• |
ide | kryesore

Sondazhi surprizë / Shqiptarët zgjedhin BE para Amerikës

Arkiva, KryesoreShumica e popullsisë ka një mendim të ndryshëm nga ai që reket të imponojë kasta dominante, e cila vrapon pas me te fortit.

Këto janë rezultatet e një ankete nga Euronevs për periudhën 20-29 tetor 2021, kryer nga MRB dhe “Data Centrum” në nivel kombëtar me 1000 intervista ballë për ballë. Sipas saj shqiptarët zgjedhin BE përpara SHBA.  Në rastin e një konflikti mes SHBA-së dhe BE-së, që nuk ka lidhje me Shqipërinë, shumica e shqiptarëve do të rreshtoheshin në krah të BE-së.

Pak më shumë se gjysma e qytetarëve (56,9%) mendojnë se Shqipëria duhet të pozicionohet pro BE-së dhe rreth një e treta (32,6%) pro SHBA-ve. Vetëm 6% mendojnë se në një konflikt të tillë Shqipëria duhet të jetë neutral.

Rezultatet, pjesë e një një vrojtimi të Euronews Albania, mbi pritshmërinë e qytetarëve për anëtarësimin në BE, nuk tregojnë nëse këto preferenca janë fryt i politikave që SHBA ka ndjekur vitet e fundit ne Shqipëri, apo nëse kjo është një tendencë e kahershme.

Interesant është fakti se preferenca për Europën është më e fortë në moshat e reja.

Deri në moshën afërsisht 55 vjeç, dy herë më shumë shqiptarë duan rreshtimin në krah të BE-së. Në moshat më të mëdha kjo diferencë ngushtohet dhe në moshën mbi 65 vjeç diferenca zvogëlohet ndjeshëm, duke treguar relativisht më shumë anësi nga SHBA-të në krahasim me moshat e tjera.

©Lapsi.al, burimi Euronevs

 35 Comments

 1. Që të rijtë anojnë më shumë për BE , kjo është e kuptueshme pasi në vendet europiane e shohin mundësinë e emigrimit.

  1. Kushe e ka bër kët Sondazhe Sali Berisha ilir Meta a po Edi Rama ??? Kjo pytje eshte se cilin sye done me nxrrej… po ikni more idjote hajdute te pa shpres

 2. SHQIPTARET ZAKONISHT JANE PRO KETIJ APO ATIJ SHTETI ME SHUME APO ME PAK ,KETE ANIM ATA E BEJNE SIPAS KENVESHTRIMIT POLITIK DHE TE INTERESAVE MOMENTALE, DHE NUK KANE NJE RESPEKT AFATGJAT.

  P.SH. DIKUR DERI NE VITET 1949 ISHIN PRO TITO-JUGOSLLAVISE, PASTAJ ISHIN POPULLI ME PRO STALINO-RUS, PASTAJ PRO MAOCEDUNO-KINEZ. SHBA JANE ME FAKTE DHE ARGUMENTE HISTORIKE DHE REALE MBESHTETESIT DHE ALEATI ME I MADH I SHQIPTAREVE , DHE NUK E DI SE SI KY SONDAZH TREGON ATE SE SHQIPTARET ME SHUME E DUAN BE-NE SE SA SHBA-te. SHBA JANE KORREREKT ME DEMOKRACINE DHE KUNDER KORRUPSIONIT. SHBA PUNON AQ SHUME EDHE PER INTEGRIMIN E SHQIPERISE NE BE DHE SI TE TILLA SHBA-TE JANE E DO TE MBETEN GJITHMONE MIKU DHE ALEATI ME I MADH I SHQIPTAREVE

  1. Jo mor koqe jo, poshte Berisha, Rama, BE, USA, etj.. dhe rrofte Shqiperia.
   Pa e kuptuar kete nuk do te jemi kurre Shtet.

 3. Po ne nje kohe qe kimetja fut hundet ne menyre arrogante ne punet e brendeshme te nje vendi sovran dhe behet pale me qeverine ,e cmud te pritet tjeter qe Shqiptaret t’i vene nga mbrapa kesaj turi verdhes dhe te thone rrofte Amerika!!!

 4. Arsyet jan shum qe nga afersia e te .te qenurit Europian dhe se fundmi te ngopurit me lugen bosh te amerikes pas 2 a 3 viteve mund dhe te vei 95%

 5. Sondazh qe eshte rregulluar disi pasi diferenca duhej te ishte me e madhe ne favor te BE.

  Me kete politike te jashtme amerikane mbas dy vjetesh do shkoj 10 perqind USA

  BE eshte shume me e ekulibruar dhe realiste, ne fund jemi edhe ne kufinjte e saj.

 6. Shqiptaret nuk kane qene kurre ne shumice proamerikane. Vecanerisht te majtet e kane urryer gjithmone ameriken dhe shpirti u rrihte gjithnje ketej nga lindja, edhe kur flisnin ndryshe. Per ta amerika ka qene imperialismi i urryer qe u ka mesuar Partia e shoku Enver dhe ne sunkoshience mezi prisnin qe ajo te deshtonte. Shto ketu kontributin e pacmuar te te gjithe ambasadoreve te fundit te USA, te cilet kane bere gjithcka mundeshin per te rrenuar imazhin e demokracise amerikane duke mbeshtetur qeveri e kryeministra te korruptuar se ashtu u leverdiste, kriminele se u duheshin, stabilokracine ne kurriz te demokracise, interesat e tyre mbi te drejten apo interesat e shqipetareve. Me keto veprime po humbasin edhe respektin e atyre qe me te vertete e duan ameriken. Kimetja eshtevetem kontributorja e rradhes ne kete drejtim

 7. Ameriaa eshte bote e vjeter, Azi per Biznes dhe Europe e Nord per jetese.

  Amerika eshte per servilat, fuksat, patronazhistet dhe komunistet e llapaqenet analist.

  I ka shume qejf Amrika keto kategori sharlantanesh. I perdor mire e mire si limon per shtrydhje.

 8. Dmth poshte amerika lapsi rrofte sovraniteti dmth me the te thashe
  A ju shkerdhefsha robt qe jeni njerezit me te pafytyre ne kte planet. Qe mos te ishte per ameriken sot do e kishit serbine ne
  Mes te tiranes, qe mos ishte per ameriken shqipria ne 1920 do ish ndare ne dy gjysma ca ne greqi e ca ne serbi o moterqira qe evropa as te pragu sju qas se e ka pare ca shpellaresh anadollak jeni ptuuu morra bythe

  1. Çfarë ka bërë amerika në 1920 që na paska shpëtuar nga ndarja midis greqisë e Serbisë (ke haruar Italinë)o mendjendritur?!!!!

 9. Cudi!

  I njejti sontazh, i bere para terheqjes se trupave nga Afganistani, tregonte ndryshe!

  Popull inteligjent, trim dhe paqedashes! Nuk e prisja. 😛

 10. E vertete eshte se Amerika eshte kontribuesi kryesor pas Austro-Hungarise per mevetesine e
  moscoptimin e Shqiperise, por me mbeshtetjen e hapur ndaj Rames e rilindjes ne dem te
  popullit opozitar po e humb gjithenje e me teper ate respekt e ndjenje te vecante qe kaner pasur e
  kane shqiptaret per Ameriken. Se neqoftese pas 100 vitesh mbeshtetje amerikane, sot Shqiperia
  po rrezikon te shpopullohet per shkak te regjimit te Rames e rilindjes me mbeshtetje amerikane,
  atehere cfare vlere i mbetet asaj mbeshtetje shekullore ?

 11. Nuk ka ndryshu qendrimi i shqiptareve per ameriken,por ka ndryshuar amerika,ndaj shqipareve.Dikur,shqiparet shkonin ne amerike,pa asnje pengese,vetem duhej te benin paret e udhetimit.Sot,po ajo amerike,ja ka mbyll deren perfundimishi,madje jo vetem shqipareve.Te marresh nje vize amerikane,eshte shume me veshtire (sidomos me u taku me personelin e ambasades),se te shkosh ne kozmos.Paguji amazonit 28 milion dollare,e gjindesh ne hapsire.Edhe vete amerikanet ,kane ndryshu.Kujtoni drejtorin e teknikes Fuls,qe simbolizonte njeriun e thjeshte,puntor dhe human,dhe krahasojeni me Lu-kinezin,e aq me teper me Kimete koreanen.Si nata me diten.Sondazhi,me siguri asht “retushu”,se reali,mund te jete shume me negativ,per ameriken e sotme.

 12. Prandaj bejne cfare te duan ndyresirat me ftyre politikani ketu..se shqiptaret e kan mendjen vetem te ikin..i duan gjerat gati pavarsisht kostos afatgjate

 13. Amerika e sotme ndryshon shumën me Amerikën e 1920.Vërtet që dha një ndihmesë të madhe për shtetin tonë por që në 30 vjet demokraci e kanë mbështetur komunistët tej mase sidomos me këto 8 vjet dhe më lëvizjet diplomatike të një anëshme në dëm të Pd e opozitës dhe në favor të narkoshtetit dhe në hapësirën Kosovare.

  1. Sesht se amerika e mbeshtet ramen me qejf po kur sheh perball sal malokun me bathore etj i bie shkurt mendoj une

   1. Maloku dhe gjithw etiketimet qe ben ti kafshe e ndyre,bullist pervers te lerofshin ty te parin e pastaj me radhe familjen,fisin e sojin tend te piste !

 14. Që kur Departamenti Shtetit nisi me dërguar si ambasadorë individë me prejardhje jo anglo-saksone, por mongoloidë(këlyshë të shoqatave majtiste), politika amerikane ka anuar nga e majta, kulmi u arrit me dy mongoloidët e fundit

 15. Te ky portal, kan gjet nje dritare, filoruset per te percar kete vend.
  Po mos u shqetesoni. Nuk jan shume, thjesht bejn shume zhurme.

 16. Lajm kar. Ktu po bejn 320 mij shqiptar po bejn kte vit llotarin amerikane kta koqet na tregojn perralla sondazhesh

  1. Shqipetaret nuk aplikojne per llotarine Amerikane se jate te kenaqur me ndihmen qe po i jep Amerika Shqiperise, perkundrazi po e kuptojne qe Amerika po e con per lesh kete vend dhe duan te ikin.
   Gjate ketyre 30 Viteve te fundit Amerika i ka dhene 0 ndihma Shqiperise, dersa BE i ka dhene Miljarda €. Kush te ndihmoi ty ne 1997 kur ishe ne lufte civile USA apo Italia, mos harro qe ketu kerciste kallashi por gjithsesi erdhi kryeministri Italian per te qetesuar situaten. Kush te dha ndihma ty kur e kishe popullin pa buke USA apo Europa?
   Kush ti pranoi qindra mijra emigrante ne 91 dhe me tej?
   Kush ti ka heq vizat ty Europa apo Amerika?
   Pa permend Kosoven ketu, ku Rusia i dhuron Serbise armatime moderne, Tanke Avione Helikopter dhe Sisteme antiajrore ndersa Ameika jote e qelbur i dhuron Kosoves ca Hamera te dale jashte perdorimit, qe jane perdor 20 vite ne Afganistan dhe jan nxjerr per skrap. Vete Kosovaret thojne qe kto nuk i hyjne ne pune as dreqit sepse harxhojne shume karburant dhe ne rast lufte karburanti eshte shume i kufizuar (+qe ngaqe jane 20 vjecare kane nevoj per shume pjese kembimi te cilat Kosova duhet ti blej te firmat Amerikane).
   Me fal se harrova dhe armet kimike qe Amerika donte te na i sillte peshqesh.
   Po pritem te na bej “Shtet” Amerika, BE, opo kushdo qofte, nuk kemi per tu bere kurre.
   Shqiperine duhet ta bejne Shqiptatet, ose po nuk munden dot le ta shkrime fare si shtet dhe biem rahat te gjithe.

 17. Po bre e duan Europën. po se duan veten se nr 1 është partia e pastaj shtëpia dhe familja të roj Rama me rilindhen

 18. Deri tani kemi vetëm zhurmë dhe tym. Asnjë të dhënë të saktë; të paktën në logjikën e numrave. Berisha, ka anëtarë e Basha struktura, po kush e ka bazën?

  Do ta shohim, por Sali Berisha rastin e pati më 25 prill e mori vota më pak se Ervin Saljanji…

 19. Devijancat e politikes Amerikane,ku tani mbeshtet qeverite e korruptuara,per interesat e veta !!!,bisedon me terroriste,ben marrveshje me Talebane normale qe eshte edhe me keq se aq sondazhi,me hater e kane ngritur pak %-jen !
  Te shikosh Ambasadoren ne tavoline me Xhaxhken,ministren hajdute e pijanece e mbi cdo gje baxhelle me patente,te konsumoje alkol e te kalle cigare normale qe perceptimi eshte tmerr !!!
  Te shikosh se si merr pjese edhe kur inagurohet nje WC e ndonje shkolle dhe flet per reformwn ne drejtesi me superheroin hajdut e militant te PS normale qe shifrat do shkojne dhe me keq !!!
  Te vlersosh Sajmir Tahirin dhe te pritet nje monster trafikant ne shtepine e bardhe dhe me keq se aq jane shifrat!
  Te shikosh te bejne avokatin bijte e eterve te ndyre e mizor qe kane vrare ne kete vend pse shpirtperendimoret kane permendur Ameriken,kjo nuk shkon e nuk kaperdihet aspak !
  Te doje e te kete mbeshtetjen Edi Rama,i biri i babait vrases i cili kurre nuk kerkoji falje per krimet e babait e paraardhesve te tij,kjo nuk ka ku te mbaje me !
  Keshtu qe spihune,bij spihunesh,mercenare,njerez me vese,hajdute,plaçkites,perverse ju nuk keni asnje lidhje me Ameriken,ju jeni thjeshte monstra,ju jeni Muzhike-Ruse,shpirti juaj i neveritshem eshte Rus,nga vini dhe vete !
  Ngaterroni Ameriken,hijena,Amerika eshte shtet i lirise dhe demokracise,por dhe ajo kalon fazat e veta,dhe ajo gabon,dhe ajo veterregullohet por ju jeni te pandreqshem,gungaçe te lindur !

 20. Lufta e Berishës ndaj Azem Hajdarit, nga përgjimi, shantazhi, përjashtimi nga PD tek ndëshkimi i së bijës. Akuzat: Spiun i Sigurimit, ordiner e klloun i politikës

  1. Amerika nuk është Kim, nuk është Trumpi, nuk është Blinkeni, nuk është Departamenti i Shtetit, as Bideni Ka dy Amerika, bastardja e këtyre dhe Amerika e Wahingtonit, Willsonit, Kenedit, qoftë Klintonit

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *