• |
ide | kryesore

Irani dënon thirrjen e OKB-së për hetimin e dronëve

-Instant, Lajme, PlanetIrani dënoi ashpër të shtunën thirrjen e Francës, Gjermanisë dhe Britanisë për Kombet e Bashkuara për të hetuar akuzat se Rusia ka përdorur drone me origjinë iraniane për të sulmuar Ukrainën , tha ministria e tij e jashtme.

Ukraina thotë se Rusia ka përdorur dron sulmues Shahed-136 të prodhuar nga Irani. Nëse konstatohet se janë të vërteta, akuzat do të ishin në kundërshtim me rezolutën 2231 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së. Një letër, e parë nga Reuters, iu shpërnda anëtarëve të këshillit të sigurimit të OKB-së nga të tre vendet, e njohur si E3.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Nasser Kanaani tha se thirrja e së premtes nga grupi i vendeve E3 ishte “e rreme dhe e pabazë” dhe se ajo ishte “refuzuar dhe dënuar me forcë”.

Si Teherani ashtu edhe Moska i mohojnë akuzat.

 1 Comment

  1. SHPRESOJ TE MOS KEMI ARRITUR FUNDIN LOGJIK.SHKATRRIMIN POR KUPTIMIN PRAKTIK BEGATIN SHPETIMIN thotë:

    Te gjitha paleve sot ju mungon dicka perderi sa te gjith duan te drejten hakun ne kete bote.dhe nuk pranojme padrejtesi te na behet.mbetet qe te gjith te respektojme te drejten hakun ne menyre te ndersjellte dhe largohemi nga padrejtesit dhe justifikojm pergjegjsit qe kemi ne kete bote.ZOTERINJ A JET BURRA.QE TE MOS I BENI ASKUJT ATE CFAR NUK DO DESHIRONIT TJUA BEJE ASKUSH.DHE KESHTU DO NDJEHESHIT ME MIR POR TE GJITH DUHET TA HARROJME SE DUKE JU BERE KEQ TJEREVE PER NE DOMOSDO DO KET MIR .KJO NUK EKZISTON ME SE PADREJTESIJA NE ZHVILLIM ME FAKTE.I ZGJOJ TE GJITH .DHE TASHME ME ASNJE FORME PADREJTESIJA NUK TRIUMFON SEPSE .QLLIMET NUK I PERMBUSHIN MUNDESIT DUKE FILLUAR NGA KRYESORJA NJERIU I CILI PER TE QEN I QARTE GJALLERUAR DHE ANGAZHUAR NE DOBI SI SOLIDARITET BAMIRSI. DHE AFTESI DON BESIM FORMIM VLERA.MESHIR TLERANC MIRKUPTIM KUR KETO NUK ZHVILLOHEN HYJN ANTIVLERA QE JAN E KUNDERTA.E VLERAVE KJO QE PO ZHVILLOHET ZOT..TANI TE GJITH AUTOR DHE AKTOR TE GJENDJES QE KAN FUTUR BOTEN DO BINDEN SE PADREJTESIJA NE CDO KUPTIM KA DESHTUAR.DHE SE DEMIN E KA SHUM HER ME TE MADH SE DOBIN .TANI DO TE KUPTOJNE PASOJAT DHE PERGJEGJSIT QE I KAN TERHEQUR DREJT VETES TYRE .DUKE U MBAJTUR KREJT LART..ME MENDIMET DHE ANGAZHIMET E TYRE. POR FAKTIKISHT MUNDESIT I NXJERRIN PER TE RALIZUAR QELLIMET I NXJERRIN AQ POSHTE SAQE PO TE THELLOHESHIN NE CDO KUPTIM PADREJTESIJA KA NJE SFID TE PA SFIDUESHME NE PASOJ DHE PERGJEGJESI DHE ATEHER DO BINDENI TE GJITH SE CDO GJE QE JUA KENI BER TJERVE NE FAKT JA BET VETES SUAJ .DHE BILE NDOSHTA JENI TE VONUAR PER TE NDRYSHUAR SA NUK JENI RRENUAR PERFUNDIMISHT VETET TUAJA ME DUART TUAJA KUNDER VULLETIT TUAJ.KESHTU UN I SHOH ZHVILLIMET BAZ KRIJIMI DHE UDHEZIMIT HYJNOR TASHME PRAKTIKISHT GJITHCKA ESHTE E LEXUESHME ME FAKTE RRESPEKT PER GJITH UROJ TE KUPTONI .DHE PRANONI NATYRALITETIN TUAJ DHE DOMOSDOSHMERIT SI FUNKSIONON JETA LIGJET E SAJ DHE DILNI TEK NATYRALITIETI DASHURIJA NDAJ VETES HAKUT DUKE DASHUR PER TJERET SI PER VETET TUAJA

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *