• |
ide | kryesore

Rasti/ Pëllumb Pipeo u infektua me Covid 19 ndonëse mori vaksinën. Si shpjegohet

-Instant, Arkiva, Lajme, Të funditDisa ditë pas marrjes së dozës së parë të vaksinës Pfizer, mjeku infeksionist, Pëllumb Pipero është infektuar me koronavirus. Pyetja që shtrohet në këtë rast është si ka mundësi që Pipero ka rezultuar pozitiv në testin e tamponit, ndonëse ai ishte nga të parët që u vaksinua në Shqipëri. Si u prek ai nga Koronavirusi ndonëse mori 16 ditë më parë dozën e Pfizer? Në fakt këtu nuk ka asnjë çudi.

Pipero ishte në mesin e tre mjekëve të parë që u vaksinuan me vaksinën e Pfizer, pas kryeministrit Edi Rama.

Kolegu i tij epidemiologu Ilir Alimehmeti ka shpjeguar se që të quhesh i mbrojtur nga vaksina e Pfizer duhet së pari të marrësh të dy dozat me një afat kohor tre javë larg njëra tjetrës. Alimehmeti tha për News 24 se vaksina në 10-12 ditët e para nuk është në lojë, pra personi që i është injektuar mund të quhet në këto ditë i pavaksinuar.

Gjithashtu, me një dozë mund të quhet vetëm 33% i vaksinuar. Ndërkohë që edhe studimet për Pfizer tregojnë se fakti që ke marrë vaksinën nuk do të thotë se personi nuk infektohet pasi vaksinimi të mbron 94.7% për rastet e rënda të sëmundjes.
Prandaj Pëllumb Pipero që ishte në mesin e tre mjekëve të parë që u vaksinuan pas kryeministrit Edi Rama u prek nga koronavirusi ndonëse kishte marrë dozën e parë të vaksinës.

Drejtoresha e Institutit të Shëndetit Publik, Albana Fico, gjithashtu u shpreh në News 24 se trupi i njeriut nis të krijojë antritrupat e parë 12 ditë pasi ka marrë dozën e parë të vaksinës, dhe është i mbrojtur nga virusi një javë pas dozës së dytë.

©Lapsi.al21 Comments

  1. Ca skandali ka ktu o hajdar qe te rafte kovidi me ne gop te motres o kokrra malokut. Ptuuu sbehen njerez shqiptaret jooo

 1. Alimehmeti ti rikthehet punes si veteriner stallash.
  Vaksina jep thjesht mbrojtje per ate qe e merr (95%), ne asnje raport, qoft te pfizer ose moderna thuhet se zhduk trasmisionin.

 2. ‘Si shpjegohet ‘ ????
  Kur eshte perseritur me mijera here qe doza e pare e vaksinies eshte eficiente vetem 63.5% , Prandaj duhet dhe doza e dyte qe ta coje efikasitetin ne 92.5% .

  He pra shkrudhak si shpjegohet ? Tregojua ketyre komentuesve ‘te cuditur’ te PDs se si qendron puna .

  Portal shkerdhate.

 3. Dy jane mundesite, ose vaksina ka qene sa per show ose ky genjen dhe ben viktimen. Pastaj do tu thote njerezve qe u “sherova” dhe merrni te njejten kure si une tek klinika ime. Nuk e gjen gje kete ndyresire me fytyre majmuni

 4. Pipero Heroi, pa vaksine, ne mes te qindra te infektuarve nuk u semur, sepse zbatonte porosite e Super Shkencetareve te Komitetit me ne krye SuperSpecialistin e Gjate.
  Tani qe shtrimet ne spitale jane pakesuar, megjithe vaksinen e mare Live ne stadium, u semur.
  Doza e pare, doza e dyte apo e trete ska rendesi. Pas 14 ditesh do te duhej te kishte se paku 5 % me pak shanse te semurej.
  Nga erdhi vaksina? Di gje njeri?
  Ishte vaksine apo uje kanali?
  Ik lutu tek tyrbja e Abas Aliut tani o Pipero.

 5. Vaksina eshte nje deshtim dhe do ta provoje koha pasi shume njerez ne vend qe te sherohen do semuren me rende

 6. Efektin e vaksines e ka shpjeguar shume mire qe ne Prill te vitit te kaluar profesoresha Judy Mikovitz. Vaksina nuk funksionon per viruset pasi vete sistemi imunitar i njeiut eshte i tille qe i lufton, Marrja e vaksinave kunder viruse mund te shkaktoje ate qe quhet stuhi imunitare me pasoje dhe vdekjen.. Prandaj thjesht merrni vitamin D dhe C per te forcuar imunitetin qe dhe nqs ju kap ta kaloni sa me lehte

 7. Pipero ashtu si te tjeret nuk ka marre fare vsaksine, por ka qene nje inskenim per syte e publikut

  se gjoja moren vaksinen per propogande pas skandalit te ministrave ne Dubaite . Ketij tani i ka

  infektuar plaga se nuk e ka nderruar shiringen kur e beri KM-ja dhe ka marre viruse KM-je dhe

  s’ka shpetim po nuk mori dy doza PPP-je dhe nje koncesion.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *