• |
ide | kryesore

Policit rilindas nuk i shkon uniforma e xhelatit 

-Instant, 2, Arkiva, IdeNdoshta askush nuk e ka pritur që reagimi qytetar për vrasjen nga policia të një të riu 25 vjeçar, të merrte ato përmasa të zjarrta që e shkundën mbrëmë kryeqytetin. Qindra të rinj u derdhën në bulevard pa përfillur as motin e keq dhe as forcat e rendit, me të cilët u përballën me një revoltë të pazakontë. Organizimi i shpejtë i vetë qytetarëve, pjesmarrja dhe, mbi të gjitha, zemërimi që shpërtheu pa komandë qëndrore, ishin shenjat e qarta se vrasja e Klodian Rashës ishte pika e vlimit në një shoqëri në prag të revoltës.

Vrasja e Rashës dhe më pas tentativat rilindase për ta paraqitur viktimën si shkaktarin e sjelljes ekstreme të policit, ishin ilustrimi tipik i filozofisë me të cilën e trajton gjithë shoqërinë shqiptare pushteti i sotëm. Sa herë kapen me presh në duar, rilindasit kanë menjëherë alibinë për të justifikuar krimin. Veglat e tyre mediatike nxitojnë ose të justifikojnë ose të relativizojnë, duke thirrur në ndihmë krahasimet me të kaluarën. Duke i trajtuar shqiptarët si dele, që duhet të përtypin vetëm gënjeshtrat e tyre, Edi Rama dhe organizata e tij, kanë legjitimuar një kulturë sundimi, ku krimi i lidhur me pushtetin është gjithnjë i pandëshkueshëm dhe kjo pandëshkueshmëri po e sfidon çdo ditë dhe në çdo aspekt shoqërinë. 

Lexo me tej:

Historia/ Nga justifikimi i dhunës policore te manipulimi i vrasjes së Klodian Rashës

Revolta e mbrëmshme ishte shpërthim i nevojës për të ndëshkuar ata që sundojnë duke e vendosur ligjin në krah të të fortit, banditit, të pushtetshmit. Rasti i 25 vjeçarit nuk është pasojë e dhunës direkte që frymëzon regjimi i Rilindjes. Në morinë e mëkëtave që ka, aparati i dhunës që ka në dorë Edi Rama nuk është ai i terrorit apo vrasjeve. Policisë së rilindjes nuk i shkon uniforma e xhelatit. Kanë qenë kohë të tjera ato kur policia apo segmente të saj përdoreshin si shkop direkt mbi kokat e atyre që guxonin të ngriheshin. Në këtë kuptim, revolta e egër që pasoi vrasjen e Klodian Rashës, nuk ishte një shpërthim ndaj dhunës së tepruar policore.

Zemërimi qytetar i një dite më parë lidhet mbi të gjitha me frustrimin e një shoqërie nga një organizatë që në mënyrë të paturpshme u del në krah shkelësve të ligjit, bashkëpunon me ta dhe justifikon gjithçka, duke ngritur kështu në piedestal kulturën e mosndëshkimit për të fortët dhe atë të nënshtrimit për qytetarët e thjeshtë. Rasti Rasha, ku propagandistët e rilindjes nxituan t’i vënë pistoletë në dorë apo të gërrmonin në biografinë e tij, pa u shqetësuar nga fakti që një punonjës policie i merr jetën një të riu të pafajshëm, kapërceu kufirin e neverisë duke e kthyer atë menjëherë në revoltë.

Ajo revoltë është akumulim i qindra rasteve që përbëjnë boshtin e funksionimit të organizatës së Rilindjes. Për Edi Ramën dhe ata që e rrethojnë, nuk është e ndëshkueshme që figura të njohura të krimit lëviznin me makinën e ministrit të Brendshëm apo shoqëroheshin me të. Madje për kryeministrin nuk është problem që ai vetë apo dhe të drejtues të shtetit të flasin në telefon e të ulen me bënditë. Rilindasit mund të kenë miq personazhe të botës së krimit, këta mund të marrin tendera publikë, pse jo të bëhen pjesë e politikës e vendimmarrjes dhe shqiptarët duhet ta pranojnë këtë si diçka të zakonshme. Kryeministri, ministra e plot të tjerë, mund të kapen edhe në përgjime me lloj- lloj individësh të njohur me rekorde kriminale dhe përsëri kjo nuk qënka e ndëshkueshme se opozita nuk është e besueshme. Dhe njerëzit e shohin çdo ditë se si fitojnë imunitet para ligjit dhe pasuri nga taksat e tyre, individë që do duhej të ishin pas hekurave të burgut.

Lufta në rrjet/ Pro jetës, apo pro bredhit të djegur plastik

Policia e Ramës nuk është polici e terrorit, por ajo është policia e organizatës që kur një përdhunues i përket radhëve të saj, i mbyllet goja viktimës. Eshtë policia që drejtohet nga një individ, që kur punonjësit e tij rrahin mizorisht një minoren, ai tregon që minoreni ka biografi të keqe. Eshtë policia që lejon kuartiere me postobllok të banditëve në mes të qytetit, që ruan parcelat e hashashit të atyre që kanë lidhje me organizatën, që ndalon autobusët me votues të opozitës, që nderon kriminelët që kanë lidhje me shefat lart dhe u turret fakirëve që mezi sigurojnë bukën e gojës. Kjo vërtetë nuk është policia që vret, por kjo është policia e rilindjes që ka vrarë përfundimisht policinë e shtetit.

Revolta qytetare është rrjedhojë pikërisht e këtij akumulimi të gjatë, ku të pushtetshmit nuk ndëshkohen kurrë ndërsa qytetarët detyrohen të jetojnë të nënshtruar, madje të mos ngrenë as zërin kur u rrëmbehet pasuria dhe jeta. Në një pikë ku padrejtësia e tejkalon pikën e vlimit, nuk është çudi që edhe një rast si ai Klodian Rashës të shndërrohet në një Mohamed Buazizi shqiptar.

©Lapsi.al28 Comments

 1. Me te lumte goja Shkullak! Vrasje te tilla kane ndodhur dhe me pare por policia ketu u ngrit e gjitha ne kembe per te fshehur me se pari. Kur e pa qe kjo ishte e pamundur i versulen opozites per organizim proteste.

  1. PERQENDIMI VEMENDJES ESHTE TREGUS DREJTIMI,FJALA QE FLITET KA PERGJEGJSI ,VEPRIMI QE BEHET KA LLOGARI TEK ZOTI DHE ROBI KUJDES O NJERI RUAJU NGA HAKU TJETRIT ANGAZHOHU NE DOBI thotë:

   i ftoj bashkombasit e mije te ndryshojn form ,demostrimi ,per te larguar ket klas politike me gjith cka ka te rinjet po manipulohen per qellime elektorale,ne emer te vutjes padrejtesise,popullore si zgjillje hiq nje dreq dhe sill ne dreq tjeter,dhe keto satan bejn marrveshje mirkuptimi dhe padrejtesija pushteti sataneve vazhdon,o bashkatlletar ,dashamires te kombit,sot kombi ka nevoj per ju ,kemi 100vjet te pushtuar nga padrejtesija ka kriminalizu popullaten ,me burime krimi ne politik ligje veprime standarte te dyfishta,simbas informa cioneve jam mbi dy mije ne rrjet jan mbi 2000mije familje shqiptare qe grabisin pasurit shqiptare prej nje shekulli ,tani gjith kjo pasuri miliardeshe ka ren ne sy te grupeve strategjike te interesit,te cilet interesat per investime dhe perfitim i kan te shtrira ne gjitha fushat e jetes kudo ne bote konflikte shesin arm ,sistem drejtesije konfiskojn pasurit,kjo eshte ,thembra akilit,qe pasurit shqiptare te grabitura ne nje shekull padrejtesisht po rigrabiten ne emer te drejtesis nga nje pal e tret ,pa adres,kjo poturpesi qe na u be prej nje shekulli padrejtesisht, duke shfrytezuar besen vlerat traditat tona na mashtrun vet shqiptaret vllaj vellan kurse te huajt duan te na varrosin perfundimisht,te drejtat mundesit tona,sot eshte koha dita ora shqiptaris,qe kokat e kombit ,qe ndjejn dhe duan ket vend te kthehen dhe bejne nje mbllellje perfaqsi fisesh si dikur kuvendin shqiptare dhe kjo perfaqsi ti prij popullit per te zgjillur dhe vendosur fatin ton jasht gjitha ndikimeve dhe rekomandimeve te tjereve,nga jash dhe brenda,sot duhet zgjuarsija,qe ne mendime fjale dhe vepra te zgjillet dobija me e malle se demi,nuk kemi nevoj per greva grevat jan metoda sudim pushteti nga me te ultat,skemi nevoj per vllavrasje ,kemi menyren per pajtim vlla me vlla skemi nevoj per urrejtje antivlerat ,kemi vlerat dashurin respektin toleran cen mirkuptimin faljen ne kete forme mblilleni dhe diskutoni,duke shprehur jo me shum dhe jo me pak se natyralitetin njerzor,jo me shum dhe jo me pak se sa kerkon sejcili banor i tokes ,kerkon te drejten hakun dhe urren padrejtesin ,,por tani eshte domosdoshmeri per te gjith,klasa politike deshtoj ra ne kurthin e vet se vet padrejtesija qe u instalua para nje shekulli ishte dizanjuar per nje kurth te till,dhe keto jan me goj mnbyllur kokulur,perball kombit vet keta nuk mund te sjellin punsim zhvillim mirqenie dobi kombit ton se ,nuk kan formim aftesi vlera per nje gje te till keta jan vetem specialiste antivlerash,qe nuk punojn per interesat tona,, tashme si popull komb meqe dhe evropa na shqelmoj ,mblilluni me urtesi te lillet besa dhe fillojm nga aja te ngrejm flamurin e vertet te liris bashkimit unitetit pas 1 shekulli coptim llunim, gjeno cid mbi ne,,eshte e drejta jon tani qe kuptuam qe nuk kemi shtet qe na sherben ne kombit por interesave te huaja,,e shikoni kryeministrin pyet popullin per borxhe marrveshje dhe gjith cka na rendon,mbi kurriz jo por me taksa ngarkohemi deri ne nje shikoni taksat per nga gjendja me te lartat ne evrop,kur spyetemi skemi te drejte te paguajm eshte padrejtesi,po te behet transparen ce veprimtarie te pushtetareve do gjejme nje tmerr marrveshjesh ne demin ton ,shikoni grabiten pronat dhe mashtrojne nuk kthejne te drejtat,ketu ka vend per tu ndalur dhe analizuar thelle ketu shyjn te bertiturat,nuk hyjne rremuja djegja vendit se keshtu na duan fqinjet pushtetaret te mbyllin gjurmet ketu kemi nevoj per kuvend kombetare nga gjith diaspora jo ne shqiperi por ku ka perqendrim me te mall shqiptaresh urgjen t,se populli eshte i pa informuar mir me te verteten zhgenjyer per nje cop buk ,dhe kush e genjen i shkon pas me mendim se eshte shpetimtari,dhe pasi te keni vendosur menyren , se si te merrin fatet e vendit,ju si qeveri ne mergim do degjoheni dhe populli ushtri polici ju vjen pas bashke me servilet mbasi i rrotullon interesi,dhe ju do beni pajtim kombetar do terhiqni pasurit shekullore te vjellura dhe jan mjaftueshem per zhvillimin e vendit,nese diaspora nuk nderhyn kjo klas politike nga frika burgut dhe menyrat e shpetimit do djegin vendin bashk me aleatet e tyre nderhyrja faktorit komb shqiptar i diaspores ne unitet mund te ndalni gjakderdhjen shkatrrimin kombetare pajtimin e brendeshem mund te shpetoni kombin ,vet si shqiptare pa pranuar rekomandime dhe imponime nga askushse te drejtat na i lla ZOTI DHE ZGUXON KUSH TE NA I MBAJ ME PENG ESHTE E DREJTA JON LEGJITIME TE BEJM SHTETIN VET JO TE VIN TJERET ME MENYRA NGA ME TE NDRYSHMET TE NDERSTOJN SHTET INTERRESASH DUKE NA KTHYR SHERBETOR NE SHTEPIN TON APO KTHYER NE FUSHBETEJ KONFLIKI INTERESI GLOBALPER NGA POZIcIONI STRATEGJIK KESHTU KY POPULL NUK DURON DOT ME NUK I PERBALLON ME TRYSNIT E SHUMFISHTA NGA GRUPE INTERRESI QE USHTROHEN PREJ NJE SHEKULLI NE TRUALLIN SHQIPTARE,NDIHMONI VENDLINDJEN TUAJ BENI THIRRJE NJERZVE TE VUAJTUR PADITUR DHE ZHGENJYER TE LARGOHEN NGA GREVAT QE MANIPULOJN SATANET cDO DIT PER TE MOS HUMBUR PUSHTETIN POR FATET E KOMBIT TI ZGJILLIM NE UNITET ME URTESI BINDJE ,QE NE GJITHA LEVIZJET TE SFIDOHEN PADREJTESIT INTERRESAT E TJEREVE DUKE MARR NEN KONTROLL DHE ADMINISTRIM PER MBAJTJE DREJTESIJE HAKU BRENDA VLLEZERVE SHQIPTARE ,NESE DIKUSH DO ME PYESET E c ILA ESHTE ZGJILLJA PERGJIGJA ESHTE KJO SA SHKRUAJTA PLUS MBESHTETJA TEK ULLZIMI HYJNOR QE ESHTE VULA GJITHA ZGJILLJEVE,KY ESHTE MENDIM KONSULTATIV RRETH ZHVILLIMEVE NE SHQIPERI

   1. O vëllako,di shqip ti?
    Ku e ke rreshtin,pikën,gërmën e madhe në fillim të fjalisë….
    Mos u bëj edhe ti rrotë….

  2. Je i mencur dhe kurajoz, por, gabohesh ne kete analize, ne nje vend nenDIKTATURE, sic eshte SHQIPERIA, nuk ka POLICI, por, ka BANDITE me UNIFORME, qe i sherbejne me devocion skllavi, huzmeqari, DIKTATORIT.
   Banditet e cdo lloji, me uniforme ose pa uniforme jane mburoja, grushti i hekurt, i DIKTATURES dhe i DIKTATORIT.
   Nuk te ekzekuton, pas shpine, tek pragu i shtepise, as EDVIN KRISTAQI, as ALEKSANDER LESHI, as ai down, dordoleci, ne krye te policise, por te vret, te grabit, te vjedh, te gjobit, merret me ruajtjen, kultivim, shitjen e droges, banditi me uniforme, ne sherbim te DIKTATURES RILINDASE.
   Keta bandite me uniforma, cdo krim qe bejne e bejne me vetedije dhe me koshience te plote, nuk ka pse t’i justifikojme “se ashtu i urdheruan”, apo “s’kane se c’te bejne”, ky eshte misioni i tyre, ne kete jete; “t’i sherbejne DIKTATORIT dhe DIKTATURES”, kjo eshte zgjedhja e tyre e lire.
   Cdo gurre, i hedhur mbi “skafandrat e vdekjes”, eshte nje gurre kunder DIKTATIRES, cdo “PEME KORRUPSIONI” e djegur ne bulevard, eshte nje dite me pak, per DIKTATORIN, cdo kazan i djegur, eshte nje mundesi me pak per te vjedhur Shqiperine dhe shqiptaret, cdo ZYRE e BANDITEVE e sulmuar eshte nje hap me shume drejt fundit te BANDES RIVDEKJA!
   Ne Shqiperi, nuk ka shtet, ne Shqiperi ka nje BANDE ne pushtet, ky vend sundohet nga BANDA RILINDJA, ardhur ne pushtet ne menyre jolegjitime, me manipulim, vjedhje votash, me droge & krim.
   Ligjet e BANDES RILINDJA, jane irrelevante, jane te jashteligjshme, jane nul sepse i sherbejne DIKTATURES dhe DIKTATORIT ne dem te POPULLIT.
   Cdo diktatur ka ligje, madje dragoniane, ne dobi te saj, ata s’vlejne fare, kur POPULLIT i NGRIHET K.RRI (meqenese pedetastet dhe orospijet ne pushtet e kane qef kete shprehje), kush fshihet, kush vepron, ne baze te tyre, heret apo vone do te perballet, me ndeshkimin e popullit!

   1. PERQENDIMI VEMENDJES ESHTE TREGUS DREJTIMI,FJALA QE FLITET KA PERGJEGJSI ,VEPRIMI QE BEHET KA LLOGARI TEK ZOTI DHE ROBI KUJDES O NJERI RUAJU NGA HAKU TJETRIT ANGAZHOHU NE DOBI thotë:

    i nderuar,sado te jen implikimi perzierjet,,me ne ose pa ne jeta vazhdon aq sa ZOTI E KA CAKTU,GJERAT E PERBASHKETA JEMI NJERZ,KEMI NJE NATYRALITET,DUAM TE DREJTEN HAKUN JETEN URREJM PADREJTESIT,KEMI NJE BURIM KRIJIMI ULLZIMI SISTEM FUNKSIONI,,DOMOSDOSHMERIT,E JETES JAN NJOHJA JETES LIGJEVE TE SAJ DHE LILLJET ME ZOTIN ,SEPSE KRIJOJ DHE ULLZOJ,MUNDET QE DIKISH TE NISIN MAQINEN ,PA BER KURS ,NJOHJE PER TE,SKA SHANSE HAPET DER PA CELES SKA SHANSE,PO SI NE KRIJESA TE DOBETA TE PADITURA SE VIM TE PADITUR NE KETE BOTE MUND ,TE MENDOJM FLASIM VEPROJM SIPAS DESHIRES PA NJOHJE,A DIN KUSH JEMI NE ,NE JEMI TE DOBET POR ME EGO TE MALLE SI NJEREZ PER PARA PUSHTET SIKUR BOTEN ME PASURIT E SAJ TIA JAPIM NJERIT NUK NGOPET,PO PER KAQ BANOR SA KA TOKA NUK MJAFTON AS GJITHSIJA TI NGOPI,,E SHIKONI KA NDONJE GJE TE KRIJUAR PA RREGULL MAS QE FUNKSIONON ,JO PO SI MENDON NJERIU ,SE DUKE QEN I DOBET MBESHTETET TEK DOBESIJA DHE EGOJA ORGANIZON DISIPLINIMIN E JETES MBI BAZA INTERESI KU SA BIEN,MUNDESIT QE PERMBUSHIN INTERESAT,,IKEN DISIPLINA DHE MUNGESA DISIPLINES ,I VEN GJITH KUNDRA NJERITJETRIT SE SKAN VLERA SHFRENIMI EGOS LARGIMI NGA VLERAT RRUGA ZOTIT SHKATRRON SHPIRTIN ,DHE GJITHCKA ZOTI ZBATON MASEN MASA ESHTE AFATIZIM ,NDESHKIM ,PER NE FJALA VJEN MBARON UJI,NGELESH ME SY HAPET,PRA KA VENDOS KUFIJ PER NE ,NE KRIJIMIN E TIJE ,E KUR NJERZIT I MBESHTETEN ZOTIT MALLERISHEM VEPROJN SI THOT AI ZHVILLOHEN VLERAT,DHE SA ME SHUM TA KUPTOJN ULLZIMIN HYJNORE ADHUROJN ZOTIN LUTEN ATIJE DHE BEJNE VEPRA TE MIRA,ZOTI SHPERBLEN PA MAS,E SHIKON E MIRA NGA E KEQA NUK JAN TE BARABARTA RRUGA NDALUAR MBESHTETJA TEK VETJA INTERESI SJELLIN DOBESIN EGON ANTIVLERAT BEHET BURIM PROBLEMI PA ZGJILLJE,,KURSE RRUGA DREJT PASTRIMIN E SHPIRTIT,VLERAT BEHET BURIM ZGJILLJESH,NDRYSHOJN NUK JAN TE NJEJTA,,TANI KARAJFILAT PAKO E PANDAR ERDHEN TEK ,FJALA STOP PRAK NDESHKIMI,ESHE PSE JAN BERE PJESA ME E MALLE PARTI PUSHTET RRYSHFET,ME SHFRYTZU MUNDESIT ,PER TE KAPUR KU TE MUNDEN NGA I MALLI DERI TEK I VOGLI ME EMR SHTET, DHE KETO RAPORTE JAN TRISHTUESE NE LLOGARI,SE DALIN 75,PERQIND TE VJELLIN 25 PERQIND,TE POPULLIT KU DHE KETO 75 PERQIND GENJEJN NJERITJETRIN HIPOKRIT,DYFTURSHA SERVILA,,QE KRYESORET NE PUSHTET MENDOJN SE NE KET FORM KAN PUSHTET TE PERJETSHEM ,JO,DHE JO,NJERIU ME MENDJE MENDON PAFUNDESISHT ,UN MUND TU THEM KETYRE ME QE JENI AQ ,TE ZGJUAR ,MA ZGJILLNI KET PROBLEM PARAT QE KAM NE MENDJE MI KALONI NE LLOGARI BANKARE POR TE GJITH DO HESHTIN,SE NUK E KAN BERE KET MESIM NE SHKOLL KURSE PO TE MA BENIN MUA KET PUYETJE ,KAN KET PERGJIGJE PO KTHEHEN ME DREJTESI HAK RREGULL MAS SIPAS ULLZIMIT TE MALLIT ZOT ZHVILLONI MENDIMIN DHE ARRINI QELLIMIN VETEM PERMES ULLZIMIT HYJNOR,SE KA SQARU I MALLI ZOT LILLJET MES DESHIRAVE DHE RALITETIT QENDROJN OBLIGIMET VEPRAT ANGAZHIMET,TANI KETYRE KARAJFILAVE ,BURIMET U KAN REN ,DHE ME RENIEN E BURIMEVE SI MUNDESI ,BIEN FUQIJA KURSE GJITH TJERET JAN BINDUR SI QENDRON PUNA,I KAN MESUAR LOJRAT DHE SHUMICA TYRE THON NE PERFITUAM PA PERGJEGJSI SE PERGJEGJSIN E KAN EPRORET,ATO RROTULL;OHEN DHE NDRYSHOJN LEHT NGA FRYN ERA,NJERIU U BINDET FAKTEVE ,SHVILLIMI I BINDI TE GJITH ,QE ANTIVLERAT PADREJTESIJA ME TE MALL KA DEMIN SE DOBIN,DALIM TEK POLITIKAT LIGJET SISTEMET QE APLIKUAN KETU NE SHQIPERI PER NJE SHEKULL ATO QE I FUTEN E DITEN KU DO DALIN SE EDHE POLITIKA ESHTE PROFESION FITON PROFESORI JO NXENESIT ,KESHTU QE BOTA QE APLIKOJ ANTIVLERAT PRITI SA TE KRIMINALIZOHEN MIRE ,DHE KUR E PA QE KAN GRABIT 100 VITE PASURI MARRAMENDESE I KA MONITTURUAR MIRE NXENSIT E TYRE DHE SAPO U BENE PROFESIONIST ,FILLON REKOMANDIME DUHET DREJTESI NE SHQIPERI ,KA MBI DY MIJE FAMILJE TE PASURA SHQIPTARE PREJ NJE SHEKULLI QE INVESTOJN JASHT ME PARAT E GRABITURA KETIJE POPULLI ,JAPIN DHE INFORMACIONE TE TILLA PER TE NXITUR POPULLIN TANI THON TE ARRESTOHEN INVESTOJN ,SHUMA TE KONSIDERUESHME PER SISTEM DREJTESIJE DHE POPULLI THON AH ISHALLA PO I FUSIN NE BURG,DHE TUA MARRIN PASURIN ,FERKOJN DUART TE GJITH ATO VERTET I FUSIN NE BURG UA MARRIN PASURIN ,DHE NE GEZOHEMI,POR AJO PASURI PERFUNDON NJO NE DUART E POPULLITSI LEGJITIMITET SE KETIJ POPULLI JU GRABIT POR NE DUAR TE KOMPANIVE INVESTUESE PER DREJTESIN ,ME EMRA TE NDRYSHEM SI PERFUNDOJ E LIBIS IRAKUT AVGANISTANIT E ME RRALL DHE KETO PERFUNDOJN SI PUNTORE , TE SHERBETORVE TE VET,KY ESHTE PROFESIONALIZMI POLITIK STRATEGJIK I GRUPEVE STRATEGJIKE TE INTERESIT,,PRA NE NEN NDIKIM TE TRYSNIVE TE SHUMFISHTA ,TE PAPERBALLUESHME,KJO ESHTE DEMOKRACIJA KOMUNIZMI SOIALIZMI KAPITALIZMI QUAJENI SI TE DUANI,POR SUNDIM I BUKUR SKALLAVERIM DINAK NE EMER TE SE DREJTES,,PO NE SI POPULL ,DUHET TA PRANOJM PAS ZGJIMIT KET LLOJ POSHTERSIJE TE SHUMFISHT,NDAJ NESH JO KURR,JU KUJTOJ NJE NGJARJE TE PERFOLUR ,TE NJE TREGTARI CIFUT NE SHKODER ,VJEN TE BLEJ VEZ TEK PULARIJA DHE I THOT PRONARIT SA SHISNI KV,E VEZEVE ,AI I THOT JO NE SI SHESIM ME KV POR ME KOKERR,NESE KETO PROJEKTUES DINAK TE FUNDIT NJE KOMBI DUKE I MASHTRU TE GJITH MENDOJN SE POPULLI ESHTE DELE MANIPULON FRIKSON LUFTON INDIVIDE KUNDERSHTAR VRET IZOLON BURGOS ,VEN KE TE DUASH ULLEHEQES E MASHTRON GARANTON E TRALLTON DHE ARRESTON ,I GRABIT PASURIT ,TEK SHQIPTARET NUK DO GJENI AS LIBIAN AS SIRIAN AS AVGAN AS EGJIPTIAN ,POR DO GJENI TAMAM VLERAT SFIDUESE QE JU NUK I KENI IMAGJINU,KETU HYNI ME MENDIM TE FITIMIT DHE DILNI BORXH,PYTJA PERSE KUPTOHET NE FUND ,PADREJTESIJA ,ATY KU NJOHIN TE VERTETEN DHE JAN TE VUAJTUR TE KEQEN NUK KA FITIM ,POPULLI NUK ESHTE PUSHTETI POR BEN PUSHTETIN ,POPULLI NUK ESHTE PYETUR,AS PER OPTIM AS PER SISTEME AS,PER BORXHE,AS PER LIGJE AS FORMIM AS BORXHE,JU KENI SJELL LIGJE COPTIME ,POLITIKA MASHTRIME NJERZ MASHTRUES PER INTERESA TUJA,KURSE SI POPULL I KEMI VUAJTUR,MBI KURRIZ PADREJTESISHT NGA TE GJITH,TANI QE U ZGJUAM KEMI TE DREJTEN TU KERKOJM LLOGARI DHE SHPAGIM GJITHEVE PER NJE SHEKULL PER GJITH CFAR NA KENI BERE,ESHTE E DREJT NDERKOMBTARE PADREJTESIJA KACMIM 100 VITE PADREJTESI NDAJ NESH,SHPREHIM NATYRALITETIN TON ,DUAM TE DREJTAT SIC I DONI LLE JU DHE NUK PRANOJM PADREJTESI ,NUK NJOHIM BORXHE SE NUK JEMI PYETUR, ,ATO BORXHE ,MERRNJAU SERBEVE GREKEVE MAQEDONASVE BMALAZEZEVE QE KAN SHFRYTZUAR TROJET TONA 100 VJET KURSE PASURIJA E GRABITUR NGA MBI 2O 00 FAMILJE ,SHQIPTARE , SHQIPTAREVE ,ESHTE PASURI KOMBTARE DHE DO TU KTHEHET SHQIPTAREVE NE DO BEJME PAJTIM TE BRENDESHEM DHE ZGJILLIM PROBLEMET VET PAS KESAJ ATO QE DO ZGJILLEN DO LILLIN MARDHENIE RECIPROITETI ME GJITH,KY ESHTE RAGIMI PAS NJE ZHGENJIMI SI NATYRALITET,PER TU STUDIUAR ,BRENDA NESH ME DREJTESI HAK RREGULL MAS VLERA,QE PADISKUTIM BRENDA KA PAJTIM KOMBETARE SI POPULL KOMB PO KURR ME POLITIKA REKOMANDIME IMPONIME NGA JASHT JEMI NE TOKEN TON ME TE DREJTAT TONA PO BEJME NJE RISHIKIM DHE NDREQE BRENDA VETES,KY ESHTE MENDIMI KONSULTATIV NESE DIKUSH ME PYET SI MENDON TI RRETH ZHVILLIMEVE 100 VJECARE,THJESHT SHPREHJE NATYRALITETI ,NJELLOJ SI DO KISHIN VEPRU TJERET NDAJ NESH PO TUA KISHIM BER CFAR NA KAN BER NEVE POR NE JEMI ME ZEMERGJER ,PERDORIM VLERAT ,PAJTIMIN DHE HAKUN,,PADREJTESIJA HERET A VON KA CMIM QE PAGUHET, I MALLI ZOT NDESHKON VEPERKEQIT ,FAL TE PENDUARIT DHE SHPERBLEN BAMIRSIT,,PERDORET REFERIMI ZHVILLIMEVE SI NJOHJE ,PER TU BINDUR PAJTIMI ,HAKU TOLERANCA MIRKUPTIMI FALJA ,KA KRITERE,KY ESHTE MENDIM KUJTES HISTORIKE ,PER KUR TI VIN MOMENTI SE SI NA MONITUROJN MONITUROHEN SI NA VLERSOJN VLERSOHEN ,JETA ESHTE DITURI DREJTESI RECIPROCITET,ME RREGULL MAS,,THJESHT ,KOMENT QE DHE NE SI POPULL TE POZICIONOHEMI TEK URTESIJA DOBIJA DREJTESIJA HAKU ,ME TE GJITH,DUKE RUAJTUR VLERAT ZHVILLIMET QE NE MEZIN TON DOBIJA TE JET ME I MADH SE DEMI ZOTI NA NDIHMOFTE ME MESHIREN DHE MIRSIT E TIJE,

 2. Mbase Rama eshte me i fituari ne kete mes, sepse mbase mezi po priste qe te emeronte ndonje Taulant si Minister Zgjedhjesh, pardon, te Rendit, dhe ja ku erdhi rasti.
  Shoku Pangolin Lleshi po do te ishte “GJI-THMON’ GA-TI!”te largohej, sespe e pranoi detyren e ministrit atehere me motivacionin” se ma kerkoi Edi Rama”!
  Ndaj te gjithe shoket e Partise dalin te lumtur e te gezuar nga kjo histori me policë!

  Dhe jeta vazhdon….. e dhunshme!

 3. Hhhaaaaa zemerim qytetar. Zemrim i guerrilasve te PD thuaj. Kur vriteshin 4 qytetar ABC e Shkullakut i bente bente fresk qeverise.

 4. Shkulak kur te shoh ne foto me kujton te kaluaren qe Ti vehte nuk je Ai qe dukesh.
  Shkulak, ti del ne TV me papion dhe me kostum te shtrenjte,ben nje jete fshatari te pasur qe vesh corape te bardha edhe kur shkon ne hale sepse asnjehre nuk ke patur.
  Si gazetar i vjeteruar te kujtohet libri i P.Zogajt per 1997 ku ai shkruan ”qe ne oborrin e presidences pashe i tmerruar 200 kosovare te armatosur qe rrinin ulur”….
  A ke mbajtur ndonjehere qendrim per te kaluaren .per Meten,pre Berishen,per Bash-kotin….
  Ngjarjet perseriten ne nje forme tjeter por me te njejten permbajtje.
  Askush nuk e do Ramen.por me njerez si ti qe shtyn momentin dhe nuk di se cfare do te ndodhe..vetem tym dhe shkaterrim.per kete kemi goxha eksperience.
  Shkulak je kunder Rames por me ke je?
  Ti je edhe Kurtin edhe me Berishen edhe me Meten…?
  Cfare mesove nga e kaluara jote analfabete dhe nga e sotmja e pasurive dhe hajduteve?
  Cdo femije qe lind kerkon prindin sado i keq te qe te jete.

  1. Po a mos të paska ardhur e keqja nga “fshatari” Shkullaku more teveqel i librave të Enverit ?
   Poe e ve në “siklet të madh” Shkullakun me pyetjen se me kë je .

   E përse ? Sepse Shkullaku po dënon një krim barbar të kryer nga policia e një psilopati që po çnderon portretin e Ismail Qemalit.

   Po ti more hale i librave të Blushit me kë je ?

 5. Me sa duket kete here eshte rinia shqiptare qe nuk durin me. Rinia e 1990 e reezoi sistemin komunist me idealin per te ngritur nje sistem te ri vlerash dhe nuk ia arriti. Le te shpresojme qe te ronjte e sotshem kane vene mend nga gabimet e baballareve te tyre. I lumte rinise…

   1. Ideali bashkon njerez te ndryshem se esht humanizem, perfshi edhe Stresin kupton? Tu nese se kupton idealin je nen qenien humane

 6. BRAVO Z SHKULLAKU CIRJA MASKEN RILINDJES SE RAMES SE TI JE TAMAM BURE ME KURAJO JO SI AJO BAXHELLA MALIQI QE U DEL NE KRAHE DOEMOS SE PA ARTIOLA DEMIRIN QE 1 FILM LUAJTI ME RAMEN E U BE DREJTORESHE NE TROPOJE TANI DHE KANDIDATE PER DEPUTETE E CMUND TE PRESIN SHQIPTARET NGA KETO FYTYRA

 7. E lumja nana e Shkalluenit.
  Gjithemone I jetes.
  Tek dera e hanit benin sehir kurvat e reja , kurse te vjetrat nderronin emrat.
  Aty e ke Shkallnuer Po nuk e sheh: Rama Po te buzeqesh Ty ,ndoshta ndonje propozim per minister.?
  E pse jo- tha kurva e baptisum per here te trete.

 8. Pas dy vjetësh, deklaroj me përgjegjësi të lartë se Shqipëria është një vend më i sigurtë, me më pak vrasje, më pak banda, më pak kanabis, më pak aksidente dhe me më pak krim se kurrë më parë në historinë e 30 vjetëve të fundit. Kjo tablo nuk është meritë e imja, por e qytetarëve shqiptarë, e policëve shqiptarë dhe e gjithë atyre që punojnë përditë për Shqipërinë.

  Në të njëjtën kohë, ata që historikisht e kanë vrarë, djegur, vjedhur, dhunuar, turpëruar dhe shëmtuar Shqipërinë, po përpiqen sot që të gjejnë një pretekst për të nisur një sulm të ri kundër vendit, në vijim të përpjekjeve për ta mbajtur atë në gjendje amullie dhe larg trungut amë europian.

 9. Reagimi qytetar…. permasa te zjarta…. Edi Rama dhe banda e tij…..

  As zeri popullit njihere e nji kohe nuk shkrute me kaq patos kunder armiqve te kllases.

   1. Komentuesit rilindas jane si qime bythe , rriten shpejt sepse ushqehen me sufllaqe , rrace inferiore dhe bastarde sikurse lideri i tyr Edvini .

  1. I ores 00: 18 menyra si kerkon te perdoresh fjalet tregon ça je; ka nje ndryshim themelor te pa mohueshem; armiqt e klases ishin ne burgje e kampe prandaj zeri i popullit mund te ngrinte zerin se ishte zeri i pushtetit; kurse klasa kunder te ciles populli po ngrihet e ti pusht i kuq e mbron ben gjiro me jetset

 10. Polici nuk eshte rilindas mer shkerdhat qe shet bythen per nji pjate supe. Po i keni bo policat tabele qitje se ju duket vetja si pidha te bukur e te mencem fort. Po prandaj skeni bo shtet dhe i ankoheni tranzicionit keni 30 vjet. Po si shkerdhata keni per te nejt edhe nja 30 vjet te tjera

 11. Je i mencur dhe kurajoz, gabohesh ne kete analize.
  Ne nje vend nenDIKTATURE, sic eshte SHQIPERIA, nuk ka POLICI, por, ka BANDITE me UNIFORME, qe i sherbejne me devocion skllavi, huzmeqari, DIKTATORIT.
  Banditet e cdo lloji, me uniforme ose pa uniforme, jane mburoja, grushti i hekurt, i DIKTATURES dhe i DIKTATORIT.
  Nuk te ekzekuton, pas shpine, tek pragu i shtepise, as EDVIN KRISTAQI, as ALEKSANDER LESHI, as ai down, dordoleci, ne krye te policise, por te vret, te grabit, te vjedh, te gjobit, merret me ruajtjen, kultivim, shitjen e droges, banditi me uniforme, ne sherbim te DIKTATURES RILINDASE.
  Keta bandite me uniforma, cdo krim qe bejne e bejne me vetedije, me koshience te plote, nuk ka pse t’i justifikojme “se ashtu i urdheruan”, apo “s’kane se c’te bejne”, ky eshte misioni i tyre, ne kete jete; “t’i sherbejne DIKTATORIT dhe DIKTATURES”, kjo eshte zgjedhja e tyre e lire.
  Cdo gurre, i hedhur mbi “skafandrat e vdekjes”, eshte nje gurre kunder DIKTATIRES, cdo “PEME KORRUPSIONI” e djegur, ne bulevard, eshte nje dite me pak, per DIKTATORIN, cdo kazan i djegur, eshte nje mundesi me pak, per te vjedhur Shqiperine dhe shqiptaret, cdo ZYRE e BANDITEVE e sulmuar eshte nje hap me shume drejt fundit te BANDES RIVDEKJA!
  Ne Shqiperi, nuk ka shtet, ne Shqiperi ka nje BANDE ne pushtet, ky vend sundohet nga BANDA RILINDJA, ardhur ne pushtet ne menyre jolegjitime, me manipulim, vjedhje votash, me droge & krim.
  Ligjet e BANDES RILINDJA, jane irrelevante, jane te jashteligjshme, jane nul sepse i sherbejne DIKTATURES dhe DIKTATORIT ne dem te POPULLIT.
  Cdo diktatur ka ligje, madje dragoniane, ne dobi te saj, ata s’vlejne fare, kur POPULLIT i NGRIHET K.RRI (meqenese pedetastet dhe orospijet ne pushtet e kane qef kete shprehje), kush fshihet, kush vepron, ne baze te tyre, heret apo vone do te perballet, me ndeshkimin e popullit!

 12. YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT K***N NE B***TH ,VELLAIT TE GREG DHE OLSI RAMES ,EDI RAMES DHE ERION BRACES thotë:

  ERION BRACE -Pleshti,JA LEPI QIMET E BY***S ,ANDI BUSHATIT,ARMAND SHKULLAKUT,FATOS LUBONJES DHE ENTON ABILEKAJ,GJITHE ASHTU ERION BRACE JA FUT KA***N NE BYTH YMER GELBAZA KELLIRES KOL SALLAKUT ,CARLO BOLES,DHE BATON HAXHIUT

 13. Policit rilindas i shkojne ato flete-gjobat ne Korce me nga 5 milion Leke sejcila qe ne leke te vjetra bejne 50 milion Leke!
  Jane analfabetet rilindjote qe nuk dijne as te shkruajne kriteri i punesimit ne “Policine qe duam”…Ahahahaha

 14. flet-gjobat 5000 milion leke te reja (ose "Policia qe duam" e Rames) thotë:

  Polici vrases Nevaldo eshte farefis me njerin nga dy ish-ministra te Brendeshem te Rilindjes

 15. Nuk i shkon the?!!!! Policet Rilindas nallbane jane!! Pa shkolle pa gje…Ashtu si administrata!!! Institicione ska patur ndonjehere ne Shqiperi, por me rilindjen u shkaterruan per te mos u ngritur me!

 16. perqendrimi vemendjes eshte drejtim ,fjala qe flitet eshte pergjegjsi ,vepra llogari, thotë:

  si ne komunizem si ne ploralizem klasa politike ,shteti quajeni si te duani jan kthyer ne kopani ,biznesi saqe per 1 shekull sipas informa CIONEVE NE RRJET, JAN MBI 2000 FAMILJE SHQIPTARE ME INVESTIME JASHTE, QE VILLET KETU DHE PARAJA DEPOZITOHET DHE INVESTOHET ATJE ,DHE NE SI POPULL VUAJM ROBEROHEMI DHE JEMI PA SHTET SEPSE ESHTE KOMPANI,BIZNESI ME AKSES NDERKOMBETARE SHEH INTERESIN E VET NUK ESHTE SHTET ,SHTETI KA GJYKAT KUSHTETUESE NJE STANDART,LIGJET NUK KAN BURIME KRIMI ,PO TISHTE SHTETI I SE DREJTES ME NJERZIT E DUHUR,NE SOT DO KISHIM BIJT DHE BIJAT KETU NJE ZHVILLIM BASHKOHOR QE TJERET DO NA KISHIN ZILI,JU TE INTERNETIT OSE DEKLAROHENI NUK KA FJAL TE LIRE OSE LEJONI LIRIN E FJALES,,MENDIMIN E LIR POPULLOR NE NUK JU KEMI FAJ ATURE QE BEJN PADREJTESI NA GRABISIN PRONA GJITHCKA MASHTROJN ZHYSIN NE BORXHE ,KEMI TE DREJT TE NGREJM ZERIN ME MENDIMQE TE NDRYSHOJN QE KJO GJENDJE KURR ME TE MOS PERSERITET

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *