• |
ide | kryesore

Votimi i propozimit francez, vjen reagimi gjerman: Ju duam bashkë me Shqipërinë në BE

-Instant, Arkiva, Lajme, Të funditKancelari gjerman Olaf Scholz ka përshëndetur votimin e propozimit francez në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut.

Në një postim në llogarinë e tij në Twitter, kancelari gjerman shkruan se tashmë hapet edhe ruga për Konferencën e Parë Ndërqeveritare për RMV-në dhe Shqipërinë.

“Në ju duam anëtarë të BE-së dhe do të jemi krah jush përgjatë gjithë rrugës,” shkruan ndër të tjera Olaf Scholz.10 Comments

 1. Nuk e di perse por Berisha duket gjithmone e me larg. Duhen larguar sa me pare komunistet si Berisha por dhe ata qe e mbushen kete vend me droge dhe parate e pista.

  1. Duhet zhduk i pari kryehajduti i sotçëm i Surrelit që e çpopulloi masivisht atë vend, madje urgjentisht. Më pas, radha e të tjerëve. Parësore është të zhduket klika e Ramës.

 2. Konferenca e parë ndërqeveritare Shqipëri-Maqedoni e Veriut do të mbahet të martën, ku nisin zyrtarisht edhe bisedimet për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

 3. Fillimi i fundit. (Per BE-ne)
  Pas 30 e ca vjet talljesh e sorrollatjesh, tani ju mbaruan te gjitha argumentat e pretekste, s’dine c’te shpikin tjeter.
  E megjitheate, sa do mire te shkojne negociatat, do duhen edhe se paku nja 10 vjet per tu pranuar.
  Shpresojme qe te ekzistoje BE atehere.

   1. Nuk eshte ngritur ne “vlerash”, eshte ngrtur si nje marreveshje tregetare per ndarje tregjesh e perfitimesh dhe si kunderpeshe ndaj bllokut sovjetik qe tashme nuk ekziston.
    Deri para disa kohesh quhej Tregu i Perbashket Europian (TPE).
    Tani kane nderruar emrin, pak a shume si nderrimi i emrit nga PPSH ne PS.

 4. si Berisha, ashtu edhe Meta nuk kanë liqen tjetër ku të lahet vetëm “pellgu i skifterëve” që e kanë krijuar vetë.

  Një rezervat ku kanë rritur dhe ushqyer me rasat politik qënien e tyre, me shpresën se do t’ju shumohet. Por u ka ndodhur si kur kinezët sollën Karasin, një peshk që rritet shpejt në Liqenin e Shkodrës: që gati shuajti Krapin e gjallesat e tjera.

 5. Tallni trapin me shqiptaret tallni.Keni qe 2o vite qe do beni kete e do beni ate.Do shkoj edhe nja 30 vite sa te mbaroje procesi.Deri atehere vetem pleqte pastaj do kene nevoje per BE.Gjithe rinia ka ikur tashme.

 6. Bravo Edi Rama!… E cove per lesh kari serbin Salih Ram Berisha Karaxhici i qiu nonen,Luli i qiu Argiten,ti e qive ne byth shpellarin.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *