• |
ide | kryesore

Si e fshehu qeveria për dy vjet zgjatjen e afatit për rrugën e Arbrit

-Instant, Arkiva, Kryesore, LajmeMë 2 gusht, ministrja e Infrastrukturës dhe Energjetikës, Belinda Balluku njoftoi shtyrjen me 17 muaj të afatit të punimeve për rrugën e Arbrit – një projekt koncesionar që pritet t’u kushtojë taksapaguesve rreth 40 miliardë lekë [330 milionë euro].

E parashikuar për t’u dorëzuar në prill 2022, kontrata e rrugës së Arbrit pritet tashmë të përfundojë në shtator të vitit 2023. Sipas Ballukut, shkak i shtyrjes së afatit ishin bërë problemet gjeologjike.

“Mbetet për t’u dorëzuar tuneli i Murrizit, i cili na ka vendosur përpara një vështirësie shumë të madhe përsa i përket gjeologjisë dhe na është dashur të shikohet i gjithë projekti…,” deklaroi Balluku në një aktivitet publik.

Por të dhënat e siguruara nga Ministria e Infrastrukturës tregojnë se projekti teknik për tunelin e Murrizit dhe afati i dorëzimit të rrugës u ndryshuan që në vitin 2020; por ato iu mbajtën të fshehura për gati 2 vjet publikut.

Për më tepër, në një ceremoni inaugurimi të mbajtur thuajse një vit pas ndryshimit të afatit, ministrja Balluku deklaroi në prani të kryeministrit Edi Rama se rruga pritej të përfundonte në prill 2022 – një deklaratë kjo jo vetëm e pabazuar, por në dukje edhe qëllimisht e pavërtetë.

LEXO EDHE: Reportazhi/ Rruga e Arbërit hapet me shumë bujë dhe akoma me më shumë arna

Sipas Ministrisë së Infrastrukturës, ndryshimi teknik i projekt-zbatimit për tunelin e Murrizit u miratua më 20 tetor 2020, pas rekomandimit të supervizorit të rrugës.

“Me miratimin e projekt- zbatimit të ndryshuar është miratuar dhe shtesa e afatit,” tha Ministria, ndërsa theksoi se vendimi është marrë bazuar në vlerësimet e një inxhinieri të pavarur, Institutit të Ndërtimit, Shërbimi Gjeologjik Shqiptar dhe Autoritetit Rrugor Shqiptar. Rama dhe Balluku u pritën me tupanë dhe me fëmijë të veshur me kostume popullore në hyrje të tunelit të Murrizit më 29 nëntor 2021, ndërsa një tra prej betoni u ngrit në ajër në mënyrë simbolike.

LEXO EDHE: Skandali/ Si gënjeu ‘Gjoka Konstruksion’ për punimet tek ‘Rruga e Arbrit’

“Kontrata ka afat dorëzimi fundin e prillit 2022 dhe do të bëjmë të pamundurën për të dorëzuar gjithçka në kohën e duhur,” premtoi Balluku.

E pyetur nga BIRN, Balluku tha përmes zëdhënësit se deklarata e saj ishte pjesë e vullnetit “për të ecur me ritme sa më të shpejta”.

“Ky deklarim është pjesë e vullnetit dhe përpjekjes së Ministrisë së Infrastrukturës për të ecur me ritme sa më të shpejta dhe për të përfunduar sa më shpejt rrugën, duke u bazuar në mundësinë që formacionet gjeologjike të ishin më të përshtatshme se ato të ndeshura deri në këtë fazë të ndërtimit,” tha Balluku.

LEXO EDHE: Koncesionet e oligarkëve/ Ku doli Rama bllof me fondet për tërmetin

Ndërtimi i rrugës 54 kilometra që lidh Tiranën me Dibrën nëpërmjet një kontrate koncesionare për kompaninë ‘Gjoka Konstruksion’, filloi në vitin 2018. Projekti parashikon ndërtimin e një rruge me dy korsi, e cila kalon në një seri me gjashtë tunele dhe dy ura të larta.

Ndërtimi i saj është përdorur si një kalë beteje elektoralesh në qarkun e Dibrës prej vitit 2013. Pavarësisht problemeve në disa segmente, rruga është funksionale nëpërmjet bypassit të Qafës së Murrizit, në një lartësi mbi 1000 metra, ku kalohet me vështirësi kryesisht në dimër./ BIRN30 Comments

 1. Opo lerini lloqet e vidhni perderisa mileti fle gjume .
  Leket e buxhetit jane te shtetit jo taksat e miletit .
  Vidhni e mos na derrdellisni se na çate koken me pordhe syfyri

  1. BALLUKU do djegur e gjalle!!!

   Eshte kryqelbesira e keryehajdutja e shqiperise, po aq sa edhe kryekurva , bashke me ate Matilda KERCAKU PECANI etc qe i merr burrat rrjesht per aq sa i duhen

   Si nuk i lancon populli keto qelbesira !!!!!

 2. Rruget kane leke!
  Por mbasi Sali Berisha i vuri te gjitha ne vije duke mbaruar pjesen me te madhe,si t’ua gjejme kleçken?
  “Probleme gjeologjike”.
  “Ribejme projektin nga fillimi” dhe fusim leket ne xhep.
  Dhe sot mbas 9 vjetesh rruget kane mbetur rrugeve,ne te njejten gjendje si ne fillim te viteve ’90,kur duhej te kishte filluar mirembajtja e tyre.

  1. Fjala vjen, ka vendosur që njerëzit t’i thonë që dukesh idiot kur kërcënon fizikisht me “thyerje në mes” kundërshtarin. Një fjalor ekstrem i lacave të lagjeve në vitet ‘80. Ilir Meta nuk është se nuk e di këtë. Ai ka arritur mjaftueshëm vëmendje negative pas kësaj.

   Në mëngjes poston një foto të Kabulit dhe thotë se është Tirana e mbuluar me tym. Natyrisht që dhe këtu tërheq qindra mijëra komente negative. Salih metaj e beri rrugen e arbrit o loqja salihut,nje rruge 60 km e nuk e perfundoje kurre o shpellkari salihut 32 vjet nuk shtroje as nje km rruge ne tropoje o maloku funksional i salihut

   1. Ore ti mavria i ores 22:39 e di qe s’merrni vesh gjuhe tjeter pervec dhunes,por mbas Rames,t’i shkerdhej edhe une robt,moterqire mavi.
    Malok jam edhe une si cdo shqiptar,por jam malok laberie mor pidhmoter

  2. o injorant po qa vuri sali berisha ne vi ore syt qe te pellcasin ty po sali berisha i la rruget rrugeve dhe projekti u be nga e para sepse rrezikonte te shembej se sali berisha i kishe vjedhur parat dhe ti thua i vuri sali berisha ne vi sali berisha i beri te gjitha rrumpall o cop mishi

   1. O juve mavive ju do qire cdo frymor qe keni ne shtepi e ne fis,o race kurvash.
    Ne nga jugu kemi nje shprehje.
    “Fshatari eshte aq mosmirenjohes sa e do buken me cfurkut”.
    Po ke mbi 10 vjet morr robqir qe vete me makine ne ate fshatin tend te qelbur o kercikuq baltovine.
    Apo i beri Rama projektet kur po te qinte meshkujt e fisit.
    Ke mbi 10vjet qe iken nga Vermoshi ne Konispol,nga Vlora e Durresi ne Pogradec e Korce per 3-4 ore,o pidhrob.

  1. Titulli eshte qe qeveria e fshehu per dy vjet per fundi in e rruges .Cudi e madhe,kjo qeveri sgenjen asnje here,nuk abuzon me parate e taxapaguesvet( nevet) Po nuk besoni lexoni gazeten Tema te mjeros apo edhe portalin “djathtist” Konica (qe po i a ndyn emrin shqiptarit me te ndritur) me shkrimet e injorantvet me shkolle si Cupi Ngjela,Bazes apo ca Pata a Rosa ckane ne qymezet e tyre

 3. “Kontrata ka afat dorëzimi fundin e prillit 2022 dhe do të bëjmë të pamundurën për të dorëzuar gjithçka në kohën e duhur,..”

  Ketu ajo thote afat dorezimi e me pas thone deklarim vullneti.

  Ca tallje!

 4. O lapsi o kazan ngele duke sajuar historira e shpifje po pse nuk flet asnjeher per sali berishen dhe ilir meten ti o lapsi po normal qe ti per sali berishen dhe ilir meten nuk thua asnje gje per te keqijat qe i kan ber vendit sepse je nje portal qe i sherben sali berishes dhe ilir metes dhe qdo gje qe ti nxjerr jan genjeshtra shpifje dhe trillime po kush te beson ty o lapsi vetem injorantet njerez pa kulture njerez qe nuk duan te punojin njerez qe nuk duan te pagujin taksa njerez qe nuk duan te shkojin ne shkoll njerez qe rrin Gjith Diten e han fara neper cepat e pallateve pllumargjinjt agallare pa shkolle qe jan pasuru me para te pista burgaxhinjt plenagjijt dallaveraxhinj pijanecet dembelet hileqaret rrugaçet bixhozxhinjt ish doganjere dhe grubi LGBT ja keto i besojin trillimeve tuaja

 5. Nga përmbajtja e këtij Akti, kuptohet qartë pse SHBA ka goditur figura politike me impakt rrezikshmërie në rajon. Në rastin e Shqipërisë, i tillë shihet Berisha, tashmë i shpallur “non grata”, por dhe ortaku i tij politik Meta, goditja ndaj të cilit po vjen me hapjen e një dosjeje që zbulon të kaluarën e tij kompromentuese si ish-bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit.

  Nuk është e vështirë të kuptohet se pas zhvillimeve të fundit në politikën shqiptare qëndron SHBA. Ashtu siç nuk është e vështirë të kuptohet se Uashingtoni nuk do lejojë riardhje në pushtet të dyshes Berisha-Meta, të cilët i sheh tashmë si të korruptuar dhe destabilizues.Shiko spiunet e salih metaj te kuptosh cfare rrace e qelbur spounesh e mbrojne kete dyshe agjentesh me emra te ndryshuar,shpellkare maloke skiftere byrektor qe shkerdhejne dhe motrat vajzat mamate e tyre vetem qe dyshja spiune salih metaj te je mire

 6. PRA PO KTHEHEM SHUME KOH PAS 6-7 VITE ME PARE KY ORGJIST PO TI JEPI MUNDESIA DO BENTE KRYEQYTET HIMAREN-VLOREN DHE PASTAJ TJA BASHKONTE GREQIS KY ESHTE GREK I SHITURN KEMB E KOKE KETE E KANE SJELL NGA NENURAT E ERRTA TE PARISIT NGA SHERBIMET GREKO-SERBE KY SHQIPERIN NE SHKUMBIN E LARTE JA JEP SERBIT KETE KO PROJEK GEGEN E URREN NE MENYR JASHTE NJERZORE KY NA BENE RRUGEN KARVIQ HQRDHIK KOPIQ ANDEJ NGA HIMARA DHE AKOMA SKA LIDHUR RRUGET E KOMBIT NGA KATER RRUGE QE KA SHQIPERIA RRUGEN E KOMBIT KOSOV DURRES S TIRAN DURRES-GJIROKASTER DHE RRUGA E TIRAN ELBASAN-KORCE I MBAROJE I MADHI SKENDERBEJ KURSE KU ORGJIST KA 9 VITE E KA INAGURUAR 5-6 HERE RRUGEN E AERBERIT NJESOJ SI NEGOCIATA QE KEMI HAPUR SHAMPANJE QE NE FAKTE KY ORGJIST NUK I DO NEGOCIATAT BE SH B A KY ME ORGJIT TE TIPIT GRISELDA JELEZA NUK E BEN RRUGEN E ARBERIT NUK E BEN KA ALERGJI PER RRUGEN E KOMBIT RRUGE QE STE CON GJEKUNDI KA THENE NE PARLAMENT NE TE VETMIN RAST ESHTE TREGUAR I NDERGJESHEM ………………..

 7. Si sekretar i organizatëse së Partisë Komuniste të spitalit, që detyrë kryesore kishte zbatimin e vijës së partisë, luftën e klasave dhe çfaqjet e huaja dhe raportimin e armikut të brëndshëm dhe të jashtëm e organet e Drejtorisë së Punëve të Brëndëshme, sa i zellshēm dhe i ashpër ka qenë Saliu?

  Saliu duhet të dijë se deshmitare që janë gjallë për luftën e klasave që ka bërë Saliu si sekretar i organizatës së partisë.

  Saliu duhet të dijë se studentë janë gjallë se si Saliu i nxirrte nga fakulteti për çfaqje të huaja e flokë të gjata.
  Paska dale Juri prap o shpellkare qe tregon qe dhe Haloperidoli nuk i ben me derman keti shpellkari me kemishe te bardhe e kollare te zeze nga ato qe qarkullojn neper tirone

 8. Berisha ja treguar se për pushtetin e tij, për interesat korruptive të familjes së tij, është vrasës i pashpirt. Vrau në 2 prill 1991, vrau në Gërdec, vrau në 21 janar, vrau atdhetarë të shquar si Remzi Hoxhën, prokurorin Xhevat Hana, Dritan Priftin, Trebickën, Olldashin e dhjetëra të tjerë. Për rrjedhojë nuk ka sesi të “kursej” Ilir Metën”

  1. O i paemer, ty te qifte reis cico pragun e kasolles o shkaperdhate bataku. Ik re kar mos na baj te mencunin ketu, zog kurve.

 9. Sali Berisha, sot aleati kryesor politik i Ilir Metës, ka deklaruar në gusht të vitit 2001 se Meta do ta mbyllë jetën e tij prapa hekurave.

  “Për PD, Ilir Meta është njeriu që përfaqëson klanin më të rrezikshëm të trafiqeve në Shqipëri, të trafikut të drogës, të trafikut të fëmijëve dhe të trafikut të vajzave të mitura. Në historinë e vendit, ky mbetet njeriu që me bandat e tij, ngjiti Shqipërinë në krye të listës së vendeve të planetit, të trafiqeve të skllavërisë së seksit, të fëmijëve të drogës dhe armëve.O ti me emer salih metaj te kane perdhunuar trute ty e fisit tend o loqja e majte e komunistit soiun salih metaj

 10. Berisha sot la të kuptohet se ka edhe një pengesë tjetër. Pengesë që nuk vendoset prej tij, po prej Edi Ramës: pastërtia e kandidatëve.O shpellkare lexoni cfare thote salih metaj,filloje tja lepije loqet rames,si gjithmon kur eshte ne hall te madh

 11. Rruga e Kombit u ndërtua nga qeveria e mëparëshme , mbrenda dy viteve, ndonëse edhe në ate rrugë pati probleme gjeollogjike në tunelin e gjatë dykalimsh të Kalimashit.
  Po ashtu edhe autostrada që e lidhi Tiranën me Elbasanin vetëm për gjysmë ore kohë udhëtimi.
  Po gjatë kësaj kohe, u ndërtua një pjesë e madhe e autostradës së jug perëndimit, nga Durrësi në Vlorë apo rruga tjetër nga Levani në Tepelenë.
  Rruga e Arbërit , një projekt i vjetër , deri në vitin 2013 , kishte shkuar gati në gjysmën e gjatësisë së saj.
  Nëse qeveria Rama do të kishte vazhduar punët në këtë rrugë që në vitin 2014, me ritmin e ndërtimeve rrugore të qeverisë Berisha, në vitin 2015 Rruga e Arbërit duhet të kishte përfunduar, por qeveria Rama i filloi punimet në vitin 2018 e pasi kanë kaluar 4 vite, përfundimi është shtyrë edhe për dy vite të tjera.
  Hesapi është krejtësisht i lehtë për të kuptuar se qeveria Rama “suksesin më të madh” të saj e pati në kanabizimin e gjithë Shqipërisë mbrenda dy viteve, 2016-2017, ndërsa për 9 vite nuk ka përfunduar asnjë vepër kombëtare të infrastrukturës rrugore..
  Për fat të keq shqiptarët e kanë shumë të dobët kujtesën për të kaluarën.
  Harojnë që Rama kur ishte në opozitë , tallej me Berishën duke përsëritur çdo ditë se atij i është bërë mëndja “rrugë, rrugë e vetëm rrugë”, e Rrugën e Kombit e ka cilësuar si një rrugë që “nuk të shpie asgjëkund”.
  Berisha , megjithë gabimet e tij, për Shqipërinë, vendin më të pa zhvilluar të Europës, pati si prioritete të qeverisë, dy objektiva të rëndësishme, infrastrukturën rrugore dhe ate energjitike e në tetë vitet e qeverisjes realizoi goxha prej tyre.
  Të gjitha vendet e fuqishme aktuale, u fuqizuan më shumë pikërisht duke i dhënë rëndësi infrastrukturës rrugore e energjitike,
  Bile edhe Rusia e veçanërisht Kina , u zhvilluan shumë këto dekadat e fundit ekonomikisht, vetëm se i dhanë përparësi infrastrukturës rrugore e energjitike , nën shembullin e vendeve perëndimore kapitaliste, SHBA e BE..
  Ramës i është ngulitur në mëndje vetëm turizmi e portet e skafeve turistike, pasi ja pa “hajrin” trafikut gjigand të drogës nëpërmjet detit e kujton se Shqipëria do të lulëzoje nëpërmjet turizmit të mafies së drogës.
  Ekonomia e prapambetur shqiptare nuk mund të zhvillohet vetëm me projekte për porte e aeroporte, pa siguruar energjinë e infrastrukturën rrugore e pa modernizuar bujqësinë e blegtorinë e komunikacionin që janë arteriet e qarkullimit të “gjakut”, për rritjen e nivelit ekonomik.
  Një tjetër marrëzi e projekteve të Ramës, është se ai haron që turizmi sezonal bregdetar, nuk mund ta zgjithë kurrë problemin e papunësisë, pasi zgjidh vetëm punësimin e stinës verore.
  Marrëzia tjetër kriminale, është ideja për legalizimin e kanabisit, e mesa duket me idenë e kthimit të Shqipërisë në “superfuqinë europiane turistike” me ndërtimin e porteve të skafeve që dihet se trafikuan qindra tonë marijuhanë në Itali, kontot e tij në bankat ofshore do të shtohen më shumë.

 12. Dje nge Frankfurti per ne Tr 3 Ore ne pritje!! Skishte staff Rinasi… Cudi e madhe!! Kane ikur te gjith profesionistet jashte… Kane mbetur vetem “patetet dhe geshtenjat” ne pellgun e ballkanit…

 13. E sinkronizuar dhe me fjalorin e dhunshëm të Ilir Metës, me kërcënimet për thyerje në mes dhe plumb ballit, që ai përmend përditë si i forti i lagjes, e gjithë tipologjia e opozitës Berisha- Meta ngjan me një grup njerëzish të frustruar nga pafuqia e tyre, që ëndërrojnë të përmbysin kundërshtarët me dhunë, por që këtë gjë duhet ta bëjë dikush tjetër në emër të tyre.

 14. Gazetari Artur Zheji është përballur me një suprizë të pakëndshme në qytetin bregdetar të Sarandës.

  Qesen e mbeturinave që e kishte lënë te dera e pallatit e ka gjetur mbi automjetin e tij.

  Për shkak se nuk i ka dërguar në vendin e duhur, në koshat që janë caktuar nga pushteti vendor, mbeturinat kanë përfunduar mbi “Range Rover”-in e tij, ashtu siç shihet në foton e mëposhtme

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *