• |
ide | kryesore

Shembja e Teatrit, nesër protestë në Tiranë

Lajme, Të fundit
ParlamentitAleanca për Mbrojtjen e Teatrit do të protestojë nesër tek Kuvendi, ku pritet të miratohet ligji i amenduar për Teatrin Kombëtar pas miratimit të dekretit të presidentit Meta vetëm me votat e maxhorancës në Komisionin e Veprimtarisë Prodhuese.

Teatri/ Opozita letër Ruçit: Të miratohet dekreti i Metës, jo drafti me ndryshimet e PS 

Protesta për mbrojtjen e teatrit do të zhvillohet nesër në orën 09:45 minuta para Parlamentit.

Ndërkohë Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit i ka bërë thirrje opozitës që nesër në Kuvend të mbrojë Teatrin Kombëtar.

‘Nesër opozita duhet të mbrojë Teatrin në Parlament. Të mos lejohet miratimi i ligjit antikushtetues’, shprehet aleanca.

Kujtojmë se mazhoranaca e miratoi dekretin e presidentit Meta që e kthente mbrapsh ligjin për teatrin, duke zgjedhur ta amendonte. Nga ana tjetër opozita e kundërshtoi fort pasi sipas saj miratimi i dekretit të presidentit do të thotë se bie i tërë ligji poshtë. Ndërsa mazhoranca zgjodhi të bënte vetëm disa ndërhyrje për ta votuar sërish. Ndërsa Basha ka paralajmëruar sot se nëse deputetët e maxhorancës ngrenë kartonët për miratimin e këtij ligji për PD-në do të konsiderohen terrorist shtetëror.5 Comments

  1. Ne keni bythe beni proteste jo fthucka sapuni por kam frike se ju keni vetem llafe se ky eshte edhe qellimi i bashes,llafe prandaj i pranoi dhe 14 milionet qe te meret me llafe ky eshte burre

  2. Kujt i kerko bythe ky komentuesi i fundit opozites qe te ben thirrje qe edhe ti te dalesh ne proteste, dhe mos na i trego ketu ato te tuat, por dil e protesto, e mos bej propagande rrufjanesh per ta demtuar protesten. Ti i paemer, e pritkerke nga te tjeret demonstraten, po vete kush je, e cne ben? Hidhu, e bashkoju proteste se vetem ashtu ke shpetim, nese e do, dhe mos rri ne skuta.

  3. Xixa ti rri gjith diten neper portale se keshtu ju ka mesuar luli vetem me llafe se paret di ti mari ai kopil,populli eshte gati o loqe por mungon lideri

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *