• |
ide | kryesore

Italia, me të parën kryeministre femër në histori: Meloni bën betimin

-Instant, Arkiva, Planet, Të fundit


Tashmë është zyrtare: Italia do të ketë parën kryeministre femër në historinë e saj. Georgia Meloni, liderja e partisë së ekstremit të djathtë, “Vëllezërit e Italisë”, fituese e zgjedhjeve parlamentare të shtatorit, do të drejtojë qeverinë e re të koalicionit bashkë me dy partitë konservatore të Silvio Berluskonit dhe Matteo Salvinit.

Meloni bëri sot në presidencën italiane betimin në praniënë e kreut të shtetit, Sergio Mattarella, e pas saj të gjithë ministrat me radhë. Janë 24 të tillë, 18 burra dhe 6 gra.

Italia ka për herë të parë jo vetëm një grua, por edhe ekstremiste të djathtë. Një ditë më parë, Meloni u mandatua nga Mattarella në Romë me krijimin e qeverisë dhe paraqiti listën e kabinetit qeveritar. Të dielën do të kryhet dorëzimi i detyrës nga kryeministri, Mario Dragji tek Giorgia Meloni. Ministër i Jashtëm dhe zëvendëskryeministër do të jetë euro-politikani Antonio Tajani nga partia konservatore Forza Italia.

Portofolin e ministrit të ekonomisë e Giancarlo Giorgetti nga Lega, i cili ishte gjithashtu edhe në qeverinë e Dragjit. Giorgetti konsiderohet si i moderuar dhe përfaqësues pro europian i Legas. Nuk ka dalë duarbosh as vetë kreu i legës, Matteo Salvini, të cilit i kalon ministria e Infrastrukturës dhe posti i zëvendëskryeministrit, ashtu si edhe Tajani. Votimi i qeverisë së re në parlament është parashikuar të mbahet javën e ardhshme. melon ii fitoi zgjedhjet mbi një fushatë të ngritur në premtime të tilla si mbështetje për vlerat e familjes tradicionale e bllokimi i anijeve të emigrantëve.

Triumfi i saj tregoi se joshja e nacionalizimit mbetet e fortë në politikën italiane, ndërsa zotimi i saj për ta çuar vendin në një kthesë të fortë nga e djathta ende i lë shumë të pasigurt se çfarë do të ndodhë më pas. Meloni është kujdesur të hedhë poshtë zërat e frikësuar, se fitorja e FDI-së do të çojë në një kthesë autoritare të Italisë apo në daljen e Italisë nga Bashkimi Europian apo eurozona. President ii këshillit Europian, Charles Michel, kryetarja e KE-së, Ursula von der Leyen dhe presidentja e Parlamentit Europian, Robert Metsola ishin ndër të të parët që e uruan për detyrën e vështirë që ka marrë përsipër, por po kaq i shpejtë u tregua edhe kryeministri hungarez, Viktor Orban i cili e quajti këtë një “ditë të madhe për të djathtën europiane”!/ TCH


5 Comments

  1. BRAVO MELONI SUKSESE!
    BRAVO DHE MATARELA QE JUA DHJEU ZERAVE NGA JASHTE QE KERCENUAN MELONIN .
    NE DIME TE DREJTOJME VETE SHTETIN TONE THA SIPAS LIGJEVE DHE VLERAVE EUROPIANE.

  2. Urimet me te mira qeverise se djathte te znj. Meloni

    Shikoni pak edhe nga Shqiperia ku keni nje ambasador qe nuk flet njehere per hajdutllikun e kesaj qeverie.

    Sogni doro signor ambasciatore

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *