• |
ide | kryesore

Yuri Kim si pasqyrë për opozitarët e opozitës

1, Arkiva, Ide
andi bushati


Ka mbërritur një pikë që deklaratat e Yuri Kim as nuk të irritojnë, as nuk të bëjnë më për të qeshur. Kështu ka ndodhur edhe me prezencën e saj, këtë fillim jave, në spektaklin e qeverisë për antikorrupsionin, ku ajo jo vetëm u bë pjesë e shfaqjes së hajdutëve që thërrisnin “kapeni hajdutin”, por guxoi të shqiptojë edhe gjëra që duken të paimagjinueshme për një mendje normale. 

Në hyrje të fjalës së saj, ambasadorja e SHBA-ve konstatoi se kjo qeveri është shumë më e përkushtuar se më parë kundër korrupsionit. Dhe sikur kjo të mos mjaftonte, ajo e konsideroi këtë përpjekje si të “stërmadhe”. 

Nëse qëndrimet e saj do ia vlente të merreshin seriozisht, pra sikur ato t’i nënshtroheshin një analize teksti, do të kuptohej se znj. Kim kishte mbërritur në këtë përfundim nga një element, sipas saj shumë domethënës, nga fakti se qeveria kishte arritur ta mbushte plot sallën e pallatit të kongreseve.

Duke u nisur nga premisa se fjalët e thëna në atë sallë me pjestarë të një piramide shtetërore të prekur, sipas raportit të Dash, në çdo hallkë të saj nga korrupsioni, duke pasur parasysh se “Transparence Internacional” e ka zbritur Shqipërinë e drejtuar nga Edi Rama çdo vit e më poshtë në klasifikimin e luftës kundër korrupsionit, në një analizë të redaksisë, Lapsi.al e ka krahasuar qëndrimin me atë të paraardhësit të saj Donald Lu, në 2015.

Lexo me tej:

Yuri Kim “peshkohet” si Donald Lu/ Qeveria e përkushtuar kundër korrupsionit (video)

Atëhere ish ambasadori amerikan, mori pjesë një një tjetër konferencë spektakël për luftën kundër drogës, të cilën qeveria e organizoi menjëherë pas akuzave të para që u bënë për lidhjen e Saimir Tahirit me trafikantët e drogës të klanit Habilaj. Aty ai tha ato fjalë, që do t’i përmendeshin dendur pas daljes së përgjimeve italiane për ish ministrin e Brendshëm. Sipas Donald Lu, policia e Sajes kishte bërë hapa të stërmëdha përpara në luftën kundër kanabisit.  

Pra nuk duhet shumë mundim për të kuptuar se sa seriozisht duhen marrë deklarata të tilla. Ato janë thjeshtë elementë të asamblit propagandistik që organizon qeveria dhe prej kohësh e kanë humbur peshën e fjalës të një arbitri që u thotë shqiptarëve në sy të vërtetën. Prandaj ato e lënë shumëkënd indiferent.

Por, nëse një pjesë e mirë e njerëzve i lë ato pas me mospërfillje, ky lloj qëndrimi ngre shumë pikpyetje, për një fraksion të opozitës.Po të  lundroje në rrjetet e tyre sociale, në të njëjtën kohë që Rama po organizonte shfaqjen anti korrupsion, gjeje plot shifra, argumenta racionale dhe citime raportesh ndërkombëtare që e nxirnin bllof këtë paradë për shplarje truri. 

Pra qëndrimet e kësaj pjesës “pro amerikane” të opozitës ishin totalisht të kundërta, jo vetëm me ato që thoshte kryeministri, por edhe me ison që ambasadorja i mbante atij.

Prandaj pyetja që shtrohet për ta është e thjeshtë: A u besojnë ata qëndrimeve që vinë nga rruga e Elbasanit? A janë dakord me “angazhimin e stërmadh” të rilindjes për të luftuar hajdutët? A vazhdojnë të mendojnë se Uashingtoni është aq i preokupuar për korrupsionin, sa e shpalli Berishën “non grata” dhe po mbështet Edi Ramën që i ka shpallur luftë kësaj sëmundjeje?

Këto pikpyetje janë të sikletshme për këdo opozitar, që vazhdon ta mbajë të përçarë frontin e luftës kundër regjimit me pretekstin se njërën palë nuk e do Amerika, apo se kështu u thanë kur i thirrën në ambasadë. Sa herë vazhdojnë ta bëjnë një gjë të tillë, duken edhe më qesharakë edhe më të pabesueshëm.

Natyrisht, që grupi i kundërshtarëve të “foltores” është në të drejtën e tij të kritikojë abuzimet dhe korrupsionin e madh të qeverisjeve të PD-së në të shkuarën. Madje do ishte në nderin e tyre të distancoheshin, qoftë nga Berisha, qoftë nga familja e tij. Për të realizuar këtë duhet betejë, guxim dhe një angazhim i fortë politik. Por ata nuk mund t’ ia dalin përmes kauzave fallco të “pro amerikanizmit”.

Qëndrimi i amerikanëve për Berishën nuk është shumë larg të vërtetës, ama ai humbet kuptimin, bëhet i pabesueshëm dhe me dy standarte, kur krahasohet me qasjen duartrokitëse që kanë ndaj Ramës. 

Prandaj kush i thotë vetes opozitar me regjimin, duhet të denoncojë së pari këtë të vërtetë, sepse beteja reale me këtë qeveri të diskredituar kokë e këmbë nuk bëhet pa treguar me gisht hipokrizinë e aradhës së ambasadorëve amerikanë në sjelljen ndaj saj. 

Në të kundërtën të gjithë ata që që bëjnë sikur i kanë hapur luftë Saliut se kështu i ka udhëzuar Yuri, nuk janë asgjë më shumë sesa lolot e regjimit. Fabula e tyre rrëzohet përtokë sapo tentojnë të shpjegojnë se janë kundër Ramës dhe pro ambasadores Kim. 

©Lapsi.al


25 Comments

 1. Brilant artikulli Bushati.

  Ishte e turpshme ajo qe pame e na u kujtuan pleniumet e kongreset e Partise se Punes ne vitet 80.

  Turp edhe per ambasadoren e deshtuar dhe te kompromentuar Kim.

  Turp per DASH qe tregoi ne disa raste si ai I Saimir Tahirit apo dje qe eshte nje grumull burokratesh majtiste.

  Ku po shkon USA e kuptoni qe po ju del situata nga duart, shume shpejt fillojne dhe Kinezet ashtu si Ruset, jeni kompromentuar keq ashtu sic eshte edhe rasti I Shqiperise.

  Me vjen keq edhe per presidentin Biden qe po turperohet ne pleqeri.

  1. Ambasadorja ka mesuar kegen,ne lendine ne bar te bute hidhnin vallen tre hajdut,kur i pa e zonja e stanit nikoqirja e Ramazanit,……

 2. Ju Bushat keni te drejte, por a e dini ate fjalen e urte popullore: “Kur te qi kadiu, s`ke ku e kerkon davane”?
  Nuk mund ti dalesh kunder Amerikes.
  Pastaj ne edhe sikur te mundeshim, nuk na shkon.
  Kujto vetem Kosoven.

 3. ANDI BUSHATI,ARMAND SHKULLAKU,FATOS LUBONJA E PYESIN YMER GELBAZA KELLIREN KUR E KA FUTUR KARIN NE PIDH PER HERE TE FUNDIT…?! thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA U KAP NGA POLICIA DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRROK CUPIT AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT DHE ZENIT TE BABIT,KURSE BATON HAXHIU U KAP NGA POLICIA DUKE MASTURBUAR AFER PALLATIT TE GANIMETE MUSLIUT

 4. Ne se nji ambasador qe perfaqson qeverine nga ku ka ardhur,krikon qeverine e atij shteti ku atashohet,atehere Ai(ambasadori) nuk justifikon punen e e tij.Dhe pikerisht ketu tek Ne,Yuri Kim asht udhezu me prioritet per te luftu korrupsionin.Pra ajo nuk mund te dale kundra sepse e humb vendin e punes.
  Prandaj faleni se rrogen e saj po justifikon.
  Asht thjeshte nji rrogtare e rendomte.Sa e besojne edhe n’SHBA,k’te nuk mund t’a dijme!?

 5. YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT KURSE ZENI I BABIT JA FUT LLAPEN NE PI**DH ARMINA MEVLANIT

 6. YMER GELBAZA KELLIRA DHE SPARTAK NGJELA JANE KAMPION NE TROJET SHQIPTARE PA E FUTUR KARIN NE PIDH, YMERIT I MBAN GOJA MUT PRANDAJ NUK I OFROHET ASKISH SE TE TRONDIT, thotë:

  ZOTI BUSHATI DHE ZOTI SHKULLAKU CILI NGA BYTHLEPERSIT E EDI RAMES JANE ME SHEMTUAR NE SURRAT YMER GELBAZA KELLIREN APO MUHAMED VE APP FRROK CUPI?

 7. YMER G KELLIRA JA NXJERR KARIN NE BYTHA FRROK CUPIT DHE JA FUT NE GOJE YLLI PATES thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA I MBAN GOJA ERE MUT BYTHE

 8. Njeriu i Dodik, ka postuar në faqen e tij një foto me Sali Berishën, ku shkruan: “Me mikun tonë prej shumë vitesh, ish-presidentin e Shqipërisë dhe kryetar i PD-së, Sali Berisha”.

  Vetë Berisha, që nuk lë gjë pa publikuar në faqen e tij nuk ka asnjë informacion në lidhje me takimin që ka zhvilluar në Tiranë me njeriun dhe përfaqësuesin e Milorad Dodikut.Juri Kim dhe bushati i bejne shpellkaret e maloket e salihut te masturbohen ne tallavane mediatike te bushatit qe per disa klikime ben shkrime per gjynah

 9. POLICIA E KAPI YMERIN DUKE MASTURBUAR AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT-ZAGARI I FRUSTRUAR SEXUAL PO BAHET NE BIRUCE thotë:

  ARRESTOHET YMER GELBAZA KELLIRA

 10. Ambasadorja irriton Bushatllinjte e sistemit hoxhisto frengjishtfoles …. A ka me mire …?! Shyqyr qe erdhi dita …!

 11. Më në fund një urim/ Aleati i Putin i shkruan letër Berishës: Suksese në detyrën tuaj me përgjegjësi të lartë, të mbrojmë…!

 12. Andi, mos shkruaj me shkrime rri e posto Flamur Noken ne replikat inekzistente me Ramen. Ke perfunduar ne median qesharake te ZP-se!

 13. Ambasadoret amerikane ne trojet e shqipeve “kane gjetur Ameriken”! Te gjithe kane bere pasuri ketej nga Marisa Lino, John Withers, Donald Lu, Arvizou e tashme Yuri ….vetem njerit i ke ecur Ters – Atij Josef Limprecht apo ‘Lum qafzorra’ qe i thonin tironcit qe vdiq ne preher te Inis Gjonit nga overdoze viagrash diku andej nga Lura ku shkoi fshehtas ambasades dhe familjes!

 14. Forumi i sivjetmë dukej që ishte i varfër dhe ndër pjesëmarrësit mbi 16 vjeç, i vetmi njeri në pushtet ishte Ilir Meta.

  Ky kishte marrë me vete dhe Sali Berishën, për të cilin nuk di nëse kishte bërë këtë aplikimin free që më ka ardhur dhe mua në spam, apo e ka paraqitur Ilir Meta si pjes të stafit.

 15. A mos e solli në pushtet PS e Edi Ramën Juri Kim apo DASH ?
  Janë pikërisht ca “opozitarë të opozitës si Andi Bushati që villnin vrer për SHBA e për Partinë demokratike duke propoganduar Ramën e PS e tani meqë “lideri historik” i PD, Berisha , sipas tyre i ka shpallur luftë “imperializmit anglo-amerikan, e kthyen koburen kundër “armiqve” të Berishës.
  Jam i bindur që po ky Andi që flet me marraz të madh kundër Ramës pasi aktualisht është krijuar përshtypja se e mbështet perëndimi, nëse ai do të dalë hapur kundër SHBA e BE, do ta bëjë hero ate.

 16. “Millosheviç ishte lider i madh”/ Berisha sulmon Vuçiç nga Azerbajxhani: Po kërcënon Kosovën dhe po blen armë ruse e kineze

 17. Kujdesi i Sali Berishës për të treguar që familja e Bledi Çuçit është e ndarë, pasi djali është me martesën e parë, tregon po ashtu makthet e njëjta që ka në familje.

  Por nuk është krim që djali jeton në një familje të ndarë me nënën e tij. Më krim do ishte një familje e bashkuar si kjo e Sali Berishës, nën diçiturën “non grata” për korrupsion madhor bashkë me familjarët”. Atë fat mos e pastë kush. Familjarisht si hajdutë.

  1. sikur fati te na kish sjelle Saliun ne vend te Enver Hoxhës ne krye te diktaturës, atëherë me siguri Enveri do na dukej nje engjëll ne krahasim me Saliun. Do e kishte kthyer vendin ne nje thertore. S’do kishte nevoje për dyqan kasapi”

 18. ANDI BUSHATI DHE ALBIN KURTI TALLIN KARIN ME ZAGARIN E FRUSTRUAR SEXUAL DHE I MBAN GOJA ERE MUT BYTHE YMER GELBAZA KELLIREN thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE ALEXANDER VUCIC

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *