• |
ide | kryesore

Superskandali/ Zbulohet skema si ka vjedhur qeveria me inceneratorin e Tiranës

Arkiva, Kryesore


Një skemë e pastër, e cila konsiston në ngritjen e shoqërive fantazëm, për të justifikuar milionat që buxheti i shtetit i ka kaluar inceneratorit të Tiranës është zbardhur pas një pune hetuese 6 mujore. Në bazë të saj qëndron një parim i thjeshtë. Nëse inceneratori i Tiranës financohet vetëm me para publike, pronarët e tij, të lidhur ngushtë me qeverinë që edhe pse janë në kërkim vazhdon e i paguan ende me afro 80 mijë USD në ditë, duhet të gjenin një mënyrë që, milionat që u derdheshin nga buxheti, ti raportonin si punë të kryera, duke përdorur për këtë qëllim kompani inekzistente, të cilat gjoja u shisnin betonin, hekurin, bitumin etj. Këto kompani fantazëm regjistroheshin në emra njerëzish të panjohur, shpesh mbi 80 vjeçarë, ose me porofesione si kamarier, berber, bujk, që nuk kishin bërë kurrë biznes në jetën e tyre.

Inceneratori i Tiranes pamje me dron e dates 6 korrik

Një celulë me financierë e ngritur nga LSI- rezultatet, dokumentat, faturat tatimore dhe konkluzionet e së cilës Lapsi.al i ka verifikauar një për një- ka punuar prej muajsh për ta zbardhur këtë skemë. Prej saj rezulton se janë të paktën 24 kompani fiktive që kanë shërbyer si mbulese për vjedhjen e parave publike që disbursoheshin nga thesari. Për të kuptuar funksionimin e saj duhet ditur që sipas kontratës me qeverinë inceneratorit të Tiranës do ti duheshin 128 milionë euro për tu ndërtuar.

Deri në momentin që flasim nga thesari drejt tre të këkruarve, Zoto, Mërtiri, Gugallja janë disbursuar afro 60 milionë euro. Por rezulton se pothuajse gjysma, 30 milionë euro, janë punë që i kanë kryer këto kompani fantazmë.  Po si përvetësoheshin këto 30 milionë euro? Për këtë është vënë në funksionim një skemë e menduar nga mjeshtra të mashtrimit financiar. Ata ngrinin fillimisht dhe regjistronin kompaninë fantazëm. Ajo bënte sikur kryente aktivitet blerjeje. Për ilustrim ne po marrim si shembull njërën prej tyre të quajtur “AM CO&CO”, e regjistruar në Mëzez, me gjoja pronarë Arben Përlala dhe Mrika Përlala (poshte).  

Po të shohësh bilancin e kësaj kompanie fantazëm del se ajo ka bërë blerje afërsisht në masën 18 milionë USD. Dhe po në të njëjtën kohë ajo ka bërë shitje tek inceneratori i Tiranës në masën 19.5 milionë USD tek inceneratori i Tiranës. Pra po të ndjekësh nga pas vetëm shifrat operacioni duket si normal, po po të thelloshesh pak skandali bëhet më i madh, sepse “AM CO&CO” nuk ka në aktivitetin e saj blerje që do i shërbenin një firme që ndërton inceneratorin. Ajo blerjet i ka bërë në kompani që iportonin, për shembull, fruta nga jashtë, apo që prodhon ujë në Shqipëri. Natyrisht kompania fanjtazëm nuk e blen realisht as shishet e ujit as ananasin, ajo vetëm lëshon fatura……………………….Dhe në kompjuterin e tatimeve ajo rezulton si një kompani me xhiro të madhe. Kështu që kur ajo i shtet beton apo inerte inceneratorit të Tiranës, në sipërfaqe gjithçka duket normale.

Por 19. 5 milionë eurot që ajo i ka bërë shitje fiktive inceneratorit të Tiranës shërbejnë vetëm për të justifikuar se puna për të cilën inceneratori është paguar nga buxheti i shtetit është kryer dhe u mundëson pronarëve të tij tashmë të arratisur që paranë publike ta transferojnë në llogaritë e tyre në parajsa fiskale.

Natyrisht kjo vjedhje ditën për diell, nuk mund të realizohet kurrë pa bashkëpunimin e ndërgjegjshëm të tatimeve të cilëve nuk mund ti shpëtojë dot anomalia e një kompanie që blen kivi dhe shet beton dhe pa mbylljen e qëllimshme të syve nga drejtoria e mbikqyrjes së koncesioneve në ministrinë e Financave. Pra është e qartë se kjo është një skemë e ideuar e mirëmenduar dhe e mbikqyrr nga lart.

Por duke hetuar aferën e vjedhjeve me djegësin e Tiranës dhe aktivitetin e 24 kompanive që bënin të njëjtën punë si  “AM CO&CO” celula e financiare e LSI-së, gjetjet e së cilës i ka bërë publike sot Monika Kryemadhi, ka zbuluar edhe një skandal më të madh. Këto kompani, që figurojnë në tabelën këtu poshtë, rezulton se nuk janë përdorur vetëm nga bosët në arrati të inceneratorëve.

Nga të dhënat e tatimeve del se ato janë përdorur edhe nga oligarkë të tjerë që fitojnë garat publike të rrugëve duke ofruar 99.9% të vlerës dhe pastaj kanë nevojë të fryjnë kostot e punimeve duke bërë blerje fiktive si ato që i ofronte inceneratorit të Tiranës “AM CO&CO”. Gjithashtu rezulton se ‘shitjet’ fiktive që këto firma fantazëm i kanë bërë të mëdhenjve, i kanë shërbyer këtyre të fundit për të bërë evazion fiskal ër të fryrë kostot në mënyrë që të paguajnë më pak tatime dhe për të rimbursuar TVSH. Kur prezantoi të hënën në mëngjes gjetjet e investigimit, Monika Kryemadhi bëri të ditur se do ti denoncojë ato në SPAK. Sipas të gjitha gjasave Prokuroria e Posaçme e kapur nga pushteti s’ do të bëjë asgjë më shumë sesa tatimorët me sy të mbyllur. Por nëse rastësisht ndodh e kundërta, kjo është një nga ato afera që rrëzojnë shteti. Sepse ajo dëshmon se si me bashkëpunimin e plotë të qeverisë është ngritur në këmbë një skemë e pastër e grabitjes të parave publike.

©LAPSI.AL


46 Comments

  1. Opo nuk rrezohet shteti nga ky popull dele joo..ky eshte popull i tredhur qe po e win ne bythe eDrama tash 9 vjet e nuk pepetin fare
   Rrofte ripjellja e eDrames😂🤣🤣😡😡😡

  2. O injorant o shpifes po cfar vjedhje flisni ju more per ato qe vodhi LSI qe mbante peng vendin dhe tani ja hidhni fajin qeveris po LSI i beri keto vedhje

 1. O uuuu super s’kan dal.
  E zbuloi shkurdhaku.
  Me keto idotlliqe 100 vjet e keni ramen krietar.
  Po vin tre 7. Duhet motivuar idiotesia.

   1. o injorant na ka vjedhur sali non grada ilir meta dhe monika kryemadhi po nese kujit i them dhe un ju te gjithe jeni pa tru pa kulture injorant rrugaç faraxhi rrugesh

  1. A te shkerdhefte derri robt o robqir qe paguhesh me 200 mije leke te vjetra ne muaj per te henger me garuzhde mutin e Ben Ahmetajt. Lyje dhe surratin me mut o te qifsha robt mu ne pidh o fisqire qe te shurron ne goje Endri Fuga me ate shurren qe nxjerr nga pidhi Erjon Veliajt

  2. O i (e) paemer i ores 16:09. Po kaq shume te pelqeka ai “miku” i Rames saqe do qe t’ia zgjasesh jeten per lezetin e s*mes tate. Po gjej o kokrra ndonje hal;lat maloku e te kenaq aq shume, sa s’te bie me nder mend as per Ramen dhe as per gjithe qeverine o fundrrine sufllaqesh te prishura.

   1. po ka me plera me injorant me mashtrusa se ju te berishes jeni te gjithe shpifes vetem shani mallkoni sajoni shpifni dhe trilloni historira edi rama po punon per kete vend po juve sju pelqen se doni rrumpall doni te shkaterroni dhe partija demokratike do bente mire ta nderronte emrin e partise nga partija demokratike tja ven emrin partija e shpifjes dhe injoraces se esht mbushur me rrugaç dhe injorant qe han fara

 2. ARRESTOHET YMER GELBAZA KELLIRA-POLICIA E KAPI DUKE JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE BATON HAXHIUT AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH CARLO BOLES BOLINO KOL KYCIT DHE FRROK CUPIT

 3. Drejtesi shkerdhate.
  Morrat e kuq super hajdute.
  Me kete qeveri ky vend nuk ben hajer.
  Rama krejt i pa afte.
  Burg per kedo qe vjedh popullin.

  1. Respekt per informacionet qy publikoni se jane flori e shkuar floririt ,por edhe ish ministrat
   inceneratoreve qe jane ne burg ishin florinj komplet.Rama I Zi I krimbit ,kokains ,korrupcjonit,vuqiqiqit,ik ik ik.Po nuk Ike duhet ngrit qadra e liri demokracis ,para kryeministris qy ta kuptosh vullnetin e popllit.

 4. Shume vrime te madhe bythe paska pasur kjo pjelle e bythes se kristaqit…
  Chorape me miliona euro….
  Nuk u ngopen njehere keto hienat e haremit mavi…!!!
  Popull harbut qe shet votat djallit…
  Pastaje perqyrret pse po j’a shqyejne vrimat????
  Skeni pare gje akoma.

 5. Nese kjo do ndodhte ne greqi , tani do ishte duke u djegur selanuiku se athina do ishte bere shkrumb e hi me kohe .
  O popull ça pret ???????? Ça kerkon te te bejne me shume keta çakenj ???????????????
  Duhet revolucion , prerje kokash dhe burg per te gjithe abuzuesit .

 6. Duke shmangur vendimin për gjykimin e Salianjit, ai kërkon t’u thotë mbështetësve të vet, se kush është me të është i paprekshëm, dhe të gjithë do mendojnë se një gjykatë që nuk ka këllqe të ndëshkojë Salianjin, si do ketë këllqe të ndëshkojë Saliun.

  Provat janë sheshit. Ka 24 orë që riprodhohen pa asnjë drojë prej Sali Berishës. SHBA ka tridhjetë vjet që i ka identifikuar këto sjellje.Tani shpellkaret te ndihmuar dhe nga shkrimi i shkulLlakut do shtojne rradhet e protestes me sfurqet e ilirit e mones per te rrezuar ramen qe ky as nuk i pjerdh keta kufoma politike dhe njerzore qe kane 30 vjet qe kane Qelbur kete vend me aromen e tyre

   1. Ja qifsha jeten cbehet keshtu. Une e di qe asgje sdo ndodhe. Do fusin ne burg pensionistet. Imagjino ne jetojme ne nje vend ku Mona dhe Likja denoncojne per korrupsion. 🤣🤣…imagjinoni nivelin e vjedhjeve qe na behet. O ju shkerdhefsha motrat..o plehra..

 7. Edhe une po te isha aty do kisha vjedhur. Normal. Ka ber miliona monika pickedhia me pronat ‘e tresheguara nga babai kapterr’ jo ne

 8. Cifti Linda Rama jane kryehajdutet e ketij populli dele!!💩💩💩 thotë:

  Me paret e vjedhura I sjellin ne valixhe tek tutori I pertej oqeanit Edikokaina me zuzken e tij Tutori i tyre i shfrytezon keto leke ne grupet e gatshme qe I versul kunder si p sh ligjin kunder abortit Qe dalin ne proteste sapo ai pra tutori dhe shkaterojne gjithcka jane gati te bejne cdo gje me pagese Te vjedhesh nje popull te varfer ku nje pensionist me leket qe mer nuk I dalin per buke dhe uje Kaq

 9. Lal Zdromsi eshte i paprekshem. Si duket edhe i gjati e ka frike, pasi sa here rezikohet ai e ngre ne detyra te reja partiake. Keta jane mjeshtra dhe ka gjet qytetar dele qe bejne sikur i paguajne dhe me pas i mbysin me taksa qe tua vjedhin nepermjet investimesh fantazma ose te bera shkel e shko me fatura te fryra. Prisni se skeni pare gje akoma.

 10. Ja kane futur thiken ketij populli deri ne kocke dhe kemi duruar!!!Deri kur???? thotë:

  Te vidhen leket e ketij populli te varfer dhe pensionisteve te mjere eshte me keq se pirje gjaku!Sa cinik ishte kur dha 30ooo leke pensionistave qe mezi shtyjne muajin (kane punuar gjithe jeten dhe marrin therime E mjerushme!!!Plehra ja con bilionerit qe te mbaje ne kembe brigatat e kuqe qe I ngren sa here don ai me gjakun tone Dhe ai dhe Kurva gjoja gruaja e tij te qendrojne ne pushtet e te vjedhin e vjedhin me kurvat e kurvaret Vishen me shtrejte se princat e princeshat kurvat qeveritare!!

 11. “Do rrëzoj monizmin e dytë në Shqipëri!”

  Këtij i gënjen mendja se ka rrëzuar monizmin në 90?!!

  Ky është pathologjik sa sot i beson genjeshtres se vet të përsëritur në 32 vjet.

  Nuk është Ylvi Vehbiu gjallë …. Të janë shpërndare tespiet plaku Mere dhe nuk ka Zot që ti mbledh më.

 12. Rama vendosi hajduta ne çdo cep nga dogana deri te pastrueset. Ropt ne pidh do ju qihem me date 7. Do ju qime edhe kalamajt edhe grate neper lagje. Gazhit eldit dhe ilias do i bej nder sdo ja qi por do ja shkerdhej.

 13. Fatkeqësisht, mbas viteve ’90 një prej fenomeneve më negative dhe të dëmshme që zuri rrënjë në Shqipëri është aleanca e botës së krimit me politikën në përgjithësi dhe policinë në veçanti. Krimi dhe politika u bënë aleatë, ndihmës dhe mbrojtës të njëri-tjetrit. Babai i krijimit të këtij fenomeni mbetet Sali Berisha,ti shpellkari i ores 15:02 qe salihu te kafut Prasin ne byth dhe ti je bere trim,njelloj si maloket qe behen trima ne fcb,per ty mor rrotekari e shume si puna jote rama qendron deri kur te vdese,salihu ka 10 vjet qe proteston dhe nuk mbledh dot 1000 shpellkare,e tregoja dhe vota ku mori vetem5670 vota

 14. Eshte per te ardhur shume keq qe zbulohen vjedhje te tilla nga nje parti politike ndersa SPAK aktivizohet vetem kur ka denoncime
  Perse nuk flet ambasadorja Kim? Eshte edhe ajo nje firme fantazme me vete?
  Ketu duhet ndertuar nje burg i ri por leket i duhen kthyer ketij populli
  Ne kete periudhe kush ka qene drej pergjithshme tatimeve? Mos ajo qe eshte sot ministre?

 15. Ne 7 korrik dilini te gjithe ne proteste . Mos e beni per politiken por per familjet dhe femijet tuaj .
  Sa do te duroni akoma o te mjere ?

  1. Ne proteste per te rrezu mje Ram hajdut e per te sjelle nje Sal shkerdhate?

   Shko e dil vet ne proteste, e je qe je beji dhe nje gojore Sales, si keta te lapsit

 16. Berisha është kriminel i ftohtë të vret e s’të qan. Është shpallur non grata.

  Për interesat e tij dhe të familjes dhe për këtë kërkon të nxjerrë popullin në rrugë.

  Dhe për këtë që është më ironike do shkoj dhe Ilir Meta me Monikën krahë për krahë.O tirons nga vicidoli nuk i ka zbuluar mona e tan leprit por jane faturat e likes

  1. Po kjo kurva e gjate mavi ça eshte sipas teje . O idot ku do larguar me çdo menyre pavarsisht berishes dhe bashes se ata te dy bashka nuk kane vjedh sa 1/ 1000 e kurves se gjate .

   1. Pavaresisht ketij te t’imit!

    Nuk del njeri me mend ne proteste per te heq nje hajdut qe te vije nje tjeter!

   2. O injorant o shpifes po cfar vjedhje flisni ju more per ato qe vodhi LSI qe mbante peng vendin dhe tani ja hidhni fajin qeveris po LSI i beri keto vedhje

   3. O injorant o shpifes tipat si pune jote degjojin nje shpifje te sali non grades dhe ju lifni mbas atij dhe turp te vije qe shan ministret femra turp shife pak veten ne pasqyre cfar fytyre ke dukesh ti qe je rrugaç

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *