• |
ide | kryesore

Koreja e Veriut provokon sërish, lëshon dy raketa balistike

-Instant, Arkiva, Planet
KOREJA E VERIUT, RAKETA, SHBAoreja e Veriut lëshoi dy raketa balistike të një lloji të panjohur në drejtim të Detit Lindor, i njohur gjithashtu si Deti i Japonisë, tha Shtabi i Përgjithshëm i Mbrojtjes Kombëtare të Koresë së Jugut. Operacioni erdhi disa ditë pasi Pheniani njoftoi se kishte testuar “me sukses” një motor “karburant të ngurtë” që mund ta lejonte atë të zhvillonte armë më të fuqishme.

“Koreja e Veriut lëshoi një raketë balistike të një lloji të panjohur drejt Detit Lindor”, të cilin Tokio e quan Deti i Japonisë, ishte njoftimi fillestar nga selia në Seul.

Raketa tashmë është rrëzuar dhe besohet se është hedhur në breg jashtë zonës ekskluzive ekonomike të Japonisë (EEZ), sipas rojes bregdetare të Japonisë. Pheniani ka kryer një numër të paprecedentë testesh raketash në vitin 2022, ndërsa kërkon të zhvillojë armë të reja strategjike dhe të përshpejtojë programet e tij për të forcuar arsenalin raketor dhe bërthamor.

Ndër sistemet e armëve që testoi ishte një raketë balistike ndërkontinentale (ICBM) e aftë për të goditur SHBA-në kontinentale. Koreja e Veriut deklaron se statusi i saj i fuqisë bërthamore është “i pakthyeshëm”, duke sfiduar protestat dhe sanksionet ndërkombëtare.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *