• |
ide | kryesore

Video/ Freiburg arrin Union në krye të Bundesligës: rrëzohet në mënyrë të pabesueshme Dortmund

-Instant, Sport, Video
DortmundFreiburg arrin Union Berlinin në krye të renditjes së Bundesligës pas tetë javësh. Skuadra e Streich buzëqesh teksa kalon 2-1 Mainz dhe shkon në 17 pikë. Po aq sa kryeqytetasit të mundur 2-0 në Frankfurt. Shembet edhe Borussia Dortmund, të mundur 3-2 në Këln. Gjithçka është e lehtë për Leipzig, 4-0 ndaj një Bochum gjithnjë e më të fundit. Fitore në fund për Wolfsburg, 3-2 ndaj Stuttgart.

KOLN-BORUSSIA DORTMUND 3-2

Sezoni i luhatshëm i Borussia Dortmund vazhdon, pasi humbet mundësinë për të marrë kryesimin në renditje. Brandt i çoi miqtë përpara pas gjysmë ore lojë në pjesën e pare. Por në fillim të pjesës së dytë përmbysja e bujshme mbërriti brenda tre minutave. Kainz dhe Tigges midis 53′ dhe 56′ nënshkruan parakalimin e Këlnit. Dortmundi e ndjeu goditjen dhe pësoi trisin nga Ljubicic në minutën e 71-të. Autogoli i Schmitz në minutën e 78-të i dha pak shpresë verdhezinjve, por sulmi përfundimtar i Borussia nuk ndryshoi asgjë.

FRANKFURT-UNION BERLIN 2-0

Liderët e Union Berlin bien në shtëpinë e një Frankfurti që konfirmohet në formë të shkëlqyer dhe solid në zonën e Evropës. Gotze znbllokoi ndeshjen në minutën e 12-të. Lindstrom dyfishoi në fund të pjesës së parë. Në minutën e 69-të një mundësi për miqtë kur Kolo Muani la ekipin e tij me dhjetë lojtarë për një karton të dyfishtë të verdhë. Por kryeqytetasit nuk e shfrytëzuan epërsinë numerike dhe muri i Eintracht-it rezistoi deri në fund.

FREIBURG-MAINZ 2-1

Freiburgu përfitoi nga nokauti i Union Berlin dhe zuri vendin e parë në renditje me 17 pikë, duke u barazuar me berlinezët. Vendasit patën një fillim të shkëlqyeshëm me Gregoritsch që çoi përpara ekipin e tij pas vetëm tre minutash. Më pas Kyereh dyfishoi në minutën e 37-të. Gjithçka u duk e lehtë, por në të 52′ Martin rihapi llogaritë. Megjithatë ishte vetëm një tronditje dhe njerëzit e Streich mund të festojnë rekordin.

LIPZIG-BOCHUM 4-0

Gjithçka e thjeshtë për Leipzig që rikthehet te fitorja duke dënuar një Bochum gjithnjë e më të fundit, me një pikë të vetme. Skuadra e Red Bull, në mesin e tabelës, e zgjidhi çështjen pas vetëm 53 minutash. Werner zhbllokoi ndeshje pas një çerek ore, Nkunku dyfishoi me penallti në minutën e 23-të. Trisi është i Werner në fillimin e pjesës së dytë. Në të 64′ Nkunku pati mundësinë të përsërisë rezultatin e pjesës së parë por këtë herë gaboi nga 11 metra. Pa problem në fakt sepse miqtë janë inekzistentë dhe sulmuesi gjithësesi e shënoi pokerin në të 85′.

WOLFSBURG 3-2 STUTGART

Wolfsburgu buzëqesh në frymën e fundit duke i lënë fundin e tabelës Stuttgart. Pjesë e parë spektakolare me Guirassy-Marmoush që i përgjigjen njëri-tjetrit brenda gjashtëdhjetë sekondave, mes 22 ‘dhe 23’. Arnold i shtyu vendasit përpara në minutën e 37-të, Mavropanos rikthen barazinë në shtesë. Pjesa e dytë nuk reflektoi fraksionin e parë dhe ritmi u ngadalësua, por kur barazimi dukej i kryer erdhi 3-2 i Wolfsburg me Gerhardtin.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *