• |
ide | kryesore

Njihuni me trendet më “in” të kësaj vjeshte

-Instant, F1, Stil
TrendiTrendi mund të shihet kudo, nga pasarela dhe filmat, tek të famshmit si Zendaya dhe Kendall Jenner madje edhe Ikea. Pamja preppy, e popullarizuar për herë të parë në vitet ’50, është rikthyer. Me elementë kryesorë si xhaketat e universitetit dhe mokasinwt me çorape të gjata.

Trendi mund të shihet në pasarelë. Në shfaqje nga Celine dhe Coach, si dhe në personazhe të famshëm si Zendaya, Kendall Jenner dhe Hailey Bieber.

Në ekranet tona, filmi i ri i shkollës së mesme të Netflix, Do Revenge, është krahasuar me klasikun e parapëlqyer Clueless, falë përdorimit të çeqeve pastel dhe loafers. Dhe pamja është parë madje edhe në rrethinat e pamundura të dhomës së zhveshjes Ikea. Adoleshentët kinezë po përdorin dollapët blu në dyqanin e Shangait si një sfond për selfie, falë tendencës përgatitore të Meigaofeng, ose “shkollës së mesme amerikane”. Ndërkohë, në TikTok, hashtag-u “preppyaesthetic” numëron me 1.5 miliardë shikime.

Preppy ka një efekt në atë që konsumatorët blejnë. Kërkesat për këpucët mokasin janë rritur me 86%. Matchesfashion.com raporton gjithashtu shitje të mira për loafers, me dizajne nga Gucci, Bottega Veneta, Valentino dhe Row.

Preppy 2022

Versioni i vitit 2022 i preppy është më pak i çuditshëm sesa referencat nostalgjike të tilla si Clueless, seritë Gossip Girl të viteve 00 ose Carlton Banks nga Fresh Prince of Bel-Air. Në vend të kësaj, ajo ka një ndjenjë të relaksuar.

Për femrat si, Bella Hadid, Kendall Jenner dhe Hailey Bieber janë referenca, me përdorimin e çorapeve të bardha nga Bieber me mokasina një detaj stili me ndikim.

©LAPSI.AL
The GuardianLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *