• |
ide | kryesore

SHBA paralajmëron Kinën: Po monitoroheni, kujdes me ndihmën që i jepni Putinit

-Instant, Arkiva, Lajme, Planet, Të funditUashingtoni ka paralajmëruar Kinën që të mos tentojë të ndihmojë Rusinë ndërsa Kremlini po përballet me sanksionet e vendosura nga Perëndimi pas pushtimit të Ukrainës.

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i SHBA-së, Jake Sullivan, raportohet se i “ngriti drejtpërdrejt dhe shumë qartë” Pekinit shqetësimet e tij gjatë bisedimeve me një diplomat të lartë kinez, Yang Jiechi, në Romë, Itali.

Ai tha se Amerika po vëzhgon me shumë vëmendje shkallën në të cilën Kina po ofron ndonjë mbështetje për pushtimin e Presidentit Putin. Përpara takimit në Romë, zyrtarët amerikanë thanë se Rusia i kishte kërkuar tashmë Kinës ndihmë ushtarake. Pekini e cilësoi deklaratën e SHBA-ve si dezinformuese.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *