• |
ide | kryesore

Video/ Atalanta në krye të Serie A: Torino kalon Juventusin në renditje

-Instant, F1, Sport, VideoPas pesë javëve të para, renditjen e Serie A e kryeson befasisht Atalanta. Skuadra e Gasperinit vazhdon të magjepsë dhe, me 0-2 në shtëpinë e Monzës, shkon në 13 pikë, ende e pamundur. Fitore e rëndësishme edhe për Torinon, që likuidon 1-0 Leccen dhe futet në zonën europiane duke kaluar kushërinjtë e Juventus. 2-2 spektakolar në Arechi me Empolin që del me një pikë nga fusha përballë Salernitanës. Ismajli titullar, ndërsa për Bajramin 24 minuta në fundin e takimit.

TORINO 1-0 LECCE
Mjafton një gol i Vlasic në Torino për të mposhtur Leccen 1-0 në shtëpi dhe për të arritur kështu në kuotën e dhjetë pikëve në renditje, në vendin e katërt dhe në mes të zonës europiane. Në ndeshjen e fundit të së hënës, për javën e pestë të Serie A, granatat dënojnë salentinët të qëndrojnë në fund të renditjes me vetëm dy pikë të fituara. Buzëqeshje për Juriçin, tashmë i detyruar t’i lërë vendin në stol zëvendësit të tij Paro për shkak të pneumonisë. Nga ana tjetër, pankina e Baronit është në lëkundje të plotë.

MONZA 0-2 ATALANTA
Atalanta e Gian Piero Gasperinit nuk dështon në takimin me “fqinjët” e Monzas: skuadra bergamaske triumfoi 2-0 në Stadiumin U-Power dhe rrëmbeu kreun e renditjes, e vetme, me 13 pikë. Monza e Stroppa-s ndërkohë, që vjen nga një merkato e fortë, mbetet e ankoruar në mënyrë sensacionale në zero pikë pas pesë javësh. Ndeshjen e vendosi, në pjesën e dytë, devijimi i të riut Rasmus Hojlund – në të parën si titullar – të cilit i shtohet edhe autogoli i Marlon.

SALERNITANA 2-2 EMPOLI
Një hap i vogël përpara si për Salernitanën ashtu dhe Empolin në ndeshjen e prapambetur të së hënës, për javën e pestë të Serie A. Në Arechi përfundoi 2-2 mes shumë golave dhe spektaklit. Miqtë kaluan përpara me Satrianon por menjëherë erdhi barazimi i Mazzocchit. Në pjesën e dytë, skuadra e Nicolas përfundoi përmbysjen me golin e Dias, dhjetë minuta nga fundi, megjithatë Lammers barazoi sërish rezultatin, duke i lënë me gjashtë pikë kampanët dhe katër toskanët.
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *