• |
ide | kryesore

Teatri i ri, si provë për opozitën e Sali Berishës

-Instant, 1, Arkiva, IdeFillimi i punimeve për ngritjen e teatrit të Bjarke Ingels mbi rrënojat e Teatrit Kombëtar, ish vepër e arkitektit italian, Giulio Bertè, e ka vënë opozitën në një provë delikate, për mënyrën se si do të reagojë ndaj këtij akti, që sipas saj është në kundërshtim me vendimin e Gjykatës Kushtetuese. Mes zotimit për të mos lejuar ndërtimin e ri dhe mundësisë reale për ta penguar atë, luhet në një fill të hollë gjithë besueshmëria e opozitës  së drejtuar nga Sali Berisha.

Filozofia mbi të cilën po ringrihet opozita e Berishës, është pikërisht ajo e njehsimit të fjalëve me aktet. Të angazhimeve publike me vendimarrjen që u shkon deri në fund atyre. Duke iu referuar opozitës së Bashës si ilustrim i aksioneve të lëna në mes, i vendimeve të këmbyera me pazare, i kontrastit të thellë mes premtimeve publike dhe veprimeve të dështuara, Berisha e ka shestuar rikthimin e tij mbi parimin e çuarjes deri në fund të kauzave opozitare.

Berisha: Opozita shuante revoltat. S’do ndodhë kurrë më!

Mirëpo, për shkak të kësaj të shkuare dhe dyshimeve se “bashizmi” si model opozitar po mbijeton edhe tek opozita e sotme, kjo e fundit është e dënuar të mos besohet më për fjale por të gjykohet vetëm nga aktet. Premtimet solemne se Teatrin do e mbrojmë me jetët tona, se trau i rrugës së kombit do të vendoset vetëm duke kaluar mbi trupat tanë, se nuk do të ketë zgjedhje me Edi Ramën, se nuk do lejojmë votime moniste, se do ta rrëzojmë regjimin me protestat tona, et, etj, janë një gur i rëndë që ka çuar teposhtë besimin qytetar tek opozita. Dhe ky gur, pavarësisht kohës së shkurtër të rikthimit të Berishës, peshon fort edhe në qafën e tij.

Basha: Po i kërcënoj hapur të mos prekin Teatrin Kombëtar, ose…

Teatri Kombëtar, Basha paralajmëron arkitektin danez: Do të jesh non-grata…

Partia Demokratike nuk e ka më luksin e marrjes së angazhimeve publike vetëm me deklarata, konferenca shtypi e fjalime të nxehta në Kuvend. Prandaj, një premtim publik për moslejimin e ngritjes së teatrit të ri në vendin ku u shemb i pari, është më mirë të mos merret se sa të lihet në mes. Një gjë e tillë do ta bënte të kotë dhe qesharake opozitën e rithemeluar post Basha.

Sali Berisha tha sot për fillimin e punimeve të pagëzuara nga Rama e Veliaj se “kjo është një sfidë e hapur, jo vetëm për Aleancën për Mbrojtjen e Teatrit, por për opozitën në radhë të parë”. Pra ai e ka të qartë se gjendet përpara një sfide. Nëse do të shpallë zotimin e opozitës për të penguar këtë projekt, atëherë duhet të llogarisë forcat për t’iu përgjigjur qeverisë me mosbindje civile, ose në të kundërt do ta “dënojë” atë me deklarata dhe padi në gjykata.

Nisja e punimeve për teatrin/ Berisha: Po dhunohet vendimi i Kushtetueses

Çështja e Teatrit është një rast ku elementët në favor të një aksioni opozitar janë thuajse perfekte. Opinioni publik thuajse në shumicë ka qenë kundër shkatërrimit të një vlere historike dhe pamjet drithëruese të rruspave mbi trupin e godinës 80 vjeçare e rritën revoltën e kryeqytetasve. Organizatat më në zë ndërkombëtare, mediat më të njohura europiane dhe personalitete botërore, e dënuan aktin e dhunshëm e arrogant të qeverisë shqiptare. Gjykata Kushtetuese dhe juristë profesionistë evidentuan një mori shkeljesh që çuan në rrënimin e veprës unike arkitekturore.

Shembja e Teatrit/ Të gjitha reagimet nga Meta te Europa Nostra

Shembja e Teatrit/ Reagime nga ambasada britanike dhe gjermane

Edhe politikisht, nëse opozita do të kishte forcën t’i kundërvihej sot ndërtimit të projektit të Ingels, pengimi i tij do të dëshmonte fuqinë e saj dhe do të ringrinte besimin tek qytetarët në prag të zgjedhjeve për kreun e bashkisë së Tiranës. Një sukses i këtij aksioni, ringjall shpresën se keqja mund të zbythet dhe se regjimi nuk e fiton dot betejën kur njerëzit janë të vendosur ta çojnë deri në fund kauzën e tyre.

Si një rast tipik ku do të mund të provohej forca e mosbindjes civile, Teatri është skena ideale për ta vënë atë në jetë. Por, si çdo sfidë, edhe kjo ka momentin e përllogaritjes së forcave. Dhe për opozitën e Sali Berishës, një përllogaritje e gabuar ka kosto dyfishe. Barrës së dështimit i shtohet edhe ajo e rrënimit përfundimtar të besimit. Lartësimi i mureve të teatrit të ri, do të ishte simboli i pafuqisë së vjetër.

Prandaj Berisha sot, duke folur për teatrin ishte në kufijtë e shpalljes së aksionit opozitar dhe paralajmërimit. “Paralajmëroj Erion Veliajn se me këtë akt ai po nxit me të gjithë forcën, përplasjen me qytetarët. Ai është një kukull e Edi Ramës, por do përgjigjet për këtë akt… Populli opozitar nuk do e pranojë kurrë atë projekt. Populli opozitar do bëjë gjithçka për zbatimin e drejtë të vendimit të Kushtetueses”, deklaroi Berisha duke e matur angazhimin për ndonjë aksion konkret.

Dhe në këtë provë delikate, ndonëse me çmim të lartë, do të ishte më mirë llogaria se sa deklarata të tipit këto mure do të ngrihen vetëm mbi trupat tanë. Opozitës nuk i lejohet më të premtojë beteja të tilla, nëse nuk ka këllqe t’i çojë deri në fund. “Beteja sapo ka filluar”, e ka tashmë të drejtën e autorit. ©lapsi.al46 Comments

 1. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

  Shkullaku e ka gabim!

  Teatri nuk është gur prove për opozitën, sepse çështja e teatrit nuk është problem për 90% të popullsisë, prandaj opozita nuk ka pse të nisë një aksion kur nuk ka mbështetjen e publikut.

  1. Teatri eshte nje ceshtje sensitive, te perdhunimit publik te ligjit dhe vendimit te Gjykates. Eshte perfitim monetar, dhe provokim. Poshterim nga cda aspekt. Por nga 2019 cdo pushtet eshte i rames. Problemi mbetet politik sepse institucionet e shtetit nuk reagojne apo Rama i perdor si ti teket.. sheh institucione qe nuk kane me asnje kuptim pasi veprojne ne kundershtim flagrant me ligjin bazik. Shteti ka rene , ka rama -narko shtet..
   Problemi eahte tek qytetaret qe pranojne pergjysmimin e rrogave nga rritja e cmimeve qerave etj dhe reagimi eshte i dobet. Ne tunizi u votua dhe dolen 9%. Rama mori gati 800 mije vota. Me jordani ka 2 jave protesta se u rri pak nafta, ne iran ka mbi 3 muaj qe protestojne cdo dite ne diktature., Ne kine proteatuan she u hoqen masat e kovid

   Ne shqiperi bandst bejne trafik dhe ndertojne, rama merr harac dhe vkedh buxhetin prej 3.8 m euro plus PPP. Pensionistet marrin gjys pensioni , 70 % mezi mbyll muajin dhe te gjithe ankohen por nuk dalin te protestojne , duhet nje plak 80 vjec qe ti bashkoje e ti coje ne proteste. Dhe prape fajin e ka saliu.

   Problemi eshte tek debilizimi i popullit ne maksimum. Shohin enderra me sy hapur nderkohe u iken jeta per shalesh. U bejne hesapet rames , kenaqen qe ai vjedh de enderrojne te punojne ne shtet per te ndenjur kot e vjedhur si ai.
   Me pak fjale eshte nje situate ku shumica e debilizuar jane impotent.
   Jo vetem aq por kenaqen me pafuqine e tyre.

 2. Mmm… Mand, Mand, Mand… mora vesh ca llafe te keqija per ty!

  Me theu zemren! Uroj te jene fjale te liga!

  Cfare raporti ke me gazetaret e seksit femer ne redaksite ku ke punuar?!

  1. PS: Errata Corrige: “thyen” ne vend te “theu”.

   Po sigurisht qe informacioni me theu!

   Urojme qe edhe ne Shqiperi te vije ora e “Me too” dhe te zbardhet e verteta.

   1. Jorgo, nuk më dukesh se je kaq i ndershëm sa të të bëjë përshtypje një marëdhënie midis dy personave të rritur, çfarëdolloj qoftë kjo.

    1. Nuk ka lidhje me ndershmerine. Seksi eshte kenaqesi. Embelsire.

     Por jo kur ti je shefi dhe tjetra eshte vartesja jote. Aty ka shume hapesire per diskutim.

     Aq me teper kur ketej pastaj i ben moral Rames.

  2. Ju jeni msu qe i coni grat e motrat vete , ju duket cudi qe ta kerkoje mashkulli vete, e ngaterron me sandrin . Nuk te qi me zor mandi

    1. Pa dash me u marr me rastin konkret, por per mua teknikisht qirje eshte edhe me gishtin e madh te kembes, me llape, me dildo, fisting… 😅😅😅

     Ke pershembull edhe qirje ekstreme te tipit: ai e qiu me sy. 😅😅😅

   1. 😅😅😅

    Nuk e vura ne dyshim kete gje. Ndryshe nuk do ta kisha sjelle sepse do ishte shume e ulet. Ky qenka nje fakt i mireditur e i gjitheditur.

    Gjithsesi mua nuk me duket etike. Per aq kohe sa njeri eshte shefi dhe tjetra vartesja.

    Por pertej kesaj, mqs. permende Klanin, kjo puna e kurverise ne televizione qenka shume e perhapur.

    Dhe jo me kot pushteti i katert eshte ne kete derexhe: kurveror, i korruptuar, gjobe-venes, ne te zeze… pu pu pu…

    Dhe fajin e ka Rama dhe Berisha…

    1. kur te hiqte sekretari njollen nuk kishte problem.
     Kurveria.ne administrate nuk eshte e re. Ka histori nga 1945

     Dhe pervec saliut qe rrahu jemin gjanen per kete gje nuk ka noi rast tjeter publik duke fillu nga xhaxhi never fatosi Rama dhe veliaj.
     Ne fakt ne ps qirja e grave te shokeve eshte sport i perhapur jorgo.
     Vjen qe nga 1945 enveri me dashnoren e qemalit. Kur u bashkuan me partine fshateret e kurveleshit dhe skraparit e myzeqese qirjen e grave te shokeve e kuptuan si dicka te larte dhe e perqafuan si strukture partiake .

     Noi her mendoj qe ti je vete bushati. Shkruan pislliqe qellimisht, duke revoltuar audiencen intelektuale te lapsit per nje reagim me te forte.

     1. Hahaha… dallohen njerezit nga menyra si shkruajn. Bushati shkruan shume bukur.

      Por sigurisht qe shkruaj per te provokuar. Audiencen intelektuale te Lapsit?! Ku eshte kjo? Se deri tani 9/10 merren me mua, motren, mamin… 😅😅😅

      Leximi me syze anti-komuniste eshte kufizues. Seksi eshte nje lloj ushtrimi pushteti.

      Persa i perket Enverit jam me shume i interesuar per qirjet me dashnorët jo dashnoret sepse eshte e skandaloze qe pas 37 vitesh nga vdekja asnjeri nuk na ka treguar si duhet historine e Homoseksualitetit te tij qe do te shpjegonte dhe shume aspekte te tjera te menyres se si u soll kur ishte ne pushtet.

 3. Gjeja më e lehtë të bësh opozitarizmin politik mediatik, është që ti bësh thirrje opozitës që të shkojë e përballet dhunshëm ndaj një regjimi policor me deklarata pa e futur veten në aksionet opozitare konkrete.
  A nuk do të ishte më produktive që shoqata e gazetarëve shqiptarë, të bënte një demostratë para Gjykatës Kushtetuese për ti kërkuar asaj që nëpërmjet sistemit të drejtësisë të ndalohet shkelja e vendimeve të saj ?
  Sepse më duket si tepër qesharake që të dalësh me pretendimin se “bashizmi” nuk qe i aftë të mbrojë teatrin e këtë mund ta bëjë vetëm “berishizmi”, pa e skjaruar me detaje se çfarë duhet të bëjë konkretisht opozita.
  Sapo lexova një lajm, ku thuhet se një djalë i ri 24 vjeçar, është arrestuar nga policia se si shenjë kundërshtimi të regjimit, paska djegur një gomë makine në rrugë, duke e akuzuar për “ndotje të ambientit”
  A nuk është po kjo parti në pushtet, që kur ishte në opozitë, bllokonte të gjitha rrugët nacionale duke djegur goma makinash ?
  A mos e fitoi Rama pushtetin me djegjen e makinave nëpër rrugë apo me dhunën e 300 “petritave” që sulmuan kryeministrinë në 21 janar rë 2011, duke gjakosur policinë e Gardën ?
  Përkundrazi Rama humbi edhe pashallëkun e tij si pasha i Tiranës , nga “pengu” i tij Basha që bëri një fushatë elektorale të një modeli europian që nuk ishte parë në Shqipëri.
  Berisha humbi me gati një milion vota zgjedhjet e vitit 2013, vetëm se me aleancën e tij që pat bërë me socialistin Meta , zhgënjeu elektoratin e djathtë shqiptar.
  Partia demolratike që u krijua si një parti anti enveriste, humbi më së paku 30% të elektoratit të saj, kryesisht ish të përndjekur politikë, kur kjo parti bëri aleancë me LSI, disa deputetë të së cilës mernin pjesë në kremtimet e përvjetorëve të ditlindjeve të Enver Hoxhës.
  Situata aktuale e opozitës demokratike , është edhe si pasojë e mediave metiste veç asaj “rimenderosëse” të Ramës, akoma edhe më e keqe se ajo e vitit 2013, por edhe viteve 2017e 2021, pasi PD fshihet në flamurin e “shtëpisë së lirisë” të Ilir Metës.

  1. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

   Idiot, nuk sheh bashkëpunimin e alibashës me ramën, kur gjasme janë opozitë, por sheh një bashkëpunim të PD me LSI në 2009 kur ai ishte i hapur, jo i mçeftë, se sa ka humbë Berisha e sa Basha u pa në zgjedhjet e pjesshme lokale, vetëm ndonjë qorr ose i interesuar e haron këtë fakt.

   1. Ke në komentet tënde , dy shkelje penale si pasojë e idotësisë tënde politike.
    E para, bën thirrje për vdekjen e atyre që nuk mendojnë me trurin tënd dhe e dyta akuzon pa asnjë fakt ata që kanë mendim ndryshe si “idiotë,patronazhistë, parazitë,dembelë apo neokomunistë”.
    Nëse do të identififikoheshe me emrin tënd, në vëndin demokratik ku jetoj prej mbi 30 vite, do të bëja një denoncim në drejtësi si terrorist e maskara bullist e ta kesh të kjartë se do të haje burgun për këto që ke shkruar.
    *Sigurisht që nuk do të bëja kërkesën për dënimin me vdekje për mendimet tënde idiote, sepse ky dënim jepej vetëm nga komunistët enveristë në Shqipëri e ky ndëshkim në vëndin ku jetoj, është i
    ndaluar me ligj), por në Europëm demokratike , idiotët si ti nuk dënohen me vdekje, por bëhen objekt i trajtimeve psiqike mjeksore.
    Vetëm një njeri me probleme psiqike mund të akuzojë dikë pa e njohur fare se është “patronazhist, parazit, dembel apo neokomunist” ngaqë për një çështje politike mendon ndryshe.
    Në diktaturën enveriste, vuajtëm për gati 5 dekada, pikërisht se njerëzit dënoheshin deri me vdekje për mendimin ndryshe.
    Ti që vazhdon po me ate mendësi enveriste për vdekjen e atyre që mendojnë ndryshe
    , nuk je “neokomunist” sepse dukshëm dallohet se je fare injorant e nuk ja ke idenë fare se çfarë është komunizmi, por je thjeshtë një bajgë e mbetur e sigurimit të diktaturës enveriste.
    Në komentin tim kam shprehur mendimin, se një aleancë. e PD, pra një partie të djathtë, me një fraksion të PS, ish PPSH, siç është LSI e Metës , ka bërë që pjesa më e madhe e ish të përndjekurve politikë ( midis tyre edhe unë), të humbasin besimin tek lidershipi i kësaj partie.
    Kjo është edhe arsyeja kryesore tjetër veç masakrës zgjedhore të vjedhjes së votave nga lideri politik më i korruptuar që ka pasur Shqipëria, Edvin Rama, për humbjen e zgjedhjeve.
    A nuk është lideri i LSI, Ilir Meta ai që pasi kishte bërë aleancë me Berishën, e solli Ramën në pushtet në vitin 2013 duke kaluar në familjen e tij “socialiste”
    Ky është një fakt që edhe budallai më i madh në Shqipëri e ka kuptuar.
    Ka edhe në demokracinë perëndimore europiane raste të shumta që parti të djathta , bëjnë aleanca me ndonjë parti të majte socialiste, po asnjë parti socialiste europerëndimore , nuk ka qenë kundërshtare e sistemit demokratik kapitalist e aq më pak përgjegjese e krimeve të një diktature staliniste.
    PS shqiptare ndroi vetëm emrin nga PPSH, e LSI është vetëm një fraksion i PS që për demagogji e shiste veten si një parti e integrimit europian, e ndërkaq ca deputetë të saj vazhdonin të nderonin kujtimin e diktatorit Hoxha.

     1. Mos kujto ore fundërinë se me replikën kam dashur të debatoj me një tru peshk si puna tënde ?
      I kam shtruar ato që kam shkruar si një fenomen të degjenerimit të shoqërisë shqiptare, jo vetëm për një njeri si ti që në vënd të kokës , jot ëmë të ka dhënë kokën tjetër të tyt eti, por për njerëzit që e përforin kokën për të menduar e jo për të bërë shu….. me te.

    1. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

     I persekutuar leshi ke qenë, nuk të njoh ty po njoh shumë si ty këtu ku jetoj që shoqatat tuaja, shumica spiunë, pajisën me vërtetime se kanë qenë të persekutuar politik gjithfarë hajduti ordiner e xhepaxhinjsh.

     1. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

      Sa për emrin, kur shumica e një populli, shitet e blihet si dele, që kërkojnë të përfitojnë çka nuk meritojnë, kur e shesin votën, e tyre duke zhvleftësuar ata që votojnë pa pasione e varësi politike, nuk të mbetet gjë tjetër veç të nëmësh.

     2. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

      Prej atyre të persekutuarve që protestonit në kohën e Berishës, dhe i e dogjët me benzinë në protestë njërin prej jush je?

      Pse nuk protestoni sot apo ua ka plotësuar rama kërkesat që Berisha nuk ua plotësonte dot aq sa kërkoni ju.

      Sot nuk protestoni më se keni qenë e jeni të shitur, dhe rama është usta për të blerë njerëz pa dinjitet.

     3. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

      Kot të të pyes, këtë ministren me mbiemër Balluku a e keni patur në shoqatën e të persekutuarve?!!!!!!

     4. “Vdekje fashizmit, liri e popullit”
      Kjo ishte parulla e komunistëve gjatë Luftës së dytë botërore.

    2. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

     O idiot mos u merr me emrin tim, por me komentin. apo si idiot që je nuk mund ti ndash?!!!

     1. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

      TI që ke shkruar se basha fitoi Tiranën, duhet të jesh vërtet idiot, ta besosh këtë, për një individ që nga 2013 deri 2021, pra në 8 vjet nuk pa as edhe një fitore në votimet e bëra.

 4. Shkullak ngele karagjoiz rrugesh.
  Shkrim koti qe nuk ta ngref fare,tip pelte as mish aspeshk as pulepor vetem Shkulak.
  Opozita ,Shkulaku ,Bushati dhe gjith kamaleonet jane te mbaruar.
  Askush nuk e mbron teatrin dhe Hysenbelliun.
  Mjere te mundurit.
  Do te duhen vite qe keta mejhane te lepijne perseri.
  Rrofshi vete Shkulak.

  1. Rama I Zi I krimbit ,kakoins ,heroins ,vuqiqit,inqenerator djegsorit,vazhdon qy ti talli bolet me krejt analistet e saliut qy kerkojn teartrin aty ku ishte ashtu siq ishte.rama ik ,teartri hajde.

 5. Shkerllaku thote, “ Opinioni publik thuajse në shumicë ka qenë kundër shkatërrimit të një vlere historike.” Shumica e a tyre qe lexojne Lapsin po, por jo shumica e Shqiptareve. Shkerllaku dhe Bushati i kendonin cdo dite ne vesh Bashes dhe opozites se atehershme qe te beheshin bandite – te dilnin nga Parlamenti, te bojkotonin zgjedhjet, te hidhnin molotove para kryeministrise. Dhe tani qe rryma e opozites ka ndryshuar, po luajne te njejtin rol me Berishen. Ata jane ne pozicionin e rehatshem te filozofit dhe gazetarit pa patur asnje pergjegjesi per ato qe thone cdo dite

 6. Duhet me dal disa Avni Rustema me i dhan nga nji plumb në kokë shkërdhatave Edi Ram drogës Erjo. pederastit dhe patronazhistëve derrrrra që hanë mut në llogari të kësaj klike antishqiptare anti kombëtare

 7. O shkulLlak e moret ne qafe spiunin salih metaj me keto shkrime keni 10 vjet qe e kshillon dhe burri huaj u be non grata,lereni te qete salihut deri sa te ngordhi si nje qen rrugesh,sulen cecenet dhe bejne sikur komentojne.opozite qe kerkon kauz teatrin e vetme ne rruzullin toksor

 8. Operacioni i denoncuar si korruptiv dhe që dyshohet se ka ndikuar për shpalljen e non grata të Sali Berishës nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, është realizuar nga qeveria me në krye Sali Berishën, në periudhën 2005-2009.

  Operacioni, për të cilin u angazhuan të gjitha segmentet e nevojshme të shtetit, u finalizua për llogari në interes të dhëndrit të Sali Berishës, Jamarbër Malltezi, i cili nga trashëgimtar i pretenduar i 140 m2 tokë, arriti të ndërtonte me para të dyshimta 19 kulla mbi pronën e tjetërsuar, duke u bërë pronar me 40 %.

 9. “””Fillimi i punimeve për ngritjen e teatrit të Bjarke Ingels mbi rrënojat e Teatrit Kombëtar, ish vepër e arkitektit italian, Giulio Bertè,”””

  Me dhini gazit kur plasni emra arkitektesh pa lidhje sepse nga nje ane tradhetoni katunarine tuaj dhe nga ana tjeter ligesine tuaj per te genjyer bashke-katunaret tuaj.

  Kush karin ishe Giulio Berte’?

  Nje arkitekt totalisht medioker i arkitektures koloniale italine qe me nje kerkim ne Google e kupton qe eshte askushi. Vepra me e madhe e Bertese?! Opera del dopolavoro italo-albanese. 😅😅😅

  Me gjithe respektin per italianet, por nuk eshte se kane lene ndonje arkitekture uleritese ne Shqiperi. Besoj se e keni vizituar Romen. Krahasimin mund ta beni shume thjesht. Shumica e arqitekteve qe erdhen ketu ishin te rinj dhe praktikonin doren. Ata do te kishin dhene maksimumin sikur fashizmi ne Shqiperi te kishte zgjatur edhe per nja 10 vite te tjera. Por s’paten kohe. Shumicen e gjerave e bene shpejt e shpejt. Pune tjeter pastaj qe neve si fshatare te lumtur na dukeshin te mrekullueshme. Por ato ishin mediokre dhe te nendimensionuara aq sa edhe ata vetee kuptuan ne nje fare pike we me sheshin e kishin dhi punen.

  Te vetmet gjurme autori qe ata kane lene jane Banka dhe Hotel Dajti ku thuhet se per mobilimin punoi nje fare Gio’ Ponti.

  Por ne traditen tone me te mire atij mobilimi s’i gjehen me gjurmet sot.

  1. Jorgo!

   1- Çfarë bën në 3 të mëngjesit?!!!!!
   2- nuk e di çfarë moshe ke,por deri në vitet 90, veprat më të mira arkitekturore në Tiranë kanë qenë dhe mbeten ato italiane.

   Nuk ka pse të krahasohemi me Italinë, por me veten si ka qenë dhe çfarë është bërë më mirë sot.

   1. 1) po ndiqja nje cikel dokumentaresh shume interesante “Butterfly effect”.

    2) e vertete, pasi aq i lodhur ishte regjimi i Hoxhes sa nuk arriti te ndertonte ndonje objekt per t’u marr ne konsiderate. Nuk arriti dot te kompletonte as qendren e bulevardin aq sa krijoi dhe nje keqkuptim te madh ne popullate: shume prej pseudo-lulishteve nuk ishin gje tjeter vecse kantjere ndertimi te pashfrytezuar.

    Jam dakord qe s’mund te krahasohemi me Romen. E solla Romen per te thene qe objekti ne fjale ne kontekstin e repertorit te arkitektures fashiste nuk ishte i ndonje niveli te larte dhe s’ka nevoje me ngrit ne qiell arkitekte anonime.

    Por sigurisht mund te ngrejme ne qiell faktin qe Gio’ Ponti i ri ka kontribuuar ne dizajnin e mobilimit te Hotel Dajtit dhe do ishte fantastike sikur te arrinim te rekuperonim qofte edhe nepermjet fallcove historike vepra te tij.

    Cdo objekt ka vleren qe i japim ne. Ne e ndajme Tiranen me mijra banore te tjere. Nuk ka rendesi ndjeshmeria individuale, por ajo kolektive. E verteta eshte qe lufta per teatrin ishte thjesht politike dhe nuk kishte te bente fare me ndjenjen kolektive.

    Keshtu qe eshte e kote te vazhdosh t’i biesh asaj daulleje se s’kane per ta degjuar me shume se c’degjojne “lavatrice, frigorifere te perdorur…”

    Ne kete drejtim Rama ka nje talent te pashoq per te lexuar frymen popullore.

 10. E ka hallin tek bjarke engels. I duket arkitekt i zoti.

  Lere mire eshte ne injorancen e vet.

  Nul e kena dit qe djepi i arkitektures qenkan vendet nordike.

  1. Nuk me plas fare per Bjarken. Por ama i ngrej kapelen qe me teatrin dhe kullat pas tij kishte shkrire talentin ne venien dakord te arkitektures me krimin.

   Ne kete kuptim Bjarke kishte projektuar nje krim estetikisht shume te bukur.

 11. duket makthi i tij që tani ka rënë befas në dashuri me vulën. Se ai ka një vit që sulmon “alibashët” si parti e vulës, kurse tani do doemos ta rrëmbej atë vulë pa ardhur zgjedhjet. Kjo tregon se 6 Marsi nuk e ka gëzuar realisht por e ka trembur. Se ia i di, që më 6 Mars Edi Rama i la fushën e lirë se nuk rrezikonte asgjë. Tani nuk ka përball Bashën, ka Edi Ramën

 12. në Sheshin Skënderbej në 28 maj 1996; m’u kujtua fytyra e gjakosur dhe brinjët e thyera të gazetarit Bardhok Lala nga policia dhe SHIK-u i Sali Berishës po atë ditë, ashtu si edhe karroca me rrota në të cilën qëndron prej 26 vitesh gazetari Zamir Dule i gjymtuar përjetë nga falangat berishiste; m’u kujtua fytyra e fashuar e Edi Ramës në vitin 1997 kur e plagosën dhe e lanë për të vdekur bandat e pushtetit berishist

 13. Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe Fuck europe

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *