• |
ide | kryesore

Euro në ‘rënie të lirë’, sot u këmbye me 129 lekë

Lajme, Të funditNjë euro u këmbye sot me 129.05 lekë, 0.88 lekë më pak se një ditë më parë.

Monedha europiane ka zbritur sot në nivelni më të ulët që nga gushti i vitit 2014. Një vit më parë si sot, një euro këmbehej me plot 135.88 lekë.

Rënie ka pasur edhe dollari amerikan. Sipas Bankës së Shqipërisë zbriti sot në 105.5 lekë. Përveç Fornitës hungareze, në tregun valutor vendas rënie kanë pësuar të gjitha valutat e huaja.2 Comments

  1. Plani gjenial ii Rilindjes.Rritja ekonomike e vendit me politika monetare e fiskale “alla Colombiana-Qeparoi”.Me lini t jua shpjegoj shkurt cu be e cdo behet.
    Duke shfrytezuar biznesin e narcos vendi mbushet me para te huaja, kryesisht euro.Keto euro konvertohen aq shume saqe banka qendrore mbush rezervat gjeresisht e si rrjedhoje zhvlereson euron(duhet kujtuar se ne pikat exchange shqiptare ske pse identifikohesh ose te deklarosh te ardhurat), nga ana tjeter kerkesa e madhe e lekut ben qe ky te vleresohet ne treg.Duke qene ne keto kushte tregtia , dmth importet se exporte pervec se ato te lartpermendura skemi te tjera, behen me te leverdisshme duke blere mallra praktikisht me lire.Nga ana fiskale, shpenzimet e shtetit (fasada, projekte etj) me fondet e marra hua nga IMF dhe WB, kthehen ne bono ose obligacione nga M.F ne menyre qe te blihen nga B.SH me ane te ndermjetesve.Lind pyetja me se i blen BSh?Me rezervat e konsiderueshme ne euro padyshim.Ps. M.F nuk humb gje nga interesat e bonove per shkak te sinjorazhit(fitimit nga inflacioni)…Me respekt nga nje fans i Pashait

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *