• |
ide | kryesore

Ministrat e BE arrijnë marrëveshje për të kufizuar çmimet e gazit

-Instant, Arkiva, Të funditMinistrat e BE-së kanë arritur një marrëveshje për të kufizuar çmimet e gazit, pas javësh bisedimesh dhe pavarësisht shqetësimeve se një ndërhyrje e tillë mund të shkaktojë paqëndrueshmëri më të madhe në treg.

Ministrat ranë dakord për të vendosur një kufi nëse çmimet në kontratën e përparme mujore të qendrës së gazit të Qendrës së Transferimit të Titullit Hollandez (TTF) tejkalojnë 180 euro për megavat orë për tre ditë.

Kryeministri i Polonisë, Mateusz Moraëiecki, tha se marrëveshja “do të thotë fundi i manipulimit të tregut” nga Rusia dhe gjigandi i saj energjetik Gazprom.

Komisioni Evropian është i gatshëm të pezullojë kufirin e rënë dakord të çmimit, nëse një analizë nga rregullatorët tregon se rreziqet e masës tejkalojnë përfitimet, u tha gazetarëve komisioneri i energjisë i bllokut Kadri Simson.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *