përgatisim dhe të planifikojmë fleksibilitet sa i përket vaksinave dhe testeve diagnostikuese”, tha ai për The Daily Telegraph. Një nga kërcënimet më të mëdha është një sëmundje apo virus që shkencëtarët nuk e kanë identifikuar akoma.

Sëmundja X mund të jetë edhe një njeri, në vend të kombinimeve të natyrës. Ka një frikë se përdorimi dhe zhvillimi i armëve kimike dhe biologjike janë në rritje. Sëmundja X mund të vijë përmes armëve kimike të sponsorizuara nga shteti, të cilat kanë s shkatërruar vende si Siria, ku besohet se janë hedhur shumë herë bomba kimike mbi civilet.

Policia ka konfirmuar se një agjent nervor, ndoshta i krijuar në një laborator nga shkencëtarët të sponsorizuara nga shteti është përdorur për të sulmuar ish-spiunin rus Sergei Skripal dhe vajzën e tij Julia në Salisbury këtë javë. Vitin e kaluar, Koreja e Veriut besohet të ketë përdorur agjentin nervor VX për të vrarë gjysmën  vëllain e diktatorit Kim Jong-Un në një aeroport malajzian.

Röttingen thotë se  viruset e bëra nga njeriu janë veçanërisht të rrezikshme për shkak se njerëzit nuk kanë ndërtuar ndonjë rezistencë me kalimin e kohës, duke i lënë ata të lirë të fshij të gjithë globin para se qeveritë dhe mjekët mund të arrijë deri.Është e dëshpëruar gjendja e jetimëve të Ebola-s, të cilët kanë një jetë të rrezikshme përmes plehrave për të shitur plastike

“Biologjia sintetike lejon krijimin e viruseve të reja vdekjeprurëse. Është gjithashtu e vërtetë që aty ku keni një sëmundje të re nuk ka rezistencë në popullatë dhe kjo do të thotë se mund të përhapet shpejt”. Por ishte po aq e mundur që Sëmundja X të mund të dilte nga bota natyrore ashtu si epidemitë vdekjeprurëse të mëparshme si gripin spanjoll apo HIV.

“Po ashtu intensiteti i kontaktit të kafshëve dhe njeriut është duke u bërë shumë më i madh. Kjo e bën shumë të mundshme daljen e  sëmundjeve të reja dhe përhapjen së shpejtë për shkak të botës moderne dhe rrugëve të hapura të udhëtimit “- thotë për Daily Telegraph, profesor Marion Koopmans tha. Disa prej vrasësve provuar në listë, të tilla si Zika ose SARS-i e zunë botën në befasi dhe vranë qindra apo edhe mijëra njerëz  para se të viheshin nën kontroll.  OBSH shpreson të shtojë zyrtarisht një sëmundje të ardhshme X në listë për të shtyrë vendet dhe studiuesit të dyfishojnë përpjekjet e tyre për të krijuar mbrojtje kundër epidemive të panjohura.

Por edhe sëmundjet më të shpeshta mund të shkaktojnë shkatërrime. Dje, OBSH paralajmëroi se epidemia e ardhshme globale e gripit mund të fillojë “nesër” dhe të vrasë  më shumë 33 milionë njerëz në vetëm 200 ditë. Jonathan Quick, kryetar i Këshillit Global të Shëndetit dhe një udhëheqës i projektit për Organizatën Botërore të Shëndetësisë, ka shkruar një libër të ri, Përfundimi i Epidemisë: Kërcënimi i Njerëzimit dhe Si ta Ndaloni. Duke dhënë një paralajmërim të fortë, ai tha: “Me një furnizim të çrregullt të ushqimit dhe drogës dhe pa të mbijetuar të mjaftueshëm për të drejtuar sisteme kompjuterike ose energji, ekonomia globale do të shembet.


1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *