• |
ide | kryesore

Po vjen rënia globale e çmimit të banesave/ Në Shqipëri rritje alarmante

-Instant, Arkiva, Lajme, Të funditGjatë dekadës së fundit, të kesh një shtëpi ka qenë shumë e vështirë. Çmimet u rritën në mënyrë të besueshme për vite me radhë dhe më pas shkuan në mënyrë të çuditshme balistike në pandemi. Megjithatë sot, nëse pasuria juaj është e lidhur me tulla dhe llaç, është koha për t’u nervozuar. Çmimet e shtëpive tani po bien në nëntë ekonomi të pasura. Rëniet në Amerikë janë të vogla deri tani, por në tregjet më të egra janë tashmë dramatike.

Në Kanadanë e ‘çmendur’ shtëpitë kushtojnë 9% më pak se në shkurt. Ndërsa inflacioni dhe recesioni ndjekin botën, një korrigjim i thelluar ka të ngjarë – madje edhe agjentët e pasurive të patundshme janë të zymtë. Edhe pse kjo nuk do të shpërthejë bankat globale si në 2007-09, ajo do të intensifikojë rënien, do të lërë një grup njerëzish me financa të rrënuara dhe do të nisë një stuhi politike.

Shkaku i krizës është rritja e normave të interesit: në Amerikë blerësit e mundshëm kanë qenë duke parë, të tmerruar, pasi norma e hipotekës 30-vjeçare ka arritur në 6.92%, mbi dyfishin e nivelit të një viti më parë dhe më e larta që nga prilli 2002. Mini pandemia -flluska u ushqye nga ulja e tarifave, cash-i stimulues dhe një gjueti për më shumë hapësirë ​​periferike. Tani pjesa më e madhe e kësaj po shkon në të kundërt.

Lexo më tej: Ulet çmimi i naftës ne bursë, Bordi ‘harron’ të mblidhet 

Merrni, për shembull, dikë që një vit më parë mund të përballonte të jepte 1800 dollarë në muaj për një hipotekë 30-vjeçare. Në atë kohë ata mund të kishin marrë hua 420,000 dollarë. Sot pagesa është e mjaftueshme për një kredi prej 280,000 dollarë: 33% më pak. Nga Stokholmi në Sidnei, fuqia blerëse e huamarrësve po shembet. Kjo e bën më të vështirë për blerësit e rinj të përballojnë shtëpitë, duke ulur kërkesën dhe mund të shtrëngojë financat e pronarëve ekzistues, të cilët, nëse janë të pafat, mund të detyrohen të shesin.

Lajmi i mirë është se rënia e çmimeve të banesave nuk do të shkaktojë një krizë epike financiare në Amerikë siç bënë 15 vjet më parë. Vendi ka më pak kredi të rrezikshme dhe banka të kapitalizuara më mirë, të cilat nuk janë zhytur në letra me vlerë subprime të dyshimta. ‘Xhaxha Semi’ tani siguron ose siguron dy të tretat e hipotekave të reja. Humbësit e mëdhenj do të jenë taksapaguesit. Nëpërmjet skemave shtetërore të sigurimeve ato mbartin rrezikun e mospagimit. Ndërsa normat rriten, ata janë të ekspozuar ndaj humbjeve nëpërmjet Rezervës Federale, e cila zotëron një të katërtën e letrave me vlerë të mbështetura nga hipoteka.

Lexo më tej: Inflacioni në shtator 8.1%, niveli më i lartë në 24 vite nga çmimet e larta të ushqimeve dhe naftës 

Disa vende të tjera, si Koreja e Jugut dhe vendet nordike, kanë parë përshpejtime më të frikshme në huamarrje, me borxhin e familjeve prej rreth 100% të PBB-së. Ata mund të përballen me humbje destabilizuese në bankat e tyre ose firma financiare në hije: shefi i bankës qendrore të Suedisë e ka krahasuar këtë me “uljen në majë të një vullkani”. Por kriza më e keqe financiare në botë e lidhur me strehimin do të kufizohet ende në Kinë, problemet e së cilës – tepricat e mëdha spekulative, grevat e hipotekave, njerëzit që kanë parapaguar për banesat që nuk janë ndërtuar – janë, me mëshirë, të përfshira brenda kufijve të saj.

Lexo më tej: Çmimet e apartamenteve në BE për 12 vjet u rritën me 48%; Në Tiranë u shtrenjtuan 40% brenda një viti 

Megjithatë, edhe pa një përplasje të sinkronizuar bankare globale, rënia e banesave do të jetë e zymtë. Së pari, sepse tregjet e prishura të pronave janë një pengesë në tregun e punës. Ndërsa normat rriten dhe çmimet rregullohen gradualisht, pasiguria i bën njerëzit të hezitojnë të lëvizin. Shitjet e shtëpive ekzistuese në Amerikë ranë me 20% në gusht nga viti në vit, dhe Zilloë, një firmë strehimi, raporton 13% më pak listime të reja se norma sezonale.

Në Kanada vëllimet e shitjeve mund të bien me 40% këtë vit. Kur njerëzit nuk mund të lëvizin, ajo ul dinamikën e tregjeve të punës, një shqetësim i madh kur kompanitë përpiqen të përshtaten me mungesën e punëtorëve dhe krizën energjetike. Dhe kur çmimet bien, pronarët e shtëpive mund të zbulojnë se shtëpitë e tyre vlejnë më pak se hipotekat e tyre, duke e bërë edhe më të vështirë ngritjen e shkopinjve – një problem që ka prekur shumë ekonomi pas krizës financiare globale.

Çmimet më të ulëta të banesave gjithashtu dëmtojnë rritjen në një mënyrë të dytë: ato i bëjnë konsumatorët tashmë të zymtë edhe më të mjerueshëm. Në mbarë botën, shtëpitë vlejnë rreth 250 trilionë dollarë (për krahasim, tregjet e aksioneve vlejnë vetëm 90 trilionë dollarë) dhe përbëjnë gjysmën e të gjithë pasurisë. Ndërsa ndërtesa e kapitalit shembet, konsumatorët ka të ngjarë të shkurtojnë shpenzimet. Megjithëse një ekonomi më e ftohtë është ajo që bankat qendrore synojnë të sjellin duke rritur normat e interesit, kolapsi i besimit mund të marrë një vrull më vete.

Karakteristikat e rrezikshme

Pasi kanë shpëtuar ekonominë në mënyrë të përsëritur në 15 vitet e fundit, shumica e qeverive perëndimore do të tundohen të vijnë në shpëtim përsëri. Në Amerikë, frika për një fatkeqësi strehimi ka bërë që disa t’i kërkojnë Fed-it të ngadalësojë rritjen e normës së saj jetike. Spanja raportohet se po shqyrton kufizimin e rritjes së pagesave të hipotekave dhe Hungaria e ka bërë tashmë këtë. Prisni që më shumë vende të ndjekin.

Kjo mund të bëjë që borxhet e qeverive të rriten edhe më tej dhe të inkurajojë idenë se pronësia e shtëpisë është një bast i njëanshëm i mbështetur nga shteti. Dhe gjithashtu do të bënte shumë pak për të zgjidhur problemet themelore që dëmtojnë tregjet e banesave të botës së pasur, shumë prej të cilave janë për shkak të ndërhyrjes së padrejtuar dhe të tepruar të qeverisë, nga subvencionet e hipotekave dhe taksat shtrembëruese deri te rregullat tepër të vështira të planifikimit. Ndërsa një epokë e normave të ulëta të interesit po i vjen fundi, një krizë e çmimeve të banesave po vjen – dhe nuk ka asnjë garanci për një treg më të mirë të banesave në fund të gjithë kësaj.

Pse në Shqipëria ka një rritje galopante të çmimeve?

Banka e Shqipërisë raportoi se në 6 mujorin e parë 2022, çmimet e apartamenteve ishin shtrenjtuar me 40% në raport vjetor.

Të njëjtën gjë raportoi dhe Indeksi Fischer i Bankës së Shqipërisë. Për 6 muajt e parë të këtij viti, ka pasur rënie të numrit të banesave të regjistruara për shitje apo qira. Ndërkohë numri i lejeve të dhëna apo ndërtimeve të reja është në rritje.

Një tjetër tregues që shkon në kontrast me zhvillimet në tregjet botërore, është ai i rritjes së kërkesës për kredi ndonëse ajo është shtrenjtuar. Rritja e normës së interesit nga BSH synon pikërisht reduktimin e kredimarrjes, por kjo nuk ka dhënë ende një efekt të tillë.

Burimi: The Economist

Përgatiti: Gazeta Shqiptare4 Comments

  1. Nuk ka lidhje me Shqiperine. Kriza mund te shfaqet ne vende ku luhet financiarisht me imobliaret, pra imobiliaret si investime, jo si struktura per te futur koken. Kjo rrjedhimisht i fryn cmimet. Nderkohe ne Shqiperi cmimet nuk jane te fryra, (perjashto kullat ne qender te Tiranes ku ne fakt pastrohet para, rrjedhimisht as nuk kane lidhje me tregun). Ne Shqiperi kerkesa eshte kostante.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *