• |
ide | kryesore

Analiza në DW/ A po përfshihet Gjermania në luftën e Ukrainës

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
dwMenjëherë pas njoftimit të qeverisë gjermane për dërgimin e tankeve të rënda Leopard 2 për të mbështetur ushtrinë ukrainase, erdhi përgjigja e Kremlinit përmes zëdhënësit të saj Dmitry Peskov” – thuhet në një analizë të DW . 

Çfarë ofron Karta e OKB-së? Gjithçka për të cilën Moska akuzon Perëndimin ishte ajo që kancelari Olaf Scholz donte të shmangte për një kohë të gjatë.

“Ne nuk duhet të shkaktojmë një luftë NATO-Rusi,”- tha kancelari gjermane, duke theksuar se Gjermania në asnjë mënyrë nuk do të bëhet një palë lufte. Ekspertët e së drejtës ndërkombëtare pajtohen me Scholz. Sipas Kartës së OKB-së, çdo vend anëtar duhet të përmbahet nga çdo kërcënim për të përdorur forcën kundër integritetit territorial dhe pavarësisë së një vendi tjetër anëtar. Duke pushtuar Ukrainën në shkurt 2022, Rusia shkeli pikërisht këtë rregull. Sipas Kartës, në një rast të tillë çdo vend ka të drejtë të mbrohet, individualisht ose kolektivisht.

Dërgimi i armëve të rënda është i ligjshëm

Kjo do të thotë gjithashtu se vendet e treta mund të furnizojnë vendin e sulmuar me armë ose të nisin misione stërvitore. Nuk bëhet asnjë dallim në lidhje me llojin e armëve të rënda. Në fakt, sipas juristit Markus Krajewski do të ishte e ligjshme dërgimi i forcave të armatosura nga vende të tjera në Ukrainë.

“Çdo sulm i nisur nga Rusia në Ukrainë është vazhdimësi e shkeljes së ligjit ndërkombëtar. Rusia do të sillet në përputhje me ligjin ndërkombëtar vetëm nëse tërheq trupat e saj nga jashtë kufijve të Ukrainës”.

Interpretimi i deklaratës së Burbock

Ndërkohë, Ministrja e Jashtme gjermane, Analena Burbock, të martën e kaluar bëri thirrje për më shumë kohezion mes aleatëve perëndimorë, madje duke deklaruar para Këshillit të Evropës në Strasburg: Ne po bëjmë një betejë kundër Rusisë, jo kundër njëri-tjetrit.

Media shtetërore ruse e përdori këtë deklaratë si një pjesë qendrore të propagandës së tyre të luftës – si dëshmi se Gjermania dhe vendet e tjera të BE-së janë të përfshirë drejtpërdrejt në luftë në anën e Ukrainës dhe po luftojnë kundër Rusisë. Ministria e Jashtme e SHBA-së megjithatë interpretoi deklaratën e Burbock duke vënë në dukje se: Rusia po bën një luftë brutale kundër Ukrainës. Është një luftë kundër rendit evropian, i cili bazohet në paqen dhe ligjin ndërkombëtar./DW29 Comments

     1. Ukraine Likely Tool Of Western Globalists To Install Pro-Globalist Russian Regime

    1. Leji koqe e sorosit se te mbeten ne goje, po shqiperia e kosova ka halle egzistence e rusia me serbine duan te nashuajne si komb. Ai qe eshte me rusine eshte kunder kombit shqipetar

 1. nga nje ane beni marreveshje kur iu zu bytha ngusht dhe tani i shkelni me te dy kembet

  shpetut nga bs por jeni koloni e usa qe pas luftes II

 2. doni me pushtu tan boten e me vendos gjojna me detyrim si vaksina pidhrophsa

  po putin ka me jua qi motrat kelyshvet te globalistve

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *