• |
ide | kryesore

“Po shtohen të sëmurët në mosha të reja” mjekja kërkon kujdes tek të rinjtë

-Instant, Lajme, Të funditShtohen zërat e mjekëve që tregojnë se në spitale po shtrohen më shumë të rinj se më parë. Migena Qato tregon në një video-mesazh se covid tani nuk ka preferencë moshe, ndaj të gjithë duhet të shtojnë kujdesin.

“Po përballemi me një pandemi të përmasave, që kurrë më parë nuk ishim përballur. Ditët e fundit kanë qenë jo të lehta për ne, pasi numri i rasteve është shtuar në mënyrë të konsiderueshme dhe jo vetëm kaq. Tani dominojnë për fat të keq edhe mosha të reja, të cilat kanë qenë të paprekura nga sëmundje të tjera më parë. Ndaj apeli shkon që të jemi shumë të kujdesshëm, të ruajmë distancën sociale, sepse tani Covid nuk ka më preference në moshë, nuk po kursen asnjë subjekt të popullatës. Ndaj jeni të kujdesshëm, mbroni veten tuaj dhe të afërmit” thote mjekja.

https://www.facebook.com/OgertaManastirliu/videos/9060546232379368 Comments

 1. Lejeni propaganden por na jepni shifrat (dyshoj ne i keni te sakta dhe te plota)se i nxjerrim vete konkluzionet se ke prek dhe vret me shume, ben diference ne moshe apo jo. Mos u beni si politikanet qe e dine popullin dele dhe e mashtrojne gjoja per te miren e vet.

   1. Ca nuk prisje ti o njeri, qe te kerkojme shifrat?
    Njerzit si puna jote (fatkeqesish perbejne shumicen) ushqehen me dogma, ndersa ca te tjere kerkojne fakte dhe prova. Ti mbase je nga ato njerez qe i beson dhe shifrave qe dha qeveria para disa muajsh, ku pretendonte se ishim 10 here me mire se Gjermania dhe Italia. Ndersa tani …
    ps dhe shifrat qe jep qeveria jane te fryra,kete e di nga eksperienca personale + ca thuhet ne media.
    Shpresoj dhe uroj shume qe dhe ju te dilni nga llogoria e dogmave dhe te filloni te mendoni me koken tuaj.

   2. Te thuash qe virusi nuk njeh moshe kur mosha mesatare eshte mbi 60 apo 70 vjec eshte propagande dhe jo shkence. Cdo njeri duhet te kete informacion te sakte qe ta kontrolloje vete riskun per veten e tij. Nuk mund te izolohen 20 vjecaret si 70 vjecaret se eshte absurde. Ketu qellimi mund te jete i mire, por nuk ka precedent me te keq se te perdoresh profesioniste per qellime te tjera. Shkenca ka pergjegjesi vetem ndaj fakteve.

 2. Kultura e degjimit Zero. Vetem frika i bejne te stepen Skiptaret. Cdo gje me frike e ben ai komb laskaresh.
  Nxirr shkopin ose kur ti terheqi veshin natyra.

  1. laskar je ti qe kujton veten ndryshe..Ik e laj pajatat, jepi edhe pacavures, a po je ngritur ne detyre, punon ne ndertim tani me llac e tulla…schnell schnell

 3. Ka disa pohime te cuditshme ne deklaraten e kesaj mjakes. Une nuk e njoh dhe dua te pranoj se eshte njeri i mite dhe mjeke e zonja, por pikepyetjet mbrten.
  Ajo deklaron se : “Po perbzllemi me nj pandemi te permasave, qe kurre me pare nuk ishim perballur”.
  Kur flitet per pandemi”, behet fjale per permasa boterore. Cdo vit, bota, cdo vend i saj, perballet me ate qe e quajne gripi sezonal, me permass te infektimeve shume me te medha e me nje bilanc viktimash (burimi OBSH) rreth 650 000 cdo vit.
  C’fare ka te re ketu? Apo “gripin sezonal” thjesht nuk e keni shpallur me “dekret” si pandemi dhe ju e neglizhoni sic jemi deshmitare te gjithe?
  E dyta : Mjekja thote se tani “dominojne per fat te keq edhe moshat e reja”. Te jete lapsus?
  Te thuash dominojne do te thote se shumica e rasteve jane mosha te reja. Ku e bazon mjekja kete deklarim? Ka ndonje statistike se mua personalisht me duket absurde.
  Ne se eshte lapsus dhe termi “dominim” eshte perdorur gabimisht, do ti keshilloja te jete me e kujdesshme ne keto deklarata qe jane shume te ndjeshme pasi lidhen me jeten shendetin e prosperitetin e nje populli.

 4. Akoma me mjeket merreni ju?
  Mjeket terheqin mbas vetes nje varreze me te vdekur. Po te ishin kaq te dashur per jeten, mjeket nuk i linin spitalet te vijne era mut. Dhe kjo copa e idiotes do me te mush edhe menjen. Shkolla nuk te ben njeri, ka raste qe te ben me shkerdhate se sa je. Po ajo koke breshka car thote?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *