• |
ide | kryesore

Plani ukrainas/ Përgatitje për një betejë të madhe kundër Rusisë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit


Mykhaylo Podolyak, këshilltar në presidencën e Ukrainës i tha televizionit kombëtar se “vendi është gati për një betejë të madhe” kundër Rusisë.

Ai thotë se Ukraina duhet tashmë të mposhtë forcat e Moskës në rajonin lindor të Donbasit, ku rusët kontrollojnë dy territore separatiste. Kjo sipas tij duhet bërë për të pasur më shumë fuqi negociuese përpara zhvillimit të një takimi midis presidentit ukrainas Volodmyr Zelensky dhe presidentit rus Vladimir Putin.

“Ukraina është gati për beteja të mëdha. Ukraina duhet t’i fitojë ato, përfshirë edhe Donbasin. Sapo të ndodhë kjo, Ukraina do të ketë një pozicion më të fuqishëm negociues. Pas kësaj presidentët do të takohen. Mund të duhen 2-3 javë” – tha ai, cituar nga agjencia e lajmeve Interfax.

Sulmet me raketa ruse kanë vijuar edhe këtë diel pasi kanë goditur aeroportin në qytetin qendror-lindor, Dnipro dhe një fshat në këtë rajon tha kreu i administratës ushtarake rajonale, Valentyn Reznichenko.

“Ka pasur një tjetër sulm në aeroportin e Dnipros. Ai tashmë është shkatërruar plotësisht, si aeroporti ashtu edhe infrastruktura aty pranë. Por raketat vazhdojnë të fluturojnë” – tha Reznichenko. ©LAPSI.al


19 Comments

 1. ju qe flisni keq per ukrainen ju qifte legjenda sal ram berisha, mu ne brimen e bythes ,rrofte ukraina rrofte sala dhe poshte ed palla dhe putini

  1. HAPUR ESHTE RRUGA PER TE SHKUAR DHE LUFTUAR

   IK SE TE PRET AZOVI NE FABRIKA E CELIKUT
   TE MBRON AI NGA RUSET

  2. Sala ska fuqi të qije Lilin të shpia o kllluf militant.Ukraina o idjot funksional është strehë e Sorrosit por sa ta kuptosh ti Toçka të ka hyre-dale nga bytha

 2. Per te gjithe moterqirat qe jane kunder ukraines, hajdeni me beni nje gojore , banoj te pazari i vjeter, ndoshta me vone ju qi ndonje tjeter, poshte idiotet, rrofte legjenda sal ram berisha.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *