• |
ide | kryesore

Nënshkruhen 14 marrëveshje mes Shqipërisë dhe Kosovës, ja çfarë u firmos nga dy liderët

Lajme, Të funditKryeministri Edi Rama dhe homologu i tij kosovar Avdullah Hoti kanë nënshkruar 14 marrëveshje ndërqeveritare mes dy vendeve. Mbas mbledhjes së zhvilluar ditën e sotme, në Pallatin e Kongreseve në Tiranë, marrëveshjet janë bërë të njohura. Specifikisht, mes dy qeverive janë nënshkruar:

– Marrëveshje për Zbatimin e Lehtësirave të Ndërsjella në Procedurat Doganore të Kontrollit të Hyrje-Daljeve së Mallrave.

– Bashkëpunim në fushën e transportit hekurudhor

– Krijimi i fondit të përbashkët në mbështetje të Luginës së Preshevës

– Bashkëpunim dhe ndihmë të ndërsjellë në raste fatkeqësish Natyrore dhe fatkeqësive të tjera

– Bashkëpunim të ndërsjellë në fushën e sigurisë

– Marrëveshje për shmangien e Tatimit të dyfishtë mbi të Ardhurat dhe mbi Kapitalin si dhe për Parandalimin e Evazionit Fiskal

– Marrëveshje bashkëpunimi mes MF dhe Ministrise së Ekonomisë dhe Punësimit

– Krijimi i Korridorit Digjital 5G

– Themelimi i Ligës së Përbashkët të Basketbollit

– Platformë e përbashkët digjitale të Arsimit parauniversitar

– Kalendar i Përbashkët Kulturor vjetor

– Marrëveshje për bashkëprodhim të Filmit

– Memorandum bashkëpunimi mes Ministrive të Kulturës

– Marrëveshje për përballimin e Covid -195 Comments

 1. A mund t’u themi të dëbuarve përmes një gjuhe të thjeshtë se këta nuk kanë kuptuar asgjë nga procesi që po ndodh në ‘shtëpinë e partisë’ së tyre!? Këta mund të zemërohen me frazën që thashë. Por nuk e dinë pse kryhet procesi i dëbimit, proces që një ditë mund të kapë edhe vetë Lulin që këta e akuzojnë si autor. Mekanizmi është i thjeshtë: Partia Demokratike do të vazhdojë të mblidhet për ditë e më shumë ‘si një klan ose familje’.

  Në këtë rast kanë të drejtë të gëzohen si Jozi, Ben Imami, Astrit Patozi, Leka Meksi, Genc Ruli… Pse? Sepse nuk qenkan zgjedhur si pjesëtarë të ‘fisit’. Partia Demokratike është duke u zvogëluar, njësoj si fisi zvogëlohet gjatë viteve. Trajta e saj tribale është një kusht mbijetese, aq më shumë që detyra e parë e PD-së është të mbrojë ‘veprën e keqe’ të liderëve, jo të hapet drejt të nesërmes…

 2. TE NDERUAR STAFI O LAPSI.al JU LUTEM MOS JA PUBLIKONI FOTON E DULLA KOTIT SE KUR PO E SHIKOJ PO ME BENE TE VJELL KEQ FARE

 3. Ka lene njerezit fatkeqe te termetit 1 vit neper cadra dhe firmos marreveshje fondi te perbashket ne mbeshtetje te Lugines se Presheves!!!!!!!
  Po ajo pika e Prodhimit te perbashket te Filmit me pelqeu shume…

 4. O Muti i Kristaqit,
  po te pyes kot se e di qe ti je debil ;
  Je apo nuk je per bashkimin e kombit shqiptar?

  1. Shy.ume kohe perpara se ti te merresge me politike
   Madje kur Baba yt shpirteror, Rama, ishte botdellove te Frances….
   Shko qi macen tani!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *