• |
ide | kryesore

Goditet një grup i kokainës në Austri, pjesë e bandës edhe shqiptarë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të funditShkatërrohet rrjeti kriminal i drogës në Austri. Rreth 1.3 kg kokainë janë kapur pas një aksioni të kryer nga autoritetet në vend..

Një ekip prej pesë personash nga Austria, sirianë dhe shqiptarë të Kosovës kontrabandonin kokainë nga Holanda në Burgenland dhe Styria. Vlera e kokainës së kapur shkon në rreth 260,000 euro.

Policia e qarkut Gussing në bashkëpunim me zyrën e policisë kriminale të Shtetit dhe Prokurorinë kanë finalizuar operacionin kundër krimit të organizuar të

Operacioni u finalizuar me goditjen e një transporti kokaine nga Holanda nëpërmjet Belgjikës, Gjermanisë për të përfunduar në Austri, ku edhe u godit.

Kreu I policisë së qarkut ka thënë se nuk e prisnin që operacioni të merrte përmasa të tilla, kaq të mëdha, pasi 22 blerës droge nga rrethet e Güssing, Jennersdorf, Oberëart, Styria Juglindore dhe Hartberg/Fürstenfeld u hetuan dhe u raportuan sipas Aktit të Narkotikëve.

Kokaina ishte e mbështjellë me plastikë.

Hetimet janë duke vazhduar përmes një korrespondence të Interpolit në Belgjikë. Për rrethin Güssing, është zbulimi më i madh i kokainës i të gjitha kohërave.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *