• |
ide | kryesore

Moti ekstrem në Japoni, 17 të vdekur dhe 90 të plagosur nga dëbora

-Instant, Arkiva, Planet, Të funditReshjet e dendura të borës në disa vende të Japonisë kanë shkaktuar 17 viktima dhe kanë plagosur më shumë se 90 persona, duke lënë qindra shtëpi pa energji elektrike.

Bora e madhe rrëzoi, ndër të tjera, një kullë transmetimi të energjisë elektrike në ishullin më verior të Japonisë, duke lënë rreth 20,000 shtëpi pa energji në mëngjesin e Krishtlindjeve, megjithëse energjia u rivendos në shumicën e zonave më vonë, sipas ministrisë së ekonomisë dhe industrisë.

Dhjetra linja trenash dhe fluturime u pezulluan gjithashtu në Japoninë veriore deri të dielën, por shumica kanë rifilluar që atëherë, sipas ministrisë së transportit.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *