• |
ide | kryesore

“Mafìoz, hajdut, krìminel”/ Rama i bën një kërsesë Kryetares së Kuvendit

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
Rama, Mcgonigal


Kryeministri Edi Rama deklaroi nga foltorja e parlamentit se do t’i drejtohet zyrtarisht Kryetares së Kuvendit që të çojë në Komisionin e Rregullores të gjithë deputetët të cilët bëjnë akuza penale në parlament.

Ai theksoi se ligjvënësit që përdorin fjalët mafioz, hajdut dhe kriminel kundrejt një kolegu do të duhet të paraqesin prova në Komisionin e Rregullores që të mos përjashtohen nga seanca.

Lexo më tej: “Ik ore palaço”, grupi i PD kërkon masë disiplinore ndaj Ramës 

“Unë nuk jam prej betoni, jam prej mishi dhe kockash. Kryeministër as kam lindur as do vdes, do jetë një periudhë e caktuar e jetës time që do ta bëj këtë punë, por vjen një moment që mjaft është mjaft. Më vjen keq që dhe ju që jeni njeri i letrave ratë në të njëjtin gabim. Më akuzuat mua se unë nisa sherrin, unë refuzoj fjalët kriminel, hajdut dhe mafioz.

Kush është kriminel, hajdut apo mafioz është subjekt i ligjit dhe drejtësisë dhe unë mendoj që t’i thuash tjetrit të tilla fjalë t’i kesh thënë të fundit. Kur njeri që akuzon të thotë më jep prova për këto që thua nuk japin, ndaj janë palaço.

Një palaço është një palaço dhe unë e ndieva për detyrë ndaj djalit tim atij të voglit, që nesër pasnesër ta dijë mendimin tim për këto poshtërsi që fliten këtu. Ju duhet të sensibilizoheni ndaj kësaj gjuhe, gjuha kriminalizuese ndaj tjetrit është fundi.

T’i përsërisësh pa fund hajdut, mafioz tjetrit përditë, kjo është e padurueshme dhe unë do t’i kërkoj me shkrim Kryetares së Kuvendit dhe ai që i nxjerr këto fjalë të shkojë te Komisioni i Rregullores, nëse ka informacione t’i ndajë aty te komisioni që të mos përjashtohet. Ju thatë diçka kritike ndaj meje por unë me kënaqësi vazhdoj debatin se nuk bëtë akuza kriminale.

Ju s’keni probleme me SPAK-un thatë, e para ju skeni probleme me SPAK-un se jeni shkrimtare dhe s’keni ndarë ndonjëherë fonde. Ju zonja Açka i përkisni një partie që kryetari është i shpallur non grata nga SHBA-të”, tha Rama.

Lexo më tej: “Ik ore palaço”, grupi i PD kërkon masë disiplinore ndaj Ramës 


12 Comments

 1. Duhen numeruar ne Kuvend aferat njera pas tjetres se emrin ta ve populli, madje edhe ata qe u merr voten me vende pune, para permes mafias, apo shantazh me patronazhiste…

 2. Nqs. e quan tjetrin mafioz, hajdut, kriminel dhe nuk shkon te besh akuze zyrtare ne SPAK duke dorezuar edhe provat mbi te cilat mbeshtetesh… ose ja fut kot ose je bashkepunetor me te dhe minimalisht duhet te hetohesh per shpifje ose moskallzim te krimit.

 3. Jorgo Palibolja,Edvin BilalRama i ka akuzat tashma ne SPAK,nepermjet dhe direkt nga ish zevendsi i tij.
  Dhe po te jete i pafajshem,atehere sic bani nongrata te beje edhe ky.

   1. Jo mo ca Fevziu! S’kam nerva per debate politike.

    Une ndjek vetem Perputhen, keto emisionet limonate te pasdites edhe se shpejti… me se fundi… se mezi po e prisnim… programin me te suksesshem dhe edukativ… Big Brother VIP Albania… Number 2.

    Euronews Albania nuk eshte keq per info vecanerisht tani qe me duket se ka shkuar Blushi si drejtor.

 4. -Te vjedhesh zgjedhjet, hapur fare, po hapur fare ama, me ze dhe figure dhe te bere publike ne te
  gjithe Europen dhe boten nga gazeta “Bild”,

  -Te firmosesh fap fap fap kontrata ne kundershtim me ligjin per te perfituar 450 milion euro
  dhe tu japesh te arratisurve nga drejtesia nga nje milion euro ne jave,

  -Te kanabizosh vendin dhe ta kthesh Shqiperine ne narkoshtetin e pare ne Europe ,

  -Te shembesh me mijera shtepi e te nzjerresh jashte banoret me qellim perfitimin e shesheeve
  te ndertimit per oligarket,

  -te besh PPP-era e koncesione me cmime disa fish me shume se ne Europe ,

  -te krijosh nje trupe kriminale si ajo e patronazhisteve ,

  e te tjera e te tjera qe duhen nje mije e nje net per ti permendur, joooooo per keto nuk quhesh
  as kriminet as hajdut,

  -por ama te nderrosh dy tjegulla ne cati, te ndertosh nje kotec pulash dhe sidomos te mos ta
  paguash nje fature 30 mijelekshe te energjise si ai fakiri qe e futen ne burg nga ku doli i vdekur,
  keto po qe jane krime te tmerrshme qe duhen denuar me burg e mundesisht edhe me jete.
  Jo me kot zoteria futi ne burg per keto krime te tmerrshme vetem brenda nje viti mbi 38 mije
  qytetare disa nga te cilet dolen te vdekur nga qelite.

  1. Të lumtë! Shto aty që është edhe një psikopat i dhunshëm dhe i droguar. Të paktën një femër e solli të gjakosur dhe zbathur në Tiranë vite përpara.

   Por sataniket vetëm një fund kan!!

 5. Ju Zoti Rama i perkisni nje partie qe ka te denuar per kriminalitet droge ish ministrin e brendshem, krahun tuaj te djathe dikur! Ju Zoti Rama i perkisni nje partie qe ka te denuar per kriminalitet korrupsioni deputete dhe ish ministra, nderkohe qe pritet nqse Kryeprokurori i ri ne SPAK do e doje vertete Shqiperiene te burgose te pakten 2 Kryebashkiake ne detyre (Tirane dhe Fier), te burgose ish Zv. Kryeministrin Ahmetaj, ish ministrin Gjiknuri, Zv. Kryeministren aktuale, ministrat ne detyre te Shendetesise, Ekonomise dhe nje liste shume te gjate zyrtaresh te nivelit te dyte ne PS te perfshire ne zhvatjen e pronave publike dhe marrjen e tyre nga kompanite ofshore qe ka krijuar gruaja juaj, e cila duhet tju shoqeroje ne burg per dhenien e urdhrit te shkrirjes ne vaske acidi te Ervis Martinaj dhe ngritjen e grupit kriminal te komandove me te cilet u beni shantazh per ti vrare oligarkeve qe doni tu merrni para per sipermarrje qe nuk i perballon dot me shoqeria shqiptare qe ka kapur fundin ne varferi! Jemi vend i vogel, dihen shume gjera per ju ..

 6. Operacioni i denoncuar si korruptiv dhe që dyshohet se ka ndikuar për shpalljen e non grata të Sali Berishës nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, është realizuar nga qeveria me në krye Sali Berishën, në periudhën 2005-2009.

  Operacioni, për të cilin u angazhuan të gjitha segmentet e nevojshme të shtetit, u finalizua për llogari në interes të dhëndrit të Sali Berishës, Jamarbër Malltezi, i cili nga trashëgimtar i pretenduar i 140 m2 tokë, arriti të ndërtonte me para të dyshimta 19 kulla mbi pronën e tjetërsuar, duke u bërë pronar me 40 %.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *