• |
ide | kryesore

Tre vite pasi u shfaq Covid-19, Kina mbyll një pjesë të Wuhan

-Instant, Lajme, PlanetQytetet kineze nga Wuhan në Kinën qendrore deri në Xining në veri-perëndim po rikthejnë  frenimet e Covid-19, në një përpjekje për të ndaluar përhapjen e virusit.

Kina raportoi të enjten, për të tretën ditë radhazi më shumë se 1,000 raste të reja me Covid në mbarë vendin, një raport modest krahasuar me dhjetëra mijëra në ditë që e dërguan Shangain në një bllokim të plotë në fillim të këtij viti, por mjaftueshëm për të shkaktuar më shumë frenime dhe kufizime në të gjithë vendin.

Wuhan, vendi i parë i shpërthimit  të Covid-19 në botë në fund të vitit 2019 , raportoi rreth 20 deri në 25 infeksione të reja në ditë këtë javë. Qyteti ka regjistruar 240 raste gjatë 14 ditëve të fundit. Autoritetet lokale urdhëruan më shumë se 800,000 njerëz në një komunitet të qëndrojnë në shtëpi deri më 30 tetor.

Wuhan gjithashtu pezulloi shitjen e mishit të derrit në pjesë të qytetit, sipas imazheve dhe postimeve në mediat sociale, pasi autoritetet thanë se një rast Covid ishte i lidhur me zinxhirin lokal të furnizimit të derrit.

Guangzhou, qyteti i katërt më i madh i Kinës për nga prodhimi ekonomik dhe kryeqyteti provincial i Guangdong, të enjten mbylli më shumë rrugë dhe lagje dhe mbajti njerëzit në shtëpitë e tyre pasi zonat e reja u konsideruan me rrezik të lartë në një rikthim të Covid,  shkruan The Guardian. 

Në Xining, kryeqyteti i provincës Qinghai, postimet e mediave sociale treguan për mungesat e ushqimit dhe inflacionin e çmimeve për mallrat thelbësore, ndërsa autoritetet shëndetësore në qytetin me 2.5 milion njerëz u përpoqën të frenonin një rikthim të Covid-it pas festës njëjavore të Ditës Kombëtare në fillim të tetorit.

“Për të zvogëluar rrezikun e transmetimit, disa dyqane perimesh dhe frutash janë mbyllur dhe kanë hyrë në karantinë,” tha një zyrtar i qeverisë Xining të mërkurën.

Numri i rasteve të koronavirusit në Kinë ka mbetur i vogël, por masat e saj ultra të rrepta të kontrollit kundër variantit shumë të transmetueshëm Omicron kanë rënduar shumë në ekonominë e dytë më të madhe në botë dhe kanë tronditur tregjet financiare.

Lexo edhe:

Zbulimi/ Rasti i parë me Covid në botë, një shitës qensh në tregun e Wuhan

Qytete të tjera të mëdha në të gjithë Kinën, përfshirë Datong dhe Xi’an, kanë zbatuar kufizime të reja këtë javë për të frenuar shpërthimet lokale.

Në Pekin, parku tematik Universal Resort u mbyll të mërkurën pasi të paktën një vizitor rezultoi pozitiv me koronavirus.

Në Zhengzhou, pati një shpërthim në një fabrikë që punëson rreth 300,000 njerëz dhe njihet si prodhuesi më i madh i iPhone-ve në botë.

Foxconn Technology Group, e cila drejton objektin, e pranoi shpërthimin të mërkurën, por tha se “operimi dhe prodhimi është relativisht i qëndrueshëm”.

Kompania nuk specifikoi se sa staf u prek nga shpërthimi, por tha se ishte një “numër i vogël” dhe se thashethemet e pabazuara në internet për dhjetëra mijëra infeksione ishin “të pavërteta”.

“Aktualisht, puna për parandalimin e epidemisë në Zhengzhou po përparon në mënyrë të qëndrueshme dhe ndikimi është i kontrollueshëm”, thuhet në deklaratë.

Kina është zotuar vazhdimisht se do t’i përmbahet përgjigjes së saj të tolerancës zero ndaj Covid-19 dhe do të zbatojë ato që autoritetet thonë se janë masat e nevojshme për të përmirësuar virusin.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *