• |
ide | kryesore

Skandali/ Carlo Bollino si shkruesi i alibisë së Ardi Veliut

-Instant, Arkiva, Kryesore, LajmeBotuesi i Shqiptarja.com, Carlo Bollino i ka kushtuar sot një shkrim të sforcuar relativizimit të krimit të kryepolicit Ardi Veliu, i cili tregoi një video sipas të cilës, dhuna ndaj një adoleshenti duhej përligjur pasi e ëma e tij ishte me sjellje të keqe morale. Duke komentuar këtë ngjarje të turpshme, Bollino ka kapur pozicionin e të gjithë atyre që duan të justifikojnë në çdo rast dhe me çdo çmim rilindjen.

Lexo me tej:

Videoja skandaloze/ A është idiot apo mashtrues kryepolici Ardi Veliu?

Pra shkurt në shkrimin e tij (lexo këtu) ai thotë se gafa -kështu e quan ai, pra jo mentalitet dhe justifikim dhune- e Veliut nuk mund të përligjë anatemimet ndaj tij.

Dhe sipas Bollinos akuzat nuk mund ti bëjë ajo opozitë që ka pasur në gjitin e saj, Gazideden, Agim Shehun, Sefgjinin, krimin e 21 janarit e kështu me radhë. “Në fakt, gafa e Ardi Veliut nuk mund të skandalizojë një forcë politike si Partia Demokratike që ka prodhuar gjeneralë policie si famëkeqi Agim Shehu që deri në 1997 terrorizonte, masakronte dhe persekutonte (jo me gafa por me shkopinj gome dhe pistoleta) këdo që nuk ishte regjistruar në PD, përfshi gazetarë dhe opozitarë politikë dhe që pas 2005 i është dhënë edhe si shperblim nga Berisha emerimi si zëvendes Drejtor i përgjithshëm i Tatimeve ku qëndroi deri në vitin 2013”.

Lexo me tej:

Armand Shkullaku: Edi Rama mes Ard Veliut dhe Ard Daullxhiut

Pra si të gjithë rilindasit, ai nuk do të evidentojë krimin , po fshihet pas alibisë se PD ka bërë krime më të mëdha.

Po është e vërtetë, pushtei i Berishës ka bërë krime që ende sot mbeten të pandëshkuara dhe për të cilat shumica e opinionit ka reaguar që me kohë. Kjo është një nga arsyet që një pjesë e madhe e njerëzve rrefuzojnë ti bashkohen ende PD me gjithë kriminalizimin e qeverisjes të rilindjes.

Por logjika e Bollinos për ti shërbyer pushtetit aktual çalon së paku në dy pika.

Kur mëkatonte Berisha ai nuk përdorte kurrë krahasimin: ata që ishin përpra kanë bërë krime më të mëdha. E kjo e bën atë të pandershëm.

Kurse ajo që e vë në pozicionin e atij që krijon alibi për krimet e Ramalindjes është tjetër. Sepse ai mundohet të krijojë alibi duke thënë se deri sa gjestin e Ardi Veliut e denoncoi PD, atëherë ai duhet parë me dyshim.

Jo. këtu Bollino thjesht gënjen.

Ardi Veliun nuk e kryqëzoi PD. Ishin me mijra qytetarë që reaguan në rrjetet sociale, pasi një injorant, idot me uniformë, jo profesional dhe mbrojtës i krimit, u kryqëzua nga mijra qytetarë në rrjetet sociale.

Pra aty ishte një shumicë, që nuk duron dot, as Gazideden, as Agim Shehun, as Sefgjinin dhe as Berishën e ’97 e të 21 janarit.

Eshtë ajo gati gjysma e popullsisë, që nuk del të votojë, as për njërën palë dhe as për tjetrën.

Dhe një opinionist, gazetar, drejtues mediash e ka për detyrë të përdorë të njëtin standart për gjykimin e të gjithëve. Ai duhet ti thotë ndjekësve të vet të vërtetën, pavarësisht se cili është denoncuesi i saj.

Por që në një tekst ku flitet për Ardi Veliun, të zërë më shumë rreshta Berisha, kjo përbën një mashtrim. Një mashtrim të ngjashëm njësoj si ai i asaj intervistës në Report Tv, kur një vajzë e përdhunuar nuk pyetej për xhahilët, por nëse ishte lënduar nga fakti që Berisha e bëri publike historinë e saj të dhimbshme.

Pra, konkluzioni është i thjeshtë: kush mbronte dje krimet e Berishës, duke thënë se socialistët ishin më të këqinj, ishte thjeshtë një shërbëtor i të parit. Ndërsa kush mbron Ramën duke thënë se Gazideja ishte beter, është shërbëtor i kryeministrit. Askush prej tyre nuk i shërben publikut. 

Se ku hyn tani Carlo Bollino, gjykojeni vetë duke lexuar shkrimin e tij në linkun më sipër.

©Lapsi.al34 Comments

 1. Po të ishin kaq ideal deputetët që zgjidheshin nga populli, nuk do pranonin të votonin qeverinë “Meksi 2”, pas zgjedhjeve të manipuluara të 26 majit 1996.

  Po të ishin kaq ideal deputetët që zgjidheshin nga populli, nuk do të lejoheshin skemat mashtruese piramidale gjatë vitit 1996.

  Po të ishin kaq ideal deputetët që zgjidheshin nga populli, nuk do votonin Sali Berishën për një mandat të dytë presidencial më 3 mars 1997, kur vendi gjendej në gjendje shtetrrethimi.

  Po të ishin kaq ideal deputetët që zgjidheshin nga populli, nuk do e lejonin presidentin Berisha ta çonte vendin në luftë civile më 13 mars 1997.

  Po të ishin kaq ideal deputetët që zgjidheshin nga populli, nuk e mbanin më në këmbë qeverinë “Berisha 1”, pasi shpërtheu Gërdeci me 26 viktima më 15 mars 2008.

  1. Pse nuk i bie shkurt që gjithë fajet për gjithshka ka ndodhur në Shqipëri për keq , që nga viti 1912 i la Saliu e nuk kishe pse të vije veten në mundim për të sajuar gjithë këto marrëzira ?

  2. Ah sa gjynah qe po me vika…. Qe nga teatri qekeni pertoke me sondazhet. E di nga kuptohet: se I ktheheni 96, gerdecit, remzi hoxhes, etj… Me vjen keq se PD nuk ka takat te kapitalizoje mbi kete muhabet

  3. Edhe une ndaj te njejtin mendim me ty, “Te gjitha fajet i ka Saliu” sikur ti kishte ngel ne dor (te kishte cof) Edi, athere kur e rrafi ne 1997 besoj se do ishim shum me mire tani. Po cfar ti besh, Shqiperia paska pas fat leshi.

  4. Po te ishin kaq ideale deputetet nuk do votonin kushtetuten e mbreterise, po te ishin kaq ideale deputetet e mbreterise nuk do e kishin lejuar krijimin e boshtit Rome-Berlin-Tokio. Po te ishin kaq ideale deputetet nuk do lejonin Gjermanine te sulmonte BS. Por ka dicka tjeter, po te ishin ideale shkrojtesit me pagese, nuk do merreshin me bemat e Berishes, por do i kerkonin llogari kryeministrit pse nuk e con ne prokurori ose te pakten do i thonin te bente edhe ndonje pune sic e ka bere Berisha e jo vetem te vidhnin cdo dite, me shume, ne cdo gje…

  5. Sali berishes ju kuqalashet duhet ti beni nje monument shume me te larte sesa ai i skenderbeut,per te gjitha sherbimet qe ju ka bere.nese sot jeni ne udheheqjen e nje vendi qe nuk ju do,e te pasur duke i shfrytezuar njerezit deri ne palc eshte veper e ketij individi ne dakortesine qe beri me alian.nuk e kuptoj kete urrejtje ndaj saliut,kur ata qe duhet ta urrejne jane demokratet dhe njerezit e mire qe ka ky vend.komunistet jane krimba.

  6. Kjo fare e keqe e Rilindjes perligj dhe vjedhjet e votave qe ka bere Sali Berisha ne kohen e vet…e ka dit ai cfare zogj kurvash ishin keta kelyshet e rilindjes…po u deshen kaq vite ta kuptonin edhe gjithe shqiptaret e tjere perfshi socialistet. Ne kete pikpamje Sala paska bere mire dhe eshte i falur kur ka vjedh kete mortje..se e dinte cfare race e felliqur ishte …duke qene se kish punuar me baballaret e tyre…

  7. O te qifsha robt..nuk jemi ne 97” kan kaluar 23 vjet o i pa emer te qift kina nenen ty bollinos velut buze shtrember dhe ripjelljes tende..rrace muti

 2. ANDI BUSHATI DHE FATOS LUBONJA DUHET TI DHJESIN NE SURRAT KETIJ ZAGARI TE PAGAUAR NGA EDI RAMA DHE ORGANIZATA thotë:

  KY CARLO BOLJA ESHTE NJE ZAGAR I TREDHUR DHE PAGUAR NGA EDI RAMA,KY ZAGAR KURVE PO I MER TE GJITHA TOKAT NE TIRANE,CARLO BOLJA DHE MERO GELBAZA E KOL SALLAKU JANE CA BYTHLEPIRES TE EDI RAMES DHE ORGANIZATES

 3. Kari Bolino per leke ka ardhur ketu. Nuk po mbron rilindjen, por mesa duket ka hapur qesen Ardi Veliu. Me ate gjyqin me ate zonjen nuk do paguaje asnje kacidhe Shteti por Ardi Veliu! Ndaj ben shkrime te paguara qe te rrije edhe pak ne detyre per leke Extra.
  Pa aftesia dhe paligjshmeria do Leke, Akoma nuk i eshte ngritur Akuza per menyren e perdorimit te policise ne prishjen e Teatrit. Jane qep letrat persosmerisht per te dhe Drejtorin e Tiranes. Ardi e di mire qe RENEA num leviz pa urdhrin e tij, dhe RENEA s’kishte pune aty.
  Perjashtimi pa te drejte pensioni eshte minimalja Ardi. Robqir Antiligjor

 4. ‘” Po është e vërtetë, pushtei i Berishës ka bërë krime që ende sot mbeten të pandëshkuara dhe për të cilat shumica e opinionit ka reaguar që me kohë. Kjo është një nga arsyet që një pjesë e madhe e njerëzve rrefuzojnë ti bashkohen ende PD me gjithë kriminalizimin e qeverisjes të rilindjes.””
  Me keto rreshta i ke vene kapak gjithçkaje .
  Ndersa Bolino thjeshte nje lekakulo me shume .
  Qeni leh aty ku ha , ça te beje i shkreti bolino kur palloshi i kerkon nje shkrim ku te relativizoje veprimet .

 5. Ky Bollino qe ka marre prona per nje euro eshte nga te paret qe duhet tu hiqet vjedhjeve qe I kane bere ketij populli. Imagjinoni qe nje shiqpetar te marre nje prone shteterore ne Itali 1 euro. Do ishte shakaja shekullit

 6. Po të ishin kaq ideal deputetët që zgjidheshin nga populli, nuk do pranonin të votonin qeverinë “Meksi 2”, pas zgjedhjeve të manipuluara të 26 majit 1996.

  Po të ishin kaq ideal deputetët që zgjidheshin nga populli, nuk do të lejoheshin skemat mashtruese piramidale gjatë vitit 1996.

  Po të ishin kaq ideal deputetët që zgjidheshin nga populli, nuk do votonin Sali Berishën për një mandat të dytë presidencial më 3 mars 1997, kur vendi gjendej në gjendje shtetrrethimi.

  Po të ishin kaq ideal deputetët që zgjidheshin nga populli, nuk do e lejonin presidentin Berisha ta çonte vendin në luftë civile më 13 mars 1997.

  Po të ishin kaq ideal deputetët që zgjidheshin nga populli, nuk e mbanin më në këmbë qeverinë “Berisha 1”, pasi shpërtheu Gërdeci me 26 viktima më 15 mars 2008.Nje tufe me cecene po mundohen te mbrojne salihun dhe na i shesin si njeriu qe duhet lapidar i madh,per cfare qe shkatarroje pronen publike e shteterore vrau dogji vodhi kercenoje perdhunoje sa kishte mundesi,per kete nje tufe cecenesh nuk dine as ta mbrojne,shkoni qihuni tani te vila e lalezit ose ne vicidol

  1. Mesa duket ky i dhunuari nga shokët e tij trafikantë droge në ndonjë shpellë të Bregdetit, që i ka ngecur mëndja tek “shpellk…..”, nuk ka kohë që të sajojë më nga ato komentet idiote, pasi është i zënë me punë në plantacionet e kanabisit.
   Tani e ka zgjidhur ndryshe.
   Ka kopjuar ca fragmente nga shkrimet e mafiozit italian Bollino e të Mero Gëlbazës, e në pushimet e shkurtëra në fushat e gjelbëruara me kanabis, poston pandërprerë po të njejtin dacibao pas çdo shkrimi pa çarë fare menderin se çfarë teme ka shkrimi.

 7. Shkrim korrekt. I lumte kush e ka shkruar. Bollino po plaket tani, shtetesine e mori, nuse gjeti, ca leke e prona po i merr nga qeveria. Si gjithe llumi qe mendon te kete xhepat plot. Eshte krejt normale ajo qe ai shkruan jo vetem ai por te gjithe ato pseudo gazetare qe dikur ne te ri te merrnin gjak ne vetull e tani te hane mune e lene pa byth. Keshtu qe lereni te haje ne cahirin qe i ka dhene qeveria. Ishallah ngopet me pak….

 8. Bolja ,Baze,Peza,VangjeliSokol kyc i dores,etj uturake jane pritesit me gojen hapur qe cfar bie nga bytha e Ed droges mos ta lene qe asnje gje te bjeri ne toke ,se jashteqitja e dangalles ka perqindje kokaine dhe keta kerma e marrin falas se per kete paguhen

 9. O gomere komentues o hale koperative sikur juve derrrave te ju kishte dhunuar ndryshedo te komentoni po tani hani mut ne logari te udiotit edi der droga me analozen e ketin maxhupi bole italiani jeni njk racd e podhter pa diskutim

 10. Vemja italiane, vllai siamez i mjero shkerdhates, edhe komentusit tek porthalet i kane nji prerje: jashtqitjet e enverit dhe edverit

 11. Vemja italiane, vllai siamez i mjero shkerdhates, edhe komentusit tek porthalet i kane nji prerje: jashtqitjet e enverit dhe edverit

 12. CORLO BOLIN dhe BATON HAXHIA DUHET TE ZBOHEN NGA SHQIPERIA POR KETA JO QE NUK ZBOHEN POR BEJNE DHE KSHILLTARIN E POLITIKESI DHQIPTARE DIHET GJITHMON NJERI NE TE MIRE TE SERBIS DHR TJRTRI NE TE MIRE TE MAFJES BALLKANIKE .PROSTITUCIONIT DROGES DHE KLADESTINEVE…….

 13. Janë po të njëjtët, ata të cilët…

  …idealet e demokracisë, na i servirën të shkëlqyera për bukurinë dhe harmoninë e tyre dhe që u muarën nëpër këmbë nga po këta, të cilët nën trysninë e instinktive ataviste para arsyes e ligjit dhe e leverdive vetjake lakmitare dhe epshore e çuan këtë vend në kaos e degjenerim moral.

  … pushtetin, pasurinë, politikën e gjithçka që ekzistonte në Republikën e Shqipërisë, e trajtuan si pronë të vetën, e uzurpuan dhe e privatizuan duke abuzuar me vlerën reale të tyre, nëpërmjet djegieve, shkatërrimeve e falsifikimeve të dokumenteve për tjetërsimin e pronësive në industri, bujqësi, transport rrugor, hekurudhor, detar ajror, në mbrojtje etj…

  …shkatërruan gjithë infrastrukturën arsimore – kulturore e shëndetësore të shtrirë në të gjithë Shqipërinë: çerdhe, kopshte, shkolla, universitete e institute, spitale, qendra shëndetësore, teatro, vatra kulture, Kinostudio, biblioteka, ansamble folklorike, grupe popullore etj., duke i kthyer nga institucione edukimi e kulture në ngrehina të rrënuara. Një barbari e vërtetë e inspiruar nga këta kusarë biblikë…

  … instaluan një sistem drejtësie me gjyqtarë e prokurorësh kanibalë,të korruptuar e të pashpirt, një sistem grabitqarësh, pa nder e moral, kusarë dhe vrasës, “bunkerin mbrojtës” të kusarisë dhe makutërisë së tyre. Për të instaluar PADREJTËSINË. Projektin e kishit gati.

  …rekrutuan në sistemin e drejtësisë fshatarë të pagdhendur me një kurs plepash 6 mujor (“plepistët), krejtësisht të paaftë e për rrjedhojë, servila, të frikësuar, të përdorshëm me lehtësi. Të tillë u duheshin… që vendimet t’i merrnin sa hap e mbyll sytë, me po atë lehtësi që nxirrnin qurrat prej hunde dhe pastaj i fshinin në prapanicat e tyre…

 14. Kari dhe bolja, jane shkurtime te carlo bollino. Shikoni cfare emri ka dhe nga cfamilje rrjedh sipas mbiemrit. Dhe mos ma nxirrni nga konteksti

 15. Në një intervistë dhënë së fundmi, kryetari agraro-ambientalist, Agron Duka, ndër të tjera theksoi që: “Opozita kërkon edhe identifikimin biometrik, pasi janë mbushur kutitë e votimit me emigrantë që nuk kanë ardhur fare në Shqipëri”.

  Ky pohim i zotit Duka është shumë interesant dhe shpreh një të vërtetë. Është nga ato të vërteta që nuk janë legjenda urbane, por që janë provuar me vendim gjyqësor për të cilën komisionerët kanë bërë burg.

  Për ata që e kanë harruar, ky fenomen ka ndodhur kur në pushtet ka qenë opozita e sotme, me kryeministër Sali Berishën dhe ministër të Jashtëm Lulzim Bashën.

  Më 28 qershor 2009, në komunën Rruzhdie në Fier, për zgjedhjet e përgjithshme parlamentare u konsumua pikërisht ajo që ngre me forcë zoti Duka: “Mbushja e kutive të votimit me emigrantë që nuk kanë ardhur fare në Shqipëri”.

 16. Bushati duke u marr me skandalin e Bollinos rikujton me detaje 21 janarin e Berishes! Çudi e madhe, kur mendon se per raste te ngjashme ne kohen e Berishes, Bushati nuk rikujtonte kurre me detaje te kaluaren e PS-se!!! Nejse, eshte stili i Bushatit ky, per ata qe s’e kane kuptuar akoma

 17. Në një intervistë dhënë së fundmi, kryetari agraro-ambientalist, Agron Duka, ndër të tjera theksoi që: “Opozita kërkon edhe identifikimin biometrik, pasi janë mbushur kutitë e votimit me emigrantë që nuk kanë ardhur fare në Shqipëri”.

  Ky pohim i zotit Duka është shumë interesant dhe shpreh një të vërtetë. Është nga ato të vërteta që nuk janë legjenda urbane, por që janë provuar me vendim gjyqësor për të cilën komisionerët kanë bërë burg.

  Për ata që e kanë harruar, ky fenomen ka ndodhur kur në pushtet ka qenë opozita e sotme, me kryeministër Sali Berishën dhe ministër të Jashtëm Lulzim Bashën.

  Më 28 qershor 2009, në komunën Rruzhdie në Fier, për zgjedhjet e përgjithshme parlamentare u konsumua pikërisht ajo që ngre me forcë zoti Duka: “Mbushja e kutive të votimit me emigrantë që nuk kanë ardhur fare në Shqipëri”. Kush jane bemat e ps ne ate kohe o loqja e majte e salihut

 18. Keni bere ndo nje sondazh se sa ka qene i njojtur, apo ne cfare niveli te gazetarise ka qene ky italian Bollino, ne vendin e tije, e kujt krahu i perkiste, kur erdhi si mi, e sot e mbajne per ari. Ne shtypin e tije, e TV e tije gjithemone ka qene me perkrahesit e mafiozeve, sa qe edhe vete ky, mbase eshte ne sherbim te mafies e korrupsionit por i maskuar pas veprimtarive jorgan, qe ka ngritur ne vendin tone. Ky italian surogato per vendin e tije, ketu na eshte bere i kudo ndodhur, e keshilltar politik i pushtetit indirekt, me gazeten, e TV e tije. Duket, e verteton edhe bashkepunimi qe ka me pushtetin qe ky ti sherbeje me propaganden pro Rama, e Rama me joshjen e aseteve te vendit per biznese ketij mfiozi. E ku mos te jete ne sherbim te qeverise ky pipino makaronash, qe na ka gjetur parajsen ketu, e shoket e idealit mafioz, pra ky eshte i pa besueshem, e me finokeri e implikime gazetareske te tregoi se sa i sherben kesaj qeverie te mjerimit, qe mesa duket i pelqen kaqe shume ketij ladro italiani.

 19. Te kishit vetem ca fije tru me shume se Bolino nuk do te ishit ketu ku jeni. Ne vend qe ta degjoni dhe te rrokni llogjiken e tije, shkruani akoma si skutha.

 20. U lodhete te thoni se bolinoja i sherben pushtetit por keni gabim. Gazetari italjan i sherben te vertetes dhe shyqyr qe eshte ai se te ishte per ca si puna juaj e kishim peshqesh gjakpiresin akoma. Nuk zute mend nga babalet e te tjera barcoleta qe i lehni neper studjo aman. More Andi bushati eshte e vertete qe gruaja jote ka nje vile 600 mije euro te Mane o aman e per koncidence edhe Shkullakja o bir? Uee po vilen ne vlore me Bashen si e derseu mo? Ja la babai apo sherbimet e lepirjet qe i bente Berishes e gjithe ministrave te tij o xhan? nuk dime ta kete dhe gruaja e Bolinos nje vile apo pasuri te tille apo e kam gabim? I mban shenim populli dhe e di mire se kush mbron hajduterine dhe kush mbron te drejten ore amani se u lodhet e ju del huqe cdo gje

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *