• |
ide | kryesore

“Fox News”: Presidenti shqiptar akuzon Sorosin për komplot

Lajme, Të funditMiliarderi majtist George Soros akuzohet nga presidenti i Shqipërisë për “komplot” që synon destabilizimin e vendit.

Nga Chris Irvine, FOX News

Presidenti i Shqipërisë denoncoi të martën zgjedhjet bashkiake që u zhvilluan të dielën si një “farsë”, duke akuzuar filantropin miliarder të krahut të majtë George Soros për përfshirjen në një “komplot.”
Ilir Meta tha se Soros, një gogol për qarqet e krahut të djathtë ishte përgjegjës për “një komplot që synonte kapjen tërësisht të shtetit”, sipas faqes së internetit në gjuhën angleze Balkan Insight. Ai nuk dha ndonjë provë për të mbështetur pretendimet e tij.

Gjatë një konference shtypi, të martën, Meta thuhet se ka thënë: “Kam disa fjalë për miliarderin e nderuar George Soros. Unë nuk e dëgjova me vëmendje [Kryeministrin hungarez] Viktor Orban në janar të vitit 2000, kur flisja me dashuri për Xhorxh Sorosin sepse me thënë të vërtetën ai na ndihmoi kur ishim në opozitë dhe [Orbani] më tha: “Ki kujdes sepse ai nuk është dhe aq demokratik dhe shpesh komploton kundër demokracisë”.

Ai gjithashtu iu drejtua bashkësisë ndërkombëtare – përfshirë SHBA dhe Bashkimin Evropian – duke u bërë thirrje diplomatëve “të mos bëhen qesharakë dhe të mos luajnë me kushtetutën tonë”, kjo sipas agjencisë italiane të lajmeve Ansa.

Meta kishte provuar më parë të anulonte zgjedhjet e së dielës, duke thënë se ato do të ishin jodemokratike pa pjesëmarrjen e opozitës shqiptare, e cila bojkotoi votimin.

Por kryeministri Edi Rama i Partisë Socialiste në pushtet urdhëroi mbajtjen e zgjedhjeve për kryetarët e komunave dhe anëtarët e këshillit lokal për të dielën dhe partia e tij pritet të marrë shumicën e votave me një diferencë të konsiderueshme. Rezultatet paraprake u pritën të martën, por u vonuan.

Opozita ka deklaruar se pjesëmarrja e ulët – 21.6% – tregoi se zgjedhjet e së dielës ishin jokushtetuese dhe të paligjshme. Vëzhguesit ndërkombëtarë thanë se mungesa e pjesëmarrjes së opozitës nënkuptonte se votimi u konsiderua “me pak interes për elektoratin”.

Meta ka propozuar zgjedhje të reja vendore dhe zgjedhje të përgjithshme të parakohshme në tetor, por nuk ka gjasa të pranohen nga socialistët.

Meta u zgjodh President në vitin 2017, por parlamenti shqiptar, i cili kontrollohet nga socialistët, e ka vënë nën hetim dhe po kërkon ta shkarkojë.

Ligjvënësit e qendrës së djathtë së opozitës hoqën dorë nga vendet e tyre në parlament dhe kanë udhëhequr protesta që nga mesi i shkurtit, duke akuzuar qeverinë për korrupsion dhe manipulimin e votave në zgjedhjet e mëparshme. Rama dhe partia e tij i mohouan akuzat.

Financuesi hungarezo-amerikan Soros është një objektiv i rregullt i disa qarqeve të krahut të djathtë falë financimit të kauzave të krahut të majtë në të gjithë Evropën dhe SHBA.

Qeveria kombëtare e Hungarisë vitin e kaluar kaloi një paketë “Stop Soros” për të kufizuar aktivitetet e tij nëpërmjet Fondacioneve të Shoqërisë së Hapur – duke përfshirë edhe një masë të rreptë duke i shpallur të paligjshme organizatat joqeveritare për të organizuar emigracionin e paligjshëm në vend. ©LAPSI.al8 Comments

  1. Dmth qenka puna keq tani, fox news me trump, meta kunder G.Soros,Trump kunder G.Soros,tani Trump do te perkrah Ilir Meten hahahhaa

 1. Morrat e kuq krimba haleje sorrosiane shkaterruan demokracine e brishte shqipetare. Per kete kurva Sorros i degjeneruari Sorros u shperblye me 9 milion euro.
  Bravo Mera me mire vone se kurre.

 2. Dmth qenka puna keq tani, fox news me trump, meta kunder G.Soros,Trump kunder G.Soros,tani Trump do te perkrah Ilir Meten hahahhaa

 3. Dëgjova mbrëmë debatin në Opinionin e Fevziut dhe formulim tepër të pa drejtë të sondazhit se a janë shqiptarët me ndërkombëtarët apo kundër tyre, duke ju referuar deklaratës së presidentit.
  Pyetja më normale do të ishte kjo :
  Shqiptarët duhet të mbështesin fondacionin majtist Soros, apo raportet e qeverive të zgjedhura demokratike perëndimore. ?
  Ky ishte edhe thelbi i deklaratës emocionale të z.Meta.
  Duhet që shqiptarët të dëgjojnë raportet e qeverisë amerikane (DASH), apo ndonjë mbeturine sorosiane si ndihmës, zëvëndës seretari i shtetit Palmer.
  Duhet të dëgjojnë presidentin tashmë të ikur të Komisionit europian Junker, që ngaqë është qejflli i pijeve alkolike, nuk e dinte se zgjedhjet lokale në Shqipëri ishin në qershor apo në prill.
  Duhet të dëgjojnë socialisten soroiste italiane Mogherini, që mbështet qorrazi Ramën, apo raportet e qeverive europiane për “sukseset” e qeverisë Rama
  Duhet të dëgjojmë e të miratojmë politikat e një personazhi të dyshimtë që nuk e ka zgjedhur askush të drejtojë politikat e botës, si multimiliarderi spekullant Soros, apo një intelektual të shquar amerikan, profesor në universitetet më të shquara të botës, analistin e shquar David Phillips.
  Duhet të dëgjojmë zonjën angleze të krahut të majtë që si kryesuese e vëzhgimit të zgjedhjeve nga ODIR, i cilësoi votimet e 30 qershorit si zgjedhje një partiake, apo të dëgjojmë një zëdhënëse Kocijancic të Mogherinit tashmë të larguar, si Spiropali që mbështet Ramën, që i vlerëson zgjedhjet njëpartiake si të drejta.

  Më bëri përshtypje në emisionin e mbrëmshëm të Fevziut, se që nga pyetja për sondazh , edhe nga përbërja e të ftuarve, debati ishte i pa barabartë dhe i orientuar gabim.
  Në panel ishte vetëm gazetari Bejtja, që kundërshtohej nga “pro europianistët” pro ramistë Basha e Vangjeli e kolegu i këtij të fundit, politikani kameleon Zogaj.
  Sa i takon përplasjes midis politikanit të ri demokrat Salianji e socialistit Shalsi, përveç faktit se Fevziu me ate manierën e tij të ndërhyrjeve, nuk e la Salianjin që të çojë deri në fund mendimet e tij, ndërsa Shalsit i dha hapësirë të bënte propogandën idiote.
  Në fakt nga debati midis të dyve , dëgjuesit të vëmëndshëm besoj se ju ka ngelur në kujtesë arroganca e Shalësit që e quajti Salianjin “kalama” e zgjuarsia e finesa e përgjigjes së këtij “kalamanit”, për ti kujtuar Shalsit deklaratën skandaloze të tij elektorale të 2013-ës, se ne socialistët do të dijmë të vjedhim më mirë.
  Me shumë zgjuarsi e ironi, “kalamani” Salianji i tha Shalsit :
  Nuk e realizove premtimin, pasi nuk vodhe me fshehtësi, por fare hapur.

 4. Blendi jam nji njekes i rregullt i emisionit tend opinion por kur degjoj PREQ ZOGAJ TUJ FOL TE NEVERITET OPIONI TAQAN BETHEN TUJ FOL QDO FJAL EKA ME AMERIKEN SE POPULLI SHQIPTAR SBAN PATE.PREQ MOS HARRO SE SHQIPNIA NDODHET NE EUROPE MOR DERDIMENDT.SE QFAR INTERESASH KETI ATE EDIN TI PRANDAJ ME VJEN KEQ METATHAN MOSHA BAN PUNEN E VET.SA PER VANGJELIN NUK KAM PA KURR NE JETEN TIME NJIRI MA NEGATIV.ME KETO FIGURA QE SERVIR NE OPINION ME VJEN KEQ SE SHPEJT EDHE EMISIONI OPINION ASHT TUJSHKU DREJT FUNDIT.ME PREQIN,ANILEN,NANON,VANGJELIN Etj.Ke kenaqsi ta ndekish YLLI RAKIPIN qe emisioni i ti ka REALITET TEMA QE INDIMOJNE SHIKUSIN TE DIJE SE QAPO NDOLL E .NE SHQIPNI

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *