• |
ide | kryesore

Historia e çuditshme e blogerit, turi përreth botës e solli në Shqipëri (VIDEO/FOTO)

F1, Stil

Për të gjithë ata që nuk e njohin, Nas Daily (Nuseir Yassin) është një arab-izraelit i cili ka si synim të eksplorojë të gjithë botën në kohë të plotë, kjo është dhe arsyeja pse ai la punën në Neë York në vitin 2016. Qëllimi i Nas është të zbulojë kulturat e veçanta që secili prej shteteve mbart dhe ti ekspozojë nëpërmjet një videoje 1-minutëshe në Facebook. Në një peridudhë kohore prej 2 vitesh ai ka vizituar pothuajse gjysmën e botës, ka promovuar vende që as enciklopedia “Google” nuk ka arritur të shkelë mbi to. Videot 1-minutëshe në Facebook grumbullojnë miliona shikime. Tashmë udhëtimit të tij po i vjen fundi. Nas ndodhet në ditën e 920 (nga 1000) dhe ka vendosur që ditën 921 ta kalojë në Shqipëri. Për të njohur kulturat, traditat e lashta të vendit tonë si dhe për ta promovuar mes qindra mijëra njerëzish. Nëpërmjet një statusi në Facebook Nas noftoi se do të jetë në Shqipëri për të zhvilluar videon e famshme 1-minutëshe por që brenda saj flet e gjithë historia e vendit. Ditën e sotme ai, sëbashku me disa të rinj shqiptarë do të mblihen në shkallët e Universitetit Politenik për të folur rreth Shqipërisë. Videoja do të postohet në faqen zyrtare të Nas Daily.


Por kush është Nas, si arriti të jetë i sukseshëm dhe si nisi kjo aventurë, që tashmë është kthyer në një përditshmëri për të.

Nas  është një prej kreatorëve më të suksesshëm në Facebook. I rritur në Arraba, një qytet i vogël bujqësor në Izraelin e veriut, Yassin, , erdhi nga një familje modeste e klasës së mesme. Yassin është fëmija i mesëm i katër fëmijëve; nëna e tij, një mësuese dhe babai i tij, një psikolog. Në shumë nga videot e tij, Yassin rrëfen se ishte i turpshëm dhe i vështirë si fëmijë. Ideja për të qënë një qytetar global erdhi në moshën 19 vjeçare si pasojë e kufizimit nga perspektivat në Izrael. Yassin thotë se ishte “i uritur” për një arsim në një universitet prestigjioz. Ai aplikoi në Harvard për të studiuar inxhieri në fushën e hapësirës ajrore, dhe pasi e pranuan iu ofrua një bursë për të kompensuar koston. Ai u diplomua  në Ekonomi dhe u zhvendos në qytetin e Nju Jorkut për të punuar në rradhët e industrisë e teknologjisë. Ai filloi të kodonte aplikacionin e transferimit të parave në PayPal, Venmo, ku thotë se paga ishte shumë më e lartë se 100,000 dollarë në vit. Sipas standardeve moderne, në aspektin e arsimit, karrierës dhe të ardhurave, Yassin e kishte bërë atë.

Por ai ishte lodhur nga rutina, dhe ndjeu që po humbiste kohë në punën e tij; kështu që mendoi se mund ta shpenzonte më mirë kohën për të udhëtuar në botë.

“Puna ime ishte e paguar, por jo e kënaqshme,” tha ai për Business Insider.

Kështu Yassin kaloi një vit e gjysmë duke kursyer 60.000 dollarë. Në vitin 2016, ai u largua nga puna, bleu një aparat fotografik, një biletë avioni dhe u angazhua për të udhëtuar me kohë të plotë në botë.


Yassin vendosi të quhej “Nas” – arabisht “njerëzit” – dhe krijoi një faqe në Facebook të quajtur Nas Daily, ku u angazhua për dokumentimin e çdo dite të udhëtimeve të tij. Ai premtoi të bëjë një video të vetme çdo ditë për 1,000 ditë; Që nga ky shkrim, ai është më shumë se tre të katërtat e rrugës për qëllimin e tij.
“Unë zakonisht nuk marr rreziqe përsipër, por unë vendosa të përdor çdo ditë, nuk desha të humbas një një minutë të vetme “, tha ai.
Destinacioni i tij i parë, Kenia, u tregua i frytshëm. Një kompani mediatike në Rusi që vepronte nga Nairobi pa një nga videot e tij të hershme dhe ofroi pagimin për të krijuar përmbajtje për faqet e tyre në Facebook. Kompania i pagoi atij $ 3,000 në muaj për shërbimet, të cilat Nas thotë se i lejoi të vazhdonte udhëtimin e qetë dhe i dha ekspozimin që kishte nevojë për të ndërtuar një audiencë.”Kam bërë video rreth tregimeve të njerëzve në një mënyrë që është njerëzore”, tha Nas për stilin e tij të filmimit. Ai vendosi të dokumentonte ditët përmes videoklipeve një minutë.”Ne jetojmë jetë shumë të zënë, por të gjithë kanë një minutë rezervë,” ka thënë Nas.”Ka shumë pjesë të botës që nuk janë zbuluar. Shkova në vendet që shumica e blogerëve të tjerë nuk shkojnë” është shprehur Nas.

©LAPSI.AL

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu