• |
ide | kryesore

Johnny Depp dhuron 800,000 dollarë pas gjyqit me Amber Heard

-Instant, Paparazzi, Slider


Johnny Depp ka bërë një donacion të rëndësishëm për Fondacionin e Spitalit të Fëmijëve në Perth.

Aktori ka dhuruar rreth 800,000 dollarë për organizata të ndryshme bamirësie përmes shitjes së NFT-ve.

Komuniteti NFT i Depp i quajtur Never Fear Truth ka ndarë donacionet midis Fondacionit të Spitalit të Fëmijëve në Perth, Shoqatës së Fëmijëve të Spitalit Great Ormond Street, Koalicionit Footprint dhe Spitalit të Fëmijëve të Los Anxhelosit.

NFT-të përshkruhen si “një aktiv dixhital që përfaqëson objekte të botës reale si arti, muzika, artikujt në lojë dhe videot” dhe blihen dhe shiten në internet, shpesh me kriptomonedhë, sipas Forbes.

Në një postim në Twitter më 6 korrik, komuniteti NFT i Depp njoftoi se kishte dhuruar 800,000 dollarë (USD) në total për bamirësi të ndryshme.Fondacioni i Spitalit të Fëmijëve në Perth falënderoi komunitetin të aktorit për bujarinë e tyre në një postim në Twitter më 7 korrik.

‘Faleminderit shumë për bujarinë tuaj për të ndihmuar në mbështetjen e fëmijëve të sëmurë @PCHFWA dhe WA. Këto fonde do të kenë një ndikim të rëndësishëm për të ndihmuar në mbajtjen e @PerthChildrens të klasit botëror për fëmijët dhe familjet tona.’

Dhurimi vjen pas gjyqit të tij me  ish-gruan, Amber Heard rreth një artikulli të vitit 2018 që ajo kishte shkruar ku pretendonte se ishte viktimë e abuzimit në familje.

Heard e kundërshtoi atë për 100 milionë dollarë, duke pretenduar se avokati i Depp-it Adam Waldman bëri deklarata shpifëse duke i quajtur pretendimet e saj një ‘mashtrim’.

Johnny  fitoi padinë dhe iu dha 15 milionë dollarë – 10 milionë dollarë kompensim dhe 5 milionë dollarë dëmshpërblim.

Aktores iu dha 2 milionë dollarë dëmshpërblim nga 100 milionë dollarët që kërkonte në kundërpadinë kundër ish-bashkëshortit të saj dhe mori zero dollarë si dëmshpërblim.

Gjyqtari më vonë uli çmimin e dëmit ndëshkues prej 5 milionë dollarësh të Depp në maksimum prej 350,000 dollarësh nga Virxhinia, duke e ulur totalin e Depp në 10,350,000 dollarë – minus 2 milionë dollarë që ai ishte urdhëruar të paguante./Lapsi.al


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *