• |
ide | kryesore

Polici u plagos në firmën e biznesmenit, kush po e fsheh çështjen e rëndë?

ArkivaArdian Salla, me profesion polic bashkiak në Cërrik, prej datës 30 nëntor 2022 po lufton me jetën. Ai është plagosur në pikën e shfrytëzimit të lumit Shkumbin. Polici rezultonte të ishte i punësuar, nga firma Meteo sh.p.k por i pasiguruar.

Për këtë ngjarje nuk është folur shumë në media dhe dyshohet se po mbahet e fshehur qëllimisht. Por JOQ po sjell disa detaje të siguruara nga burime që kërkojnë të mbeten anonime.

Sipas burimeve, dyshohet se kjo firmë kryen gërmime natën pasi nuk është e pajisur me leje për shfrytëzimin. Nëse rezulton të jetë e vërtetë, Policia ka një pistë hetimi për të zbuluar shkeljet e këtij subjekti të cilat mund të jenë kriminale.

Mësohet se kjo firmë është në pronësi të një biznesmeni i cili quhet Eral Myftaraj. Sipas burimit të JOQ ky biznesmen ka njohur në Qarkun e Elbasanit si dhe njihet për lidhjet e tij në nivele të larta të politikës.

Dyshohet se ai ka marrë shumë tendera publike si në Qarkun e Elbasanit ashtu edhe në atë të Gjirokastrës, si dhe në shfrytëzimin e pyjeve, aktivitet të cilin e ka shtrirë edhe në qytetin e Tiranës.

Burimi i JOQ e mbyll deklarimin e tij duke thënë se Prokurori i Rrethit ka gisht në këtë çështje duke luajtur çdo gurë që firma e ndërtimit ku u aksidentua polici të mos ndëshkohet, ndonëse një njeri është duke luftuar me jetën. Madje dyshohet se këto lidhje për ta mbajtur çështjen të fshehtë, shkojnë deri te ministri i brendshëm Bledar Çuçi.

Të gjitha këto të dhëna, cilado gjykatë apo cilado prokurori duhet t’i hetojë për të nxjerr në përfundim se kush ishte përgjegjës për dëmtimin e policit Ardian Salla dhe në çfarë kushtet punon firma në të cilën u aksidentua polici.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *