• |
ide | kryesore

Shehi: Tryezën për ‘Zgjedhoren’ nuk e braktisim, propozimi i SHBA për sistemin është i mirë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të funditAleati i PD dhe kreu i LZHK, Dashamir Shehi tha pas takimit me Presidentin se opozita është e vendosur mos braktisë tryezën për Reformën Zgjedhore.

Shehi deklaroi se amabasada amerikane ka bërë një propozim të mirë për sistemin zgjedhor, atë proporcional rajonal me votim preferencial duke theksuar se duhet marrë seriozisht me të marrë dokumentin.

Ambasada e SHBA sugjeron sistemin zgjedhor danez ‘D’Hondt’ 

Nga ana tjetër ai Shehi deklaroi se do të vijojnë me protestat për Teatrin dhe çdo protestë tjetër kundër regjimit të Ramës.

“Na informoi për situatën e re, për këto problemet aktuale tani me tensionet politike. Pra si do vazhdohet pasi opozita është angazhuar për Reformën Zgjedhore. Basha e informoi se do vijojmë luftën politike për Teatrin. Ka një reagim moral por opozita nuk ka ndërmend të largohet nga pjesëmarrja politike për Reformën Zgjedhore. Sepse gjykojmë që mënyra për t’u alternuar në pushtet janë vota e lirë. Opozita ka dy linja paralele, protesta për Teatrin, dhe njëkohësisht edhe Kodi i Ri Zgjedhor.
Ne i qëndrojmë 5 pikave. Një kemi përzemër që të ketë qeveri tranzitore. Pra çdokush që është opozitë të ketë qetësi, pra një qeveri që të kujdeset për zgjedhjet.

Ne duhet ta shikojmë propozimin zyrtar të SHBA. është e rëndësishme, ja vlen serioziteti maksimal ndërkohë edhe Basha e tha që nuk kemi pretendim për sistemin. Le të hedhin në tavolinë dhe SHBA ka bërë propozim të mirë. Duhet të shohim diçka, një dokument zyrtar i paraqitur. Ne kemi shumë të dëshirë dhe t’ja çojmë Këshillit Politik. Me ç’do sistem po s’pati garanci që nuk fut duart Rama me kriminelë, çfarë sistemi mund të na mbrojë ne nga dhuna e 2017, me Durrësin e SHijakun dosjet. 

Ne do mbështestim çdo protestë kundër këtij regjimi. Janë të gjithë aleatët tonë, artistë, intelektualë, biznesmenë, sindikatat. çdo organizatë që janë për një Shqipëri më të mirë. Do vijojmë ta mbështesim aleancën për teatrin.”- ta Shehi.16 Comments

 1. O Dashi. Te respektoj dhe te vlersoj. Se i thua gjerat troc dhe thjesht. Po ti e di qe ate sistem zghedhor qe kerkon. Nuk e do Luli. E kishte ne dore ta kerkonte qe ne fillim kur u ulen. E cfar preteksi nxorri…
  Nuk ka rendesi sistemi, po se si te mbrojm voten. Se cfar lidhje ka njera me tjetren, Luli e di? Po ne idiota nuk jemi. Kaq gje e kuptojm, si e kupton dhe ti o Dashi.
  Dhe me e bukuria eshte se shumica e njerzve qe kuptojn se cfar jan dy sistemet zgjedhore. Duan mazhoritarin e hapur.
  Por per cudi Opozita ose me sakt PD, nuk e kupton. Cfar halli te ken valle? Si thua ti o Dash? Besoj kan hallin, qe mos te ken deputet te lire ne parlament, qe thone e mendojn ashtu si populli, dhe jo si kryetari i partis. Ta gezoni Opoziten qe ben ate qe populli kerkon. Dhe mos u cudisni kur Rama te fitoj prap. Se nuk eshte faji i tij. Qe opozita nuk ngjall shpres.
  Tung Dashi.

 2. Ik o Dash pijaneci, futk nonji dopio tani se e bere fetyren ddhe per kete gjashtemujor. Kaq eshte kontributi yt ne politike = dy fjali ne vit.
  Pa na spjego pak, pse eshte i mire sistemi Danez? E njeh ti ate? Kur eshte ka i mire, pse nuk e ka ndonjevend tjeter? Kur i pelqen kaq shume Kim-it, pse nuk ja propozon Trumpit?
  Ose me thesht fare, si intelektual “tirone”, (tani je ne moshe pensioni e perves nja dy vjeteve minister e zv. kryeminister, ste ka thene njeri puna e mbare tere jeten), ky sistemi danez, eshte mazhoritar apo proporcional? Cili sistem eshte me direkt perfaqesues per popullin?
  Meso o “lider politik” pa elektorat se demokraci eshte qeverisja e popullit. Perfaqesuesit e vet i zgjedh populli jo ju e as ambasadat.

  1. Dash Pijaneci s’ka vjedhur e grabtiru miliarda leke shqiptareve.
   Dah Pijaneci s’ka vrare dhe skhkaterruar prona kulti ne4 te mengjesit.

   Joleza Koka t’i dikton komentet?

  2. Danezi eshte proporcional rajonal me lista te hapura. Lexo Ylli Manjanin se ai e shpjegon ne vija te pergjigtheshme. Sistem i nderlikuar me nje fjale

  3. Kur kishe patur argumente shumë të mira, ç’tu desh ta nisësh komentin me një ofendim të rëndë, për një person shumë pozitiv si Dash Shehi?

 3. Sistem rajonal preferencial dhe formula qe do perdoret eshte D’Hond, e njejta qe perdoret deri me tani. Pse jo nje sistem i kombinuar rajonal, kombetar me preferenca jopreferenciale qe te beje dallimin ndermjet te padallueshmes dhe te dallueshmes si ne shi ashtu edhe ne kohe te mire? Do ishte nje sistem perfekt i perfeksionuar deri ne perfeksionim absolut te perfeksionimit. Por absolutja perfekte do ishte sikur ketij ligjit zgjedhor danez, t’i behej nje kombinim me ligjin zgjedhor britanik duke marre nja dy gjera nga ligji zgjedhor francez dhe duke e rinovuar parlamentin cdo dy vjet sic e bejne amerikanet. Gjithashtu, komisionet ne qendrat e votimeve te perbeheshin nga nje ballkanas, nje nga vendet e BE dhe kryetari te jete nga SHBA, ndersa numruesit te jene kineze nga ata qe kane kaluar covidin.
  Gjerat ngaterrohen kot se koti per t’u tallur me ne votuesit e shkrete qe ne konsiderojne dele te gjithe. Sistemi duhet te jete i thjeshte. Nese nuk behet dot mazhoritar i korrektuar, atehere, le te behet proporcional kombetar me lista te hapura dhe numri i deputeteve mos te jete me shume se 100. Jo per gje, por ata 100 do fitojne sa per 140 dhe do e ndalin pak doren. Votimi te jete elektronik, pra me nje sistem qe e njeh shenjen e gishtit dhe askush nuk mund te nderhyje ne votim dhe nga ana tjeter kostot e zgjedhjeve ulen. Nuk eshte aspak e veshtire se te dhenat e shqiptareve gjenden si tek kompania “Aleat” edhe tek e-Albania. Jemi te monitoruar nga te gjitha anet dhe privacy nuk ekziston, eshte vetem ne leter.
  Kjo eshte e gjitha, por secila pale kerkon ta nderlikoje sa me shume per pasur sa me shume pika te dobeta sistemi nga ku te mund te nderhyjne e te bejne lesheli cdo gje.

 4. DUKET HASHIQARE QE NUK DONI NDRYSHIME POR EDHE KUR PRANONI NJE TE TILLE PSE GJENI ATE ME TE KOKLAVITURIN? NE DANIMARK VOTOHET ME LAPS KETU VIDHET ME ARME NE DORE . NE DANIMARK MRETI SHKONE NE ZYRE ME BIÇIKLETE NDERASA KETU PRESIDENTI SHOQEROHET NGA MINIMALISHT 50 POLICE. PERVEÇ KRYEMINISTRIT QE E KA TE LEJUAR ASNJE TJETER NUK PERDOR MAKINA PUBLIKE KURSE KETU EDHE NJE DREJTOR I THJESHTE KA MAKINE DHE BADIGARD . A MUND TE KRAHASOHEMI ME DANIMARKEN ? BENI NJE ZGJEDHJE TE THJESHTE DHE ASPAK TE KOMPLIKUAR .

 5. O Muti i Kristaqit,
  a e ke idene se si ndahen kategorite e monumenteve te kultures? A e di se kush gjini e objekteve perben monument kulti o idiot?

 6. EDHE TI O DASH ???? TE DIJA BURRTE DREJTPERDREJT , POR KUSH KUSH ME I MIRE DUKET ME MUT QEKA . PO PSE I BENI GJERAT KAQ TE VESHTIRA NUK JU KUPTOJ . DANIMARKA ? E PSE ? NIVELI I SAJ ESHTE SHUME LARG NGA I YNI . KOSOVA ESHTE NGJIT DHE NE NIVEL ME NE . JU E BENI KASTILE , BENI SIKUR PO BENI PER TE MOS BERE ASGJE . ROPT KU TI KENI O KURVAT E POLITIKES

 7. O kurvat e politikes po qe se doni ta beni çorbe derrash , atehere vini kete sistemin danezin se ky qeka me mut se ky qe kemi .

 8. Danimarka eshte nje vend pothuaj socialist. Sa per te tjerat cfaredo sistemi te bejne amerika dhe be do ta mbajne ende ne pushet ps. Sa te mbyllin pazaret e veta. mund ti heqin ca ” vota” qe tja japin lsi. deri sa pd te tretet. kjo mendoj do ndodh.

 9. Nëse ka një frazë fatale, që tingëllon si një krismë arme në mes të një koncerti, nëpër mitingjet e opozitës së sotme, është ajo që përfshin 21 janarin e vitit 2011. Kjo datë duhet hequr nga zhargoni zyrtar i PD dhe LSI, sepse përfaqëson ditën kur qeverisja e këtyre dy partive, la një gjurmë tragjike gjaku në kalendar. Kjo datë është kthyer zyrtarisht në standartin klasik të dhunës shtetërore, në etalonin e krimit në emër të mbajtjes së pushtetit, në precedentin klasik të daljes nga shinat dhe nga logjika të një qeverie të zgjedhur me votë.

  Një protestues pati fatin e keq ta bëjë këtë lapsus frojdian të mërkurën, në prani të ish-ministrit të brendshëm të 21 janarit dhe të një dyzine ish-ministrash dhe deputetësh të qeverisjes së asaj kohe. Është krejt e kuptueshme që, në dëshirën për të gjetur një krahasim mjaftueshëm ekstrem dhe makabër për shembjen e Teatrit Kombëtar, personi në fjalë nuk gjeti diçka më të skajshme se vrasjet shtetërore të 21 janarit të nëntë vjetëve më parë. Por është gjithaq e dukshme se krahasimi në fjalë kërcet, për të mos thënë që ulëret, duke marrë parasysh vitrinën politike të protestës së djeshme.Purge nje here lulushin dhe salihun o dash,se nuk e shikon si te masakrojne keta shpellkaret e salihut

 10. Eshte e pa shpjegushme. Qe pa e ditur akoma se c eshte sistemi danez. Ketu te lapsi shumica e komentuesve nuk e duan.
  Kjo eshte per tu cuditur.
  TA NJOHIN KAQ MIRE ATE SISTEM????
  Baaa. As behet fjal e as din se cfar eshte.
  ESHTE E QART QE TE KY PORTAL TE ASHTEQUAJTUR KOMENTUES, JAN TE DREJTUAR NGA DIKU.
  ORE ME SHPJEGONI NGA E DINI JU SE CFAR ESHTE SISTEMI DANEZ???
  JENI TE VEN E TE SHITUR DHE TE DREJTUAR. SHPJEGIM TJETER NUK KA.
  PO TE PAKTEN TREGOHUNI PAK ME TE ZGJUAR. LERE TE KALOJN DISA DITE, TE FLASIN PAK MEDIAT PER KETE SISTEM. DHE PASTAJ SULUNI ME DIREKTIVA PARTIE DHE SULMOJENI.
  KONKLUZIONI……
  KY PORTAL MER URDHERA DHE DREJTIM NGA DIKU…
  GJENI VET SE NGA KU… S DO SHUME TRU.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *