• |
ide | kryesore

Yuri Kim takon Ramën për situatën në vend/ Çfarë thotë ambasada

-Instant, Arkiva, Lajme, Të funditAmbasadorja amerikane Yuri Kim zhvilloi nje takim 1-orësh me Edi Ramën për situatën në vend. Ambasada jep detaje.

Reagimi vjen pas një heshtje jo të zakontë në raport me ngjarjen e paprecedentë të shembjes së Teatrit Kombëtar.

Lexo më tej:  Hipokrizi apo gafë PR-i? Ambasada Amerikane poston foto me lule (Reagimet e qytetarëve në komente) 

“?? | Ambasadorja e SHBA Yuri Kim u takua sot me Kryeministrin Rama për të diskutuar mbi ngjarjet e fundit. Ambasadorja theksoi rëndësinë që ka gjithëpërfshirja dhe diskutimet e mirëmenduara në qeverisje, në përputhje me statusin e Shqipërisë si anëtare e NATO-s dhe vend që synon anëtarësimin në BE. Ata u pajtuan se është thelbësore që Shqipëria të vijojë në rrugën e saj drejt arritjes së dakortësisë për reformën zgjedhore dhe masave të tjera që u janë premtuar qytetarëve të Shqipërisë. Ambasadorja Kim do të takohet edhe me kreun e PD-së Basha së shpejti.” – thuhet në njoftim. /Lapsi.al15 Comments

 1. Shqip tallje bythe me shqiptaret, shkerdheni shtetin ligjor dhe shajani Trampin si Rama se keshtu te dashkan me fort keta amerikanet.

 2. Shkurt dhe sakte. Ambasadorja e SHBA paska shpjeguar se cfare salsiceje duhet perdorur per te bere nje hot dog te mire. Por jo verem kaq, por ka shpjeguar edhe qe salsicet behen me mish. Me sa duket znj. Kim i paska kerkuar Rames qe ta pranoje BE- ne ashtu sic eshte dhe Rama qenka shfajesuar me duke i thene qe per kete e pengon Basha. Per kete arsye, znj. Kim do u takuaka edhe me Bashen dhe meqe Rames i ka treguar sekretin e berjes se salsices me mish, Bashes do i kerkoje t’i mesoje se si te beje japrakun. Pastaj do bejne nje bisede te lire per tema te dores se dyte si ruajtja e trashegimise kulturore etj. Ne fund do diskutohet se sindo sillet Basha me ambasadoren nese Rama nje dite do ia lere karriken Rames. Por ka shume mundesi qe Basha te mos e pranoje karriken sepse parimi i tij kryesor eshte te fitoje pa vene firmen askund. Ja tek u zgjidhen te gjitha problemet e vendit per shekullin ne vazhdim

 3. Paturpesi.
  Shqiptaret dhe mbi te gjitha opionin formuesit duhet te dine:
  Te ardhmen e caktojne shqiptaret me votat dhe sjelljet e tyre dhe askush tjeter.
  Nje ambasador i nje vendi te madh Ne shqiperi eshte nje zyrtar i nivelit te mesem qe as ne enderr nuk e ka menduar te beje politike strategjike dhe te caktoje fatet e nje populli.
  Nje diplomati nuk i intereson fare e ardhmja e vendit ku eshte akredituar. Mbaron 8 oret e punes dhe vazhdon me jeten e vet luksoze te siguruar nga ky post.
  Nje sugjerim: po sikur ti relativizojme keto nderhyrje dhe ti japim gjithsecilit ate qe i takon. Ti trajtojme si partnere dhe jo si kujdestare.
  Edhe nje here Teatri, Tirana, Shqiperia per keta Diplomate jane memorandume, informacione dhe raporte permes te cilave ngjisin shkallet e karieres se tyre.

 4. O e futura ne thes
  lidhur kokëne me brez!
  A degjon o mos degjofsh,
  nga veshet u shurdhofsh ,
  nga syte u verbofsh,
  nga mendja u letofsh,
  me t‘ drogumin u karamofsh!!

 5. Tre vjet më parë, media zbuloi se dy drejtuesit e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit, Robert Budina dhe Kastriot Çipi rezultonin të dënuar, disa vite më parë, për vjedhje fondesh të filmave me vendimi të Gjykatës së Rrethit Tiranë, e cila i ka shpallur të dy fajtorë si përvetësues të shumës prej 8.8 milion lekësh dhe për moszbatimin e një kontrate me Qendrën Kombëtare të Kinematografisë (QKK).

  Por, një fakt i ri është zbuluar së fundmi për avokaten e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit, Adriana Kalaja. Edhe ajo, si kolegët e sal Budina dhe Çipi, rezulton e dënuar me vendim gjykate për falsifikim dokumentesh dhe shpërdorim detyre. Ngjarja ka ndodhur në vitin 2011, kur Gjykata e Rrethit Gjyqësor Krujë, e shpall fajtore Adriana Kalanë duke e dënuar atë për të dy veprat, atë të falsifikimit dhe të shpërdorimit të detyrës me 18 muaj burg dhe 6 mln lekë gjobë, por me bashkimin veprave penale, u la 1 vit burg dhe 3 mln lekë gjobë.

 6. Kush mban shprese ke ambasadoret eshte i mete nga trute. Ata kane status diplomatik te percaktuar dhe nuk bejne dot as avokatin e paleve dhe as gjykatesin. Keto jane lajme per konsum ditor militantesh ke kafja ku njera pale e shef goten gjysem plot dhe tjetra gjysem bosh

 7. Ti plere ambasadore mos fol me per drejtesi kur mbeshtet hapur kriminele te paskrupujt. Ti je pjese e pengeses se reformes ne drejtesi, je reforma ne alibi

 8. Armiqte tane na kane hale ne si. Ata na kane ne ne grike te pushkes. Por ne u themi atire ju kemi ne grike te topit.

  LIRI DEMOKACI LIRI DEMOKRACI LIRI DEMOKRACI
  PARTI SALI ME TY GJITHNJI PARTI SALI ME TY GJITHNJI
  URRRRRRRRRRRRRRAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

 9. Ka nje ndryshim ne axhenden e punes se Ambasades sot !
  Njoftimi zyrtar i takimit dhe cfare eshte biseduar !
  Pse kodi prioritet,sepse menjehere do kete zgjedhje,menjehere ?
  Nervozizmi i edvin plakush surrelit sot se nuk ka frike askend ne rruzull,flet shume !Sot,Ambasadorja ja ka dhene sms e DASH-it !Edvini iku,u la shendene plehra e plehraxhinje socialiste-rilindas,hajdute e fashiste te piste !

 10. Sepse te tre kane gjak Kinezi. Ndersa sa per qendrimin e ambasades, kam pershtypjen qe ambasadoret e USA ne ballkan jane te asaj dore qe po punon per te prishur imazhin e SHBA. Per faktin se shba po zhvillohet nje lufte jo e zakonte midis dy kampeve, administrata aktuale nuk e ka fare ne plan dhe as nuk i rruhet fort per ballkanin, e sidomos per shqiperine. Sdq kjo teta eshte pozicionuar qarte pro bandes qeverisese. Kam pershtypjen qe kjo nuk do ta mbushe 1 vit mandat ne shqiperi

 11. Kshu thane edhe per Lun iken sot iken neser dhe i beri 3 vjet
  Pale kur na thonin prit sa te iki Luja se administrata Trumpit do coj nje ambasador tamam edhe rame nga shiu ne bresher

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *