• |
ide | kryesore

Deputetja ukrainase: Gratë mbi 60-vjeç abuzohen barbarisht nga rusët dhe pastaj vriten

-Instant, Arkiva, Lajme, Planet, Të funditBrutaliteti rus mbi Ukrainë nuk po kursen askënd, duke përfshirë edhe gratë e moshuara edhe fëmijët.

Deputetja ukrainase Lesia Vasylenko, tregoi tmerrin që po përjetojnë gratë ukrainase, duke denoncuar se në një rast ushtarët rusë i përdhunuan gratë mbi 60-vjeç para se t’i vrisnin.

Në një konferencë për gazetarët Lesia Vasylenko, tha se mmizoria e Putin nuk po kursen më as fëmijët dhe gratë e moshuara, të cilat përjetojnë tmerr para se të vriten nga agresorët rus në Ukrainë.

“Shumica e grave mbi 60 vjeç u ekzekutuan pasi u përdhunuan. Problemi kryesor është se viktimat dhe familjet nuk kanë forcën apo kapacitetin për te kundërshtuar”-tha Vasylenko.

Ajo i bëri thirrje qeverisë që të sigurojë mbështetje humanitare të synuar brenda Ukrainës, në mënyrë që viktimat të mund të marrin ndihmën e duhur.7 Comments

 1. Vazhdoni shfaqjen..akoma skeni thene se sa “vdiqen” te shfaqja teatrale me bomba te teatri ne mariupol.

 2. Kjo eshte ajo qe preu thonjte per me bo foto me kallash per bbc. Pranoi me ze dhe figure qe po luftojne per rendin e ri boteror dhe jo per ukrainen.

 3. Ruset jane popull barabar gjysem primitiv Lufta ne ukraine po i tregon botes se sa vend i kalbur eshte Rusia dhe ushtria e saj. Ukrainasit po ju thyejne brinjet muzhikeve te stepave

 4. Per hir te vertetes,ruset nuk jane barbare dhe primitive,ashtu i ktheu komunizmi.
  Ruset e dikurshem te Tolstoit dhe klasikeve te tjere,ishin ndryshe.
  Çdo popull ka te mire e te keqinj,nuk ka pyll pa derra,por ti kategorizosh te gjithe ne nje grup,nuk eshte e drejte.
  Ne nuk kemi informacion se sa vuan ajo pjese e popullit qe eshte e ndjeshme ndaj padrejtesive,por nuk guxon te shprehet.
  Por si gjithmone ne gati per te gjykuar te tjeret,tek e fundit,i shari shan.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *